Сташис Володимир Володимирович

(10.07.1925 - 02.11.2011) | Суми, Сумська область
Сташис Володимир Володимирович
(10.07.1925 - 02.11.2011) організатор вищої юридичної освіти в Україні, Перший проректор Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого, доктор юридичних наук, професор, Герой України

Діяльність

10 червня 2011 13:15 | Суми, Сумська область

Вчений у галузі кримінально-правових наук, організатор юридичної освіти, академік Академії правових наук України (1993), кандидат юридичних наук (1954), професор (1973), Державний радник юстиції II класу, заслужений діяч науки і техніки України (1995), лауреат Державної премії України в галузі архітектури (2001), Державної премії України в галузі науки і техніки (2006), Герой України (2004). Перший проректор Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого.

Народився 10 липня 1925 року у Сумах.

З липня 1943 року брав участь у бойових діях на Калінінському, Північно-Західному та Прибалтійському фронтах, був комсоргом батальйону 756 стрілецького полку, який входив до 150 Стрілецької дивізії і прославився при штурмі Берліна, захопленні рейхстагу і встановленні на ньому стягу перемоги. Був тричі поранений.

У 1946—1950 роках навчався у Харківському юридичному інституті (згодом Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого). Після закінчення інституту був залишений в аспірантурі на кафедрі кримінального права. У 1954 році він захистив кандидатську дисертацію, а ще через два роки очолив кафедру кримінального права та кримінального процесу. На посаді завідуючого кафедрою, яку Володимир Володимирович очолював 35 років, найбільшою мірою розкрився його невичерпний талант як педагога, вченого та керівника наукового підрозділу. Він автор і співавтор понад 200 наукових праць, з яких 7 монографій, 6 науково-практичних коментарів, 10 підручників та 8 навчальних посібників, написаних ним особисто або у співавторстві, з найбільш важливих питань Загальної і Особливої частин Кримінального права. Вони стали настільними книгами не лише для студентів і науковців, але й для багатьох практикуючих юристів. Володимир Володимирович — член редакційних колегій багатьох наукових збірників, і своєю діяльністю у них забезпечує високий науковий рівень цих видань. Володимир Сташис створив свою особисту наукову школу: під його безпосереднім науковим керівництвом підготовлено та захищено 29 кандидатських дисертацій, 6 його учнів стали докторами юридичних наук.

Володимир Сташис доклав багатьох зусиль у становленні та розвитку Академії правових наук України. Він — один із засновників цієї унікальної наукової установи, яка з перших днів свого існування заявила про себе як про самобутню організацію вчених-юристів. Як член Президії АПрНУ В.В. Сташис бере безпосередню участь у координації наукових досліджень усіх найважливіших правових проблем України. Під керівництвом Володимира Володимировича — академіка-секретаря Відділення кримінально-правових наук АПрН — вченими, що працюють у цьому відділенні, здійснюються фундаментальні і прикладні розробки з питань кримінального права, забезпечення дотримання прав особи у сфері кримінальної юстиції, реформування чинного кримінального, кримінально-процесуального та кримінально-виконавчого законодавства, поліпшення практики його застосування, попередження, розкриття та розслідування злочинів.

Професор Володимир Сташис завжди знаходиться на передньому краї реформування законодавства України. За його активної і безпосередньої участі були розроблені проекти Кримінального кодексу України 1960 та 2001 років, які відповідали і відповідають високим принципам законності, демократії та гуманізму, поваги до прав людини. Його досвід та великі знання у галузі законотворчості, а також енергійність і великі організаторські здібності дали можливість втілення у Кодексі найвищих якостей. Володимир Володимирович — прекрасний лектор та вихователь молоді.

Володимир Сташис — невтомний організатор навчального процесу в академії. Ставши у 1964 році проректором з учбової та наукової роботи, згодом першим проректором, він зумів об’єднати зусилля усіх кафедр та підрозділів вузу на постійне вдосконалення учбового процесу, підкорення його основній меті — підготовці висококваліфікованих фахівців, серед яких більше 45000 отримали диплом академії. Його діяльність є зразком служіння ідеалам вищої школи, державним підходам до вирішення усіх суттєвих проблем академії. Людина високої організованості, цілеспрямованості та дисципліни Володимир Володимирович зміг створити у колективі атмосферу дисциплінованості, діловитості, чуйності та доброзичливості. Завдяки цьому до навчального процесу вводяться нові сучасні технології — програмоване навчання, використання комп’ютерної техніки, вводяться нові курси та спецкурси, які відображають сучасні досягнення юридичної науки і педагогіки та потрібності юридичної практики.

