Краєзнавчий музей

07 вересня 2011 21:08 | Миргород, Полтавська область

Миргородський краєзнавчий музей був відкритий у 1920 році за ініціативою видатного українського художника, етнографа О. Г. Сластьона. В основу експозиції були покладені картини самого засновника, а також родинні реліквії, меблі й старовинні книги з залишених дворянських садиб. Усі роки свого існування музей поповнювався новими експонатами, і сьогодні їх кількість становить 15 000 одиниць. Наскільки багата подіями історія Миргородщини, настільки повно й яскраво ці події представлені в Краєзнавчому музеї.


За деякими даними Миргород існував уже з XI століття. В цей час стародавнє поселення з фортецею, земляними валами й чотирма вежами входило до складу Переяславського князівства. Вітрини зі старовинними предметами, знайденими на Миргородщині, приваблюють справжніх шанувальників і знавців української давнини. Тут є зброя княжої доби: наконечники стріл, вістря списа, залізні та мідні частини кінного виряду: стремено, вудила. В Миргороді та в селі  Великі Сорочинці були знайдені старовинні жіночі прикраси: розкішна пряжка, кам'яне намисто, бронзовий перстень, мідні браслети.


З початку XVIII століття Миргородський полк у складі російської армії приймає участь у закордонних походах, зокрема в Північній війні (1700 - 1721). В музеї можна побачити нагородну солдатську медаль цих часів та натільну ікону з зображенням Святої Покрови. В експозиції також представлені речі козацького побуту XVIII століття: люльки, порохівниця, трут, кресало та ріг з вишуканим різьбленням. В 1727 року Миргородський полковник Данило Апостол стає гетьманом Лівобережної України. В окремій вітрині зберігається жупан і пояс славетного гетьмана.


Миргородський полк на чолі з полковником Василем Капністом приймав участь також І в Семирічній війні (1756 -1763). Маєток Капністів знаходився в селі Велика Обухівка. Син полковника, поет, автор знаменитої "Оди на рабство" й вірний син України Василь Васильович Капніст, у 1791 році шукав підтримки Прусії у відновленні скасованого Російською імперією гетьманського устрою. Старовинні книги й особисті речі поета зберігаються в музеї.


В етнографічному відділі експозиції музею можна побачити аутентичні знаряддя праці XIX - початку XX століття, привезені з сіл Миргородського району: дубові жорна, плуг, ціп, коромисло, рогач, лопата для випікання хліба, терниця, гребінь, днище, прядка, мотовило, витушка, дерев'яний стільчик і ткацький верстат, прес і верстат гребінника. На окремому стенді можна ознайомитись з основними етапами виготовлення гребінців з рогу.


Ще в добу розквіту українського козацтва народилося безліч справжніх високохудожніх народних дум і пісень. Поширювали й зберігали їх сліпці-бандуристи й кобзарі. В музеї зберігається інструмент знаменитого кобзаря з села Великі Сорочинці Михайла Кравченка (початок XX століття).


У XVIII столітті з числа козацької полкової старшини виділяється кілька родин багатих землевласників, які будують садиби в селах Миргородщини. Поступово представники козацької еліти переходять на службу до Російської імперії й одержують статус дворян. Так протягом XVIII - XIX століть тут виникають чисельні маєтки як багатих дворян, так і малоземельних поміщиків.


Населення повіту складають міщани, духівництво, ремісники, селяни, кріпаки. У другій половині XIX століття Миргород був затишним провінційним містом.


В музеї можна ознайомитись з предметами побуту різних верств населення Миргородщини цієї епохи. В експозиції є меблі XIX століття, що належали представникам міщанства: шафа, буфет, настінний годинник, витончений столик та елегантний грамофон, а також солідний різьбляний стілець з Миргородської земської повітової управи.


Врятовані О. Г. Сластьоном від "пожежі революції", до музею потрапили речі з маєтків кількох історично відомих дворянських родин - Гоголів-Яновських, Капністів, Трощинських, Муравйових-Апостолів, Фролових-Багреєвих. У цьому відділі експозиції є предмети XVIII - XIX століть дійсно високої художньої цінності.


В музеї можна дізнатися про історію відомих маєтків Миргородщини та їхніх знаменитих власників. Тут є портрети декабристів братів Муравйових-Апостолів та предмети з їх садиби (с. Хомутець): годинник, консольний столик у стилі "буль" XVIII століття, дорожня валіза-секретер та столик XIX ст. у вигляді сатира. Експонуються речі з маєтку Фролових-Багреєвих (с. Савинці): годинник і картина невідомого художника «Портрет хлопчика» XVIII століття, вишуканий секретер і комод початку XIX ст. З села Кибинці потрапила до музею, декоративна ваза, що належала міністру юстиції Дмитру Трощинському; з містечка Велика Багачка - диван XIX століття з будинку поміщика Янкевича; з інших маєтків - трюмо XVIII ст., крісло XIX ст., картина пензля художника Шамраєва "Ялиновий ліс" (XIX ст.), картина невідомого художника "Відмова".


Краєзнавчий музей на карті

Зберегти мапу як зображення
07.09.2011 21:08
Музеї найближчих населених пунктів
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