Сайт села Геленки

карта Геленки
Область: Тернопольская область
Район: Тернопольский район
Село: Геленки
Население: 567 чел.
Плотность населения: 319 чел./кв. км.
Почтовый индекс: 47682
Телефонный код: +380 3547
Координаты: 49°27'48″ с. ш. 25°09'54″ в. д.
Высота над уровнем моря: 380 м.
Площадь: 1.78 кв. км.
Год основания: 1740 г.
Бывшее название: Геленков > 1996:Геленки

Сельский совет

Адрес: вул.Центральна,46
Телефон: 2-97-42

Геленки – одне із сіл Козівського району Тернопільської області. Виникло на місці хутора Качурівка. Сучасна назва швидше за все походить від польського імені Гелена (Олена). Цю назву пояснює народна легенда. За нею Геленівка та сусідні села: Вікторівка, Олесина та Теофіпілка  отримали свої назви від імен дочок (Гелена, Вікторія, Теофілія та Олеся) одного пана. Він нібито кожній із дочок віддав по селу, з тих пір відповідні назви закріпилися за ними. Ця легенда не відповідає історичній дійсності. Навіть просте порівняння мап різних років відкидає достовірність цієї легенди.

В село Геленки сформувались десь на рубежі XVII-ХІХ ст. Є відомості, що першими поселенцями були козаки на прізвище Гром'як. Вони ніби то брали участь у зборівській битві і пізніше перебралися на Козівщину.

Здавна Геленки були польським село, саме звідси й така назва. Всі жителі працювали на фільварку тутешнього пана. Живої робочої сили не вистачало, тому зганяли на відбування панщини людей з інших сіл.

Важкі умови життя простого селянства, а особливо українського, яке в Геленках становило меншість змушувало в пошуках кращої долі їхати закордон. Дехто з таких людей назавжди осів в Америці, інші – підзаробивши грошей, поверталися на Батьківщину, де купували землю і жили надалі в достатку.

Важливою подією в житті селянства Галичини стало скасування в 1848 р. панщини. В честь цієї важливої події в селі було поставлено пам’ятний хрест.

Розвиток Геленків покращився в польський період. Тоді коштом громади було побудовано школу. Хоча освіта велася поляками і викладалася польською мовою, до неї ходили також діти з українських родин. В Геленках польською общиною було побудовано Народний дім, українське населення ходило до читальні, яка розміщувалася по приватних хатах.

В Геленках збереглася церква, побудована в 1943 р. Вона одна з небагатьох на Тернопіллі, побудованих в період німецької окупації.

Найвідоміша родина села – Гром’яків, з неї вийшло багато вчителів, лікарів та представників інших професій. Молодий футболіст Тарас Гром’як, уродженець Геленків,  виступає в обласній футбольній команді «Тернопіль».

Також в Геленках народився відомий вчений-селекціонер, один з провідних фахівців в галузі тваринництва Західного регіону Роман Кавка. Роман Павлович закінчив Львівський зооветеринарний інститут. У своїх наукових дослідженнях працював над вдосконаленням порід великої рогатої худоби та над розробкою оптимального харчування для худоби.

История активности
Геленки
Опубликовано 2 года назад
посещал(а)
Саша
Регистрация
Опубликовано 2 года назад
СтепанСтепан
Опубликовано 2 года назад: Степан
Богдан
Регистрация
Опубликовано 5 лет назад
Оля
Регистрация
Опубликовано 6 лет назад
Геленки
Опубликовано 7 лет назад
посещал(а)
Андрій
Регистрация
Опубликовано 11 лет назад
Андрій
Регистрация
Опубликовано 13 лет назад