Село Світличне, Варвинський район

1600-1861 рр. | Світличне, Чернігівська область

Сторінка з історії села Світличне.


Село Світличне протяглося з північного заходу на південний схід. Поверхня рівнинна, порізана ярами, які не руйнуються. В селі є ряд ставків, які іменуються назвами вулиць. Навколо села є також яри, схили яких засаджані лісами. Ці ліси мають назву Германець в північній частині, Кисляківщина, Синівщина, Долина - в східній частині. Полонцеве, Якубівщина, Шиловиця в південній і південнозахідній частині. На віддалі 8 км. на півночі і заході протікає річка Удай. Село Світличне віддалене від залізничної лінії м. Прилук 32 км. і Пирятина 28 км. В південній частині проходить дорога, яка з'єднує Прилуки і Лохвицю. Так, як село Світличне розташоване в центрі всіх сіл Варвинського району, то воно з'єднане з усіма селами.

Село Світличне виникло декілька століть тому. Із переказів старожилів села, поява перших жителів відноситься до XVII ст. Сама назва села Світличне походить від першого поселенця призвіще якого було Світличний. Окремі старожили вважають, що назва села пішла від першої будівлі, яка була збудована першим жителем в східній частині села і була названою Світлицею.

В селі ряд вулиць, які іменуються різними назвами: Клименівка, Сидорівка, Шеметівка, Тарасівка, Казенщина. Всі ці назви походять від призвіщ стародавніх жителів, які поселялися на цих вулицях.

До початку ХІХ ст. даних за жителів цього населеного пункту установити невдалось. Але перед відміною кріпосного права (1861) із переказів старожилів відомо, що все населення було поділене на вільних селян - козаків, які були наділені землею невеликими смужками і селян - кріпаків, які працювали в кріпосників. Велика кількість землі належала Ладанському монастирю, на якій працювали казенні кріпаки. Вони були поселені на вулицю, яку називали Казенщина. Керівництво цією землею і кріпаками належало ігуменя Ладанського монастиря. Ця земля знаходилась в східній і північній частині від населеного пункта. Другим крупним поміщиком був Ганзаровський, якому належала велика кількість землі і селян- кріпаків. Частина землі на захід належала поміщику Лукомському (Шпаковському). Пізніше земля закуповувалася дрібнішими поміщиками : Коганом, Чернявським, Німцевим, Рубаном, Жилою, а потім кулаками і заможніми селянами.

Відміна кріпосного права або "воля", як називали жителі села, проведена і на території села Світличного. Вона була радісною подією у житті села і страхом перед всенаростаючими податками. Все це відбилося на тому, що частина селян відмовлялась від земельних наділів Звільненим селянам від кріпосної залежності наділяли землю від 3 -6 десятин.

Автор: veradiy
27.01.2011 00:16
Історія села Світличне
Історія найближчих населених пунктів
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