За безпосередньої участі Володимира Володимировича змінювалася і матеріальна база академії. Відома його діяльність з художнього оформлення інтер’єру академії. Тонкий та вишуканий художній смак новатора простежується в оформленні навчальних корпусів, залів, аудиторій та гуртожитків. Саме тому за сучасний дизайн, витончений смак та високе естетичне оформлення Палацу студентів академії Володимир Сташис став лауреатом Державної премії України. Постійною турботою першого проректора є добробут та дозвілля студентства. Добре обладнані гуртожитки, спортивні зали, прекрасні учбові аудиторії — все це предмет постійної уваги ювіляра. Він завжди проявляє турботу про художнє виховання студентів. Відмінна художня самодіяльність: народна чоловіча хорова капела, жіночий хор, ансамбль скрипалів, жіночий вокальний ансамбль, духовий оркестр, ансамбль бандуристок "Купава", інші види художньої самодіяльності — це результат його самовідданої праці. Студенти і випускники академії завжди пам’ятають прекрасні концерти художньої самодіяльності академії, присвячені тим чи іншим святам та вечорам відпочинку. Особливо пам’ятні зворушливі урочистості, присвячені великому святу — Дню Перемоги. Все це — талант і натхнення, ініціатива та праця професора.

Володимир Володимирович був ініціатором створення й розвитку Харківського відділення українсько-американського Центру вивчення організованої злочинності, який був заснований у 1998 році відповідно до договору між Американським університетом (Вашингтон, США) та Національною юридичною академією України імені Ярослава Мудрого. На перших порах очолював Центр, спрямовував його діяльність на поширення на території України інформації про законодавчі акти та практику правозастосування держав СНД, Європи, США з проблем боротьби з організованою злочинністю і корупцією, в т.ч. у сфері економічної діяльності; розробку та впровадження в життя рекомендацій, направлених на усунення та нейтралізацію причин і умов, що сприяють організованій злочинності і корупції тощо. Спільно з Департаментом юстиції США, Посольством США в Україні та Науково-дослідним інститутом вивчення проблем злочинності АПрН України Володимир Сташис організовує та проводить міжнародні науково-практичні конференції та семінари, за підсумками роботи яких виробляються рекомендації з подальшого вдосконалення чинного законодавства України та практики його застосування, а також готуються проекти нових законодавчих та інших нормативно-правових актів, спрямованих на забезпечення ефективної боротьби з організованою злочинністю і корупцією, злочинністю в сфері економіки.

Сумлінна робота Володимира Сташиса та його бойові подвиги високо відзначені державою: він повний кавалер ордена "За заслуги" 1-го, 2-го і 3-го ступенів, нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого 5-го ступеня, орденом "Богдана Хмельницького" 3-го ступеня, орденом Леніна, орденом Бойового Червоного Прапора, двома орденами Вітчизняної війни 1-го ступеня, двома орденами "Знак пошани", нагороджений 29 державними медалями України та СРСР, багатьма почесними званнями, відомчими нагородами, має класний чин державного радника юстиції 2-го класу (генерал-лейтенант юстиції), обраний заслуженим професором Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого та почесним громадянином міста Харкова. Його ім’ям названа одна із малих планет Всесвіту за № 7373.

Велика наукова, педагогічна та організаторська діяльність Володимира Сташиса у галузі вищої юридичної освіти широко відома і отримала велику оцінку за межами України. Протягом більше 20-ти років він був представником України у Міжнародному Третейському суді (м. Гаага), він має значну кількість іноземних нагород і почесних звань. Наукову, педагогічну та адміністративну діяльність В. Сташис успішно поєднує з активною роботою в діяльності низки президентських та урядових комісій у галузі правових проблем, інших різних державних установ, органів місцевого самоврядування та громадських організацій. Його активна життєва позиція, досвід і велике знання проблем суспільного життя завжди надають діяльності цих організацій значний практичний напрям, організованість, державницький підхід до вирішення різних проблем сьогодення.

Джерело: Юридичний вiсник України. — 2005. — 9 липня. — [27(523)]
10.06.2011 13:15
Вчені найближчих населених пунктів
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