Сайт села Великі Гаї

карта Великі Гаї
Область: Тернопільська область
Район: Тернопільський район
Село: Великі Гаї
Населення: 3683 осіб
Щільність населення: 583 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 47722
Телефонний код: +380 352
Координати: 49°31'13″ пн. ш. 25°38'49″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 341 м.
Площа: 6.32 кв. км.
Рік заснування: 1785 р.

Сільська рