Сорочинський ярмарок

1800-2008 гг. | Великие Сорочинцы, Полтавская область

Ярмаркова торгівля у містечку Сорочинці відома з другої половини XVII ст. Вони були місцем оптової та роздрібної торгівлі.

У XIX – на початку XX ст. у селі щороку відбувалося 5 ярмарків, які тривали 1-3 дні: Василівський (січень), Похвальний (березень), Святодухівський (травень), Здвиженський (вересень) і Пилипівський (листопад).

І хоч ярмарку у Сорочинцях у серпні не було (найближчий до цієї пори Здвиженський) проте події, які відбулися на ярмарку описані досить точно. З ранку на торги тягнулися нескінченною валкою чумаки з сіллю і рибою. Гори горшків, мисок, макітер, глечиків, закутаних у сіно, пливли на гарбах в напрямі до Сорочинець, поряд інша валка - вози навантажені пенькою, полотном та іншим домашнім кладом. Ряди на ярмарковому вигоні були завалені товарами: колесами, склом, дьогтем, тютюном, горшками, діжками, гребінцями, одягом, взуттям... Це все продавалося і купувалося.

Та ярмарок не обходився без кобзарів, лірників, циган. Гамір, дотепи, пісні, сміх, зустрічі близьких і знайомих. І ось так 5 разів на рік. Ярмарки проводилися і в перші роки радянської влади. Та поступово з відходом від ринкової економіки ярмаркова торгівля припинилася.

Тільки в 1966 р. його було відновлено. Ярмарок відбувався щороку, але вже один раз, у останню суботу і неділю серпня місяця і приурочувався закінченню жнив.

Та й змістом, набором товарів він відрізнявся від дореволюційних. Це вже була торгівля колгоспно-кооперативних об'єднань, промислових підприємств та державних торговельних організацій. Та й асортимент товарів змінився - появилися машини, мотоцикли, побутова техніка, магазини з роздрібними товарами. Відбулися зміни і в культурній програмі ярмарку, вона стала більше політичною. На ярмарку широко відзначалися ювілеї Радянської влади, утворення Союзу РСР, проводилося свято урожаю, вшановувалися переможці сільськогосподарського виробництва, герої жнив.

Значно розширився спектр масових заходів, особливо цікавою подією стала присутність на ярмарку гоголівських героїв, їх урочистий виїзд на волах. Спочатку це були дійові особи за повістю М. Гоголя «Сорочинський ярмарок», а потім появилися персонажі і з інших його творів. Роль їх виконували місцеві актори-аматори. Постійно виступали колективи художньої самодіяльності, письменники, поети, гумористи, проводилися розваги, народні ігри. Тут же - майданчики, на яких демонстрували високу майстерність народні умільці - савинцівські бондарі, хомутецькі гребінники та гончарі, обухівські прялі та ткалі, кременчуцькі ложкарі, миргородські керамісти. А далі - виставки, конкурси, змагання спортсменів та інші розваги.

Хронологія ярмарків за роками:

1966 р. - ярмарок відвідали гості з минулого - персонажі гоголівського «Сорочинського ярмарку». Театралізовану виставу за цим твором показали працівники культосвітніх закладів району.

1968 р. - протягом двох днів на Сорочинському ярмарку лунали вірші, гуморески, пісні. Зі своїми творами виступали письменники М. Нагнибіда, І. Цюпа, В. Петльований, поет Д. Луценко. На початку 70-х років XX ст. появилася пісня «Сорочинський ярмарок» (слова А. Орла, музика М. Куліша). Вона стала ярмарковою музичною візиткою і звучала на відкритті ярмарку.

1974 р. - до послуг ярмаркуючих - денне кіно, каруселі, гойдалки, ігри, розваги, атракціони, естрада, троїсті музики, народні кобзарі. Протягом двох днів працював московський звіринець.

1977 р. - на ярмарку було започатковане свято гумору. З цієї нагоди до Сорочинців прибула група гумористів з київського «Перцю» та Полтави на чолі зі старійшиною гумористів О. І. Ковінькою. Уперше на ярмарку діяла «Дитяча веселка», працювала кімната сміху. Відбулося весілля гоголівських героїв - Парасі та Грицька.

