Сайт поселка Богородчаны

карта Богородчаны
Область: Ивано-Франковская область
Район: Тысменицкий район
Поселок городского типа: Богородчаны
Население: 7464 чел.
Плотность населения: 622 чел./кв. км.
Почтовый индекс: 77700
Телефонный код: +380 3471
Координаты: 48°48'25″ с. ш. 24°32'21″ в. д.
Высота над уровнем моря: 333 м.
Площадь: 12 кв. км.
Река, озеро (море): р. Быстрица-Солотвинская
Год основания: 1441 г.

Поселковый совет

Адрес: вул. Шевченка, 68
Телефон: 2-24-73

Селище міського типу Богородчани лежить на правому березі річки Бистриці Солотвинської. Раніше містечко називалося Богородичани. Виникли Богородчани на місці села Межиріччя, яке лежало між Бистрецею Солотвинською і Стебником. Сучасна назва пов’язана з«богородичанами», так називали парафіян храму Пресвятої Богородиці. Поруч з Богородчанами існує село Старі Богородчани, дуже ймовірно, що це і є давнє село Межиріччя. Про назву містечка збереглась цікава легенда. Раніше нібито на лівому березі річки існував боярський замок. Господар Гремислав часто їздив у військові походи. Востаннє він не був декілька років вдома. Дружина його чекала і щодня вечорами молилась перед  іконою Матері Божої. Заскучивши за дружиною хотів одразу ж кинутись їй в обійми, але перестрашена жінка в бородані не впізнала свого чоловіка і кинулась через вікно втікати. Гремислав подумав, що дружина йому зраджує, наздогнав і вбив. Своїх дітей наказав вигнати. Та через деякий час боярин задумався чи правильно вчинив, почав розпитувати слуг чи його кохана зраджувала. Дізнавшись, що та була йому весь час вірною, кинувся шукати дітей. Знайшов їх аж в глибокому лісі, цілих і неушкоджених. Порятунок дітей боярин сприйняв як Божий дар, адже в тодішніх лісах водилося багато звірини. В честь порятунку він заклав поселення, назвавши його Богородчанами. Міські права Богородчанам надали ймовірно в XVII ст.

Перша згадка про Богородчани датується 1441 р., коли село в числі інших було  заставлене Яном з Бучача перед П. Одровонжом. Ще впродовж декількох століть населений пункт лишався звичайним селом.

Богородчани почали набувати міських рис тоді, коли поселення опинилось в руках родини Потоцьких.  Тоді в містечку спорудили костел, а з прибуттям сюди ремісників з центральної Польщі почався економічний розвиток Богородчан.

Містечко, як і все Прикарпаття були охоплені в  XVIII ст. опришківським рухом. В 1744 р. на тутешню фортецю напав Олекса Довбуш. Повстанці не лише захопили зброю та провіант, але й знищили багато документів, які стосувалися стягнення податків з населення містечка і околиць.

За Австро-Угорської імперії Богородчани були невеликим містечком і не мали такої економічної і суспільної ваги як сусідні Коломия чи Станіславів. Переважали дрібні підприємства, на яких працювало по декілька робітників.

Богородчани були ареною жорстоких боїв під час Першої світової війни. Містечко зазнало значних руйнувань. Під час віча 3 березня 1918 р. у Богородчанах зібралося близько 10000 людей з усіх навколишніх сіл.

З приходом радянської влади Богородчани  спочатку переживали занепад. Якщо в ХІХ-ХХ ст. в містечку було близько 4000-5000 жителів, тоді в 1959 р. заледве 2000. Ситуація покращилась, коли в 60-70-х рр. було споруджено ряд нових підприємств: цегельний завод, швейну фабрику, райпобуткомбінат та інші.

Без сумніву найбільша архітектура перлина Богородчан – комплекс споруд ошатного і врочистого домініканського кляштору. Костел було зведено на кошти дідички Богородчан Констанції Потоцької в 1742 р. на місці дерев’яного храму. Келії було прибудовано десь за 20 років згодом. До приходу радянської влади в костелі зберігалась ікона Матері Божої, її було вивезено до Ярослава.

Найвідоміший уродженець Богородчан – Олекса Гірник. Він народився у родині просвітян. З ранніх років долучився до українського культурного життя, в гімназіяльні роки був тісно пов’язаний з «Пластом», «Соколом», «Просвітою». За часів міжвоєнної Польщі перебував у в’язниці за висловлювання на адресу тогочасної влади. За те, що намагався заступитися за поляків, яких вивозило НКВД в товарних вагонах був засуджений до 8 років концтаборів.  На засланні познайомився з дружиною Кароліною, там же в них народилися діти. Проти жорстокої русифікації здійснив в 60-ту річницю проголошення Центральною Радою Незалежної України 22 січня 1978 р. самоспалення на Шевченківській могилі.

Ще один видатний уродженець Богородчан Мартинець Теодор. Під час Листопадового Зриву вивісив на львівській ратуші жовто-блакитний стяг. До війни був активним культурним діячем. Загинув в радянських таборах. 

История активности
Богородчанський районний сектор ДМСБогородчанський районний сектор ДМС
Опубликовано 5 часов назад
«Телефонував відповіли швидко але дуже високомірно, жінка яка відповіла не вміє спілкуватися із клієн...»
Petryshynvlad
Регистрация
Опубликовано 5 часов назад
Таня
Регистрация
Опубликовано 2 недели назад
Олександра
Опубликовано 1 месяц назад
«Добре дня цікавить будинок як можна з вами зв'яжеться»
Артем
Регистрация
Опубликовано 1 месяц назад
Людмила
Регистрация
Опубликовано 1 месяц назад
Марійка
Опубликовано 1 месяц назад
 
Продається добра молода короваПродається добра молода корова
Опубликовано 1 месяц назад
 
Galagriciv
Регистрация
Опубликовано 1 месяц назад
Любчик
Опубликовано 2 месяца назад: Любчик
Любчик
Регистрация
Опубликовано 2 месяца назад
Марина
Опубликовано 2 месяца назад
нравится
Марина
Опубликовано 2 месяца назад: Марина
Іра
Опубликовано 2 месяца назад
нравится
Vikusyahreptiuk
Регистрация
Опубликовано 2 месяца назад
M_ak_si_k
Регистрация
Опубликовано 4 месяца назад
Іра
Опубликовано 4 месяца назад
нравится
Іра
Опубликовано 4 месяца назад
 
Марійка
Опубликовано 4 месяца назад
 
Марійка
Опубликовано 4 месяца назад
нравится
ВасильВасиль
Опубликовано 4 месяца назад: Василь
Leynka
Регистрация
Опубликовано 5 месяцев назад
bnBndml2Z2wucHZnbD05NzJfIyRfU0VHSCskJCQzM2E0NWMwNGY5M2VmYTc3OTIyYWQ5Y2UxYjNlNDMzYg==
Доброго вечора.Скажіть будь ласка, як зараз називається вулиця Щорса? Дякую.
ответить (0)
Терміново потрібна доглядальнині для літньої жінки
ответить (0)
Роблю манікюр гель лаком
Смт. Богородчани вул. Шевченка 84
Тел.8216206890
ответить (0)