Долина ХХ-ХХІ ст.

1902-1991 рр. | Долина, Івано-Франківська область

В 1902 розпочалось будівництво міської лікарні, яке завершили у 1904. А в 1903 р. в Долинському повіті працювали 11 лікарів. Через певний брак коштів ця лікарня була відкрита аж 12 вересня 1908 року.

Також у ХХ столітті в Долині активно розвивається сфера освіти. Так, у 1911 році за ініціативою Крайового шкільного союзу у Долині було відкрито приватну українську гімназію ім. о. Маркіяна Шашкевича. Директором був Михайло Пачовський. Після української відкрилася також польська гімназія ім. З. Красінського. Діяла в місті і початкова державна школа з польською мовою викладання, але українські вчителі читали свої предмети українською.

Мирний розвиток міста перервала Світова війна. 21 серпня 1914 року російська армія форсувала Збруч і вдерлася в Галичину. 8 вересня Долина була захоплена росіянами. 18 травня почався наступ австрійських військ на Долину, яка була важливим стратегічним містом, а вже в ніч з 3 на 4 червня австрійці знову зайняли місто. Ще двічі лінія бойових дій опинялась на території Долинського повіту, але саме місто більше не зазнавало шкоди. В цей період в місті активно діяла Організація Українських Націоналістів, товариства „Сокіл“ та „Пласт“. Протягом цього часу проходило багато погромів українців лише тому, що вони розмовляли рідною мовою. Так напади проводились на читальні, школи та магазини, де були вивіски українською мовою.

З початком Другої світової війни, в результаті поділу Польщі, землі Галичини разом із Долиною відійшли до СРСР. Та з початком другої фаза війни, коли колишні союзники почали воювати між собою, війська Радянського Союзу відступаючи під натиском нацистів, здійснювали масові репресії проти місцевого населення. Так майже відбулось і з працівниками долинської солеварні. Покликавши їх нібито на збори, зрадники замкнули двері і вже очікували приходу енкаведистів, проте хтось встиг виламати двері й працівники врятувались. На місце комуністів прийшли інші окупанти – німці. Вони теж вели антиукраїнську політику і багатьох долинян було розстріляно, або вивезено в концентраційні табори. В 1944 році знову повернулись радянські війська. Протягом всього цього часу проти обох окупантів активно боролись бійці Української Повстанської Армії.

На початку 50-х років на території Долини та району були знайдені потужні нафтові родовища, і з цього часу розпочалась новітня історія розвитку Долини.

Протягом всього часу перебування в складі СРСР в Долині активними були національно-патріотичні сили. 1989 року в Долині, вперше в Україні було повалено пам’ятник Леніну. Організаторами акції були Петро Січко та Степан Полюляк.

Із здобуттям незалежності України, Долина залишилась центром однойменного району.

Джерело: http://rada.dolyna.info/
27.11.2014 09:31
Історія найближчих населених пунктів
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