1979 р. - вперше київська та Центральна телестудія знімали Сорочинський ярмарок (повнометражно).

1983 р. - на ярмарку відзначили 175-річчя від дня народження М. Гоголя. Перед присутніми виступали народна артистка СРСР Діана Петриненко, народні артисти УРСР бандуристи Н. Писаренко, Т. Гриценко та М. Галенко.

1985 р. - свято мистецтва Полтавщини.

1987 р. - на ярмарку побували журналісти та гості з ПНР, Колумбії, США, ФРН, Фінляндії, Чехословаччини.

1989 р. - на ярмарку відбулося свято народної творчості яке проходило в рамках III Всесоюзного фестивалю народної творчості. Працювали відеосалони, Полтавське ательє мод, Київська телестудія записала чергову передачу «Сонячні кларнети», працював обласний ляльковий театр.

1990 р. - у садибі Хіврі - веселі вечорниці.

1992 р. - відбувся 25-й (з часу відновлення) і 1-й у незалежній Україні Сорочинський ярмарок. Його відкривав прем'єр-міністр України В. П. Фокін. Було завезено товарів на суму майже півмільярда крб. їх реалізували 1592 торгові точки.

Вперше на ярмарку була організована оптова торгівля, яка викликала до життя виставки товарів. На таких виставках можна не лише побачити зразки продукції, а й заключити угоди на її купівлю. А торговців було чимало. Вишикувалися в шеренгу КРАЗи, підписуються попередні домовленості на поставку цих машин у Болгарію, Молдову, Дніпропетровськ та ін. країни і міста.

На ярмарку проводилися міжбіржові торги. Відбувалися атракціони. Цього року обласний фонд милосердя та Миргородська міжрайбаза влаштували розпродаж холодильників, пральних машин, різної відеотехніки, килимів. Відбувся розіграш лотереї п'ятого випуску. Ярмарок став місцем укладання угод на куплю-продаж товарів, місцем ділового партнерства.

Добрий настрій людей підтримували гоголівські герої, митці Полтавської філармонії, ансамблю пісні і танцю «Лтава», Більше тисячі кращих самодіяльних акторів з усіх районів Полтавщини, письменники - гумористи імпровізували весілля Парасі та Грицька, «Полтавські витребеньки», козацькі ігри, змагання сільських спортсменів області, авіаційне свято.

1999 р. - ярмарок відбувся вже в статусі Національного (згідно указу Президента України). Відбувся розіграш лотереї, тут розігрували 6 автомобілів, 15 мотоциклів та інше.

Ярмарок обслуговувало більше 1000 професійних і самодіяльних артистів, серед них — народна артистка України Р. Кириченко, а в етнографічній садибі Хіврі виступали заслужений ансамбль пісні і танцю «Лтава», Державний академічний заслужений український народний хор їм. Г. Верьовки, самодіяльні артисти Миргородщини, фольклорні колективи Полтавщини, відбулася демонстрація сучасного українського одягу, виступали відомі естрадні артисти Таїсія Повалій, Олександр Пономарьов, Ані Лорак, Тарас Петриненко.

2002 р. - на ярмарку збільшилося товарів легкої промисловості вітчизняного виробництва. Тут продукція Миргородського заводу мінеральних вод, підприємства «Калинка», держлісгоспу, малого підприємства «Контакт».

Увагу учасників ярмарку привертала виставка племінної худоби і птиці. На ярмарок привезли свою продукцію 664 підприємств нашої держави і близького зарубіжжя.

На етнографічній садибі Хіврі відбувся фестиваль фольклорних колективів музик, гармоністів. А гоголівські герої пересіли на воза, запряженого кіньми.

2008 р. - На ярмарку побували понад 700 тис. людей. Були представники з Азербайджану, Канади, Росії, Литви, Латвії, Узбекистану, Грузії, Вірменії, Аргентини, Нігерії та ін. країн.

Источник: Миргород. Історія міста в нарисах. – Миргород. 2009.
Автор: Бабич Ганна Василівна
19.08.2011 15:17
История ближайших населенных пунктов
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