Літературно-меморіальний музей М. В. Гоголя

24 липня 2011 12:45 | Великі Сорочинці, Полтавська область
Гоголь Микола ВасильовичГоголь Микола Васильович - російський та український прозаїк, драматург, поет, історик, фольклорист

Перший літературно-меморіальний музей М. В. Гоголя було засновано у 1929 році до 120-річчя з дня народження письменника. Він розмістився у будинку лікаря Трохимовського, де й народився Гоголь. Ідею створення цього музею розвинув видатний народний артист Амвросій Бучма. Він, перебуваючи у Великих Сорочинцях на зйомках кінофільму "Сорочинський ярмарок" у своїх бесідах з молоддю ініціював це питання. У будиночку було зроблено ремонт, почався активний збір експонатів. Вони надходили з Василівни - родового маєтку Гоголів, Полтави, Києва, Москви, Ленінграда, від гостей Великих Сорочинець.

У травні 1929 року відбулося урочисте відкриття музею, першого не тільки на Полтавщині, а й у всій Україні та Росії. Від самого початку свого існування він мав статус державного.

Однак, багато унікальних експонатів було безповоротно знищено під час гітлерівської навали. Відступаючи з села, у 1943 році фашисти пограбували фонди музею спалили будинок.

Лише у 1951 році на місці флігеля М. Я. Трохимовського було споруджено нове приміщення музею М. В. Гоголя. Зібрано велику кількість експонатів, які розмістилися у п'яти залах.

Перша зала музею наближає нас до подій початку 19 століття, роки дитинства та юності письменника – фотокопія запису з метричної книги Великосорочинської Спасо-Преображенської церкви про його народження та хрещення, портрети та фото батьків, сестер М. Гоголя, а також краєвиди Яновщини, де знаходився маєток Гоголів-Яновських. У другій залі представлена збірка «Миргород» 1835 року видання, та численні ілюстрації різних художників до повістей, що увійшли до цієї збірки. Експозиція третього залу висвітлює період розквіту творчості М. В. Гоголя, розповідає про створення «Петербурзьких повістей», «Арабесок», «Ревізора», «Мертвих душ». Велику історичну цінність мають також особисті речі письменника, що експонуються у цій залі, багатий інтер’єр, що розкриває домашній затишок, дизайн того часу. Експозиція четвертої зали розповідає про останні роки життя і творчість письменника, коли він переживав глибоку духовну кризу. У п’ятій залі виставлені фото пам’ятників Гоголю, що зберігають пам'ять про великого класика у різних містах України та Росії, портрети, барельєфи, вази, тарілки із зображенням Миколи Васильовича виконані українськими та російськими майстрами.

Літературно-меморіальний музей М. В. Гоголя на карті

Зберегти мапу як зображення
24.07.2011 12:45
Музеї села Великі Сорочинці
Музеї найближчих населених пунктів
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