Сайт села Делева

карта Делева
Область: Ивано-Франковская область
Район: Тысменицкий район
Село: Делева
Население: 1712 чел.
Плотность населения: 1861 чел./кв. км.
Почтовый индекс: 78023
Телефонный код: +380 3479
Координаты: 48°54'39″ с. ш. 25°13'18″ в. д.
Высота над уровнем моря: 270 м.
Площадь: 0.92 кв. км.
Река, озеро (море): р. Днестр
Год основания: 1427 г.

Сельский совет

Телефон: 3-37-16

Село Делева лежить в природньому вигині Дністра. Таким чином з трьох боків село оточене водою. Завдяки горбистій місцевості Делева приваблива для заняття лижним спортом. В теплу пору року село має мальовничий вигляд, бо лежить в Дністровському каньйоні. Раніше населений пункт мав інші варіанти своєї назви – Далева, Дальова. До 1946 р. побутувала назва Делява. Ймовірно найменування села утворилось від давніх слов’янських імен Далеборг чи Далемир.

На місці теперішнього села життя існувало вже з давніх часів. Про це свідчить поховання періоду ранньої Русі.

В історичних джерелах під свою назвою село зафіксоване вперше в 1427 р.

Наприкінці  ХІХ ст. Делева була вже чималим селом. Тут проживало більше 1000 українців та 700 поляків. Римо-католики на той час ще не мали свого храму і їздили аж у Коропець (тепер Тернопільська область). Саме парафія в Коропці була власником найбільших земельних наділів в селі.

Зараз в Делеві існує школа, працює декілька магазинів, кафе. Потроху розвивається сільський зелений туризм. В 2012 р. в селі було відкрито оздоровчий табір для дтей і  юнацтва. Тут молодь займається спортом, лозоплетінням, вишивкою бісером та іншими художньо-мистецькими заняттями. Щорічно в таборі проводяться Малі Олімпійські Ігри.

В Делеві збереглося декілька цікавих пам’яток. З нагоди скасування кріпосного права в 1848 р. селянами Делеви було посаджено липу та поставлено пам’ятний хрест. Вони збереглися до наших часів.

В центрі Делеви збереглися дерев’яна Церква Введення. Її побудову датують 1848 р. Храм хрещатий в плані, має одну баню. Поруч з церквою дзвіниця, побудована тоді ж.

Делева одне з небагатьох сіл на теренах України, де до цих пір вцілів костел. Він був побудований 1912 р. під іменем Пречистої Діви Марії з святої гори Кармель. Костел належить до типового зразка, розробленого львівським архітектором Тадеушом Обмінським. Святиня була розрахована на 200 осіб. За таким же прооектом, з деякими незначними відмінностями були збудовані костели в Бартатові, Богданівці, Верховині, Коломиї та Рибному.

Делева гордиться своїм уродженцем Денисом-Левом Іванцевим – видатним українським художником. Навчався він в мистецьких навчальних закладах Кракова та Варшави. Під час навчання в Краківській Академії Мистецтв виступив одним із співзасновників української мистецької спільноти «Зарево». В 30-х рр. у Львові Денис Іванцев входив до Асоціації українських незалежних митців. Творча спадщина художника досить різноманітна: абстрактно-філософські картини, пейзажний живопис, релігійна монументалістика. Денис Іванцев виконв багато розписів в храмах Івано-Франківщини та Тернопілля, працював над мистецьким оздобленням церкви і в рідному селі. 

История активности
Alinka
Регистрация
Опубликовано 2 года назад
Делева
Опубликовано 6 лет назад
«Римо-католицький костел був побудований у 1912 р.»
Антоній
Регистрация
Опубликовано 6 лет назад
маша
Регистрация
Опубликовано 7 лет назад
Римо-католицький костел був побудований у 1912 р.
ответить (0)