Сайт села Москалевка

карта Москалевка
Область: Тернопольская область
Район: Кременецкий район
Село: Москалевка
Население: 582 чел.
Плотность населения: 261 чел./кв. км.
Почтовый индекс: 47454
Телефонный код: +380 3549
Координаты: 49°45'22″ с. ш. 26°07'34″ в. д.
Высота над уровнем моря: 258 м.
Площадь: 2.23 кв. км.
Год основания: 1582 г.

Сельский совет

Адрес: с.Москалівка
Телефон: 4-61-31

Москалівка – село Лановецького району Тернопільської області. З такою ж назвою є десятки інших сіл на Україні. Щодо лановецької Москалівки, то є декілька версій походження назви. За однією з них своє найменування село могло отримати від прізвища Москаленко або Москалевич, який міг бути першим поселенцем. Москалями за часів Російської Імперії називали солдат, які були звільнені зі служби. Тобто вони могли бути засновниками села. Нарешті, село могли закласти росіяни, яких на Волині також називали москалями. Однак, ці всі версії лише плід людської уяви.

Давня історії Москалівки ще маловідома. Перша згадка про село є під 1582 р. Саме в документі з цього року треба й шукати пояснення назви. У свідоцтві Степана Шараповича і Дмитра Васильовича, селянина князя воєводи Троцького йдеться про те, що Настасья Котовна не була законною дружиною Литого москвитянина Петра Вороновецкого».  Тут згадується, що жителем села був «москвитянин», тобто «москаль», «росіянин». Напевно, він проживав там не один. Звідси й походить назва.

Впродовж своєї історії Москалівка була в руках різних власників. Після поділів Речі Посполитої село опинилося на кордоні Російської Імперії та Австро-Угорської Імперії. В історичних джерелах ХІХ ст. населений пункт згадується як Москалівка Велика. На той момент це вже було чимале село, тут проживало трохи більше 1000 людей, існували церква та школа.

Після Першої світової війни Москалівка входила до Кременецького повіту Волинського воєводства. Село зазнало великих збитків в 1934 р. під час пожежі, коли спалало багато господарств. З приходом радянської влади Москалівка  опинилася в складі Тернопільської області УРСР. Зараз в Москалівці працюють фермерські господарства, які спеціалізуються на вирощуванні зернових та деяких технічних культур.

З архітектурних пам’яток в селі збереглася дерев’яна церква Святого Димитрія. Храм стоїть на мурованому фундаменті. Збудовано церкву 1750 р. на кошти парафіян. Церква Святого Димитрія – одна з найдавніших дерев’яних церков Південної Волині. Поруч з храмом також побудована дзвіниця.

В сім’ї ткача, жителя села Москалівки, в 1936 р. народився видатний український художник Іван Марчук. Мистецьку освіту Іван Семенович здобув у навчальних закладах Львова. З 1984 р. митець на творчій праці. За час своєї мистецької кар’єри до теперішнього моменту виконав понад 4000 творів, мав понад 100 персональних виставок. В 2010 р. в рідному селі відкрито музей Івана Марчука.

Ще одна людина, життя якої пов’язане з мистецтвом – Євгенія Пінчук-Серебрякова. За радянських часів зазнавала переслідувань за нібито недосконале володіння  російською мовою. У своєму творчому доробку акторка має понад 180 зіграних ролей, головним чином із драматичних творів українських класиків. 

История активности
Москалевка
Опубликовано 2 года назад
посещал(а)
Ivan
Регистрация
Опубликовано 5 лет назад
Таня
Регистрация
Опубликовано 5 лет назад
Москалевка
Опубликовано 10 лет назад
посещал(а)
марійка
Регистрация
Опубликовано 10 лет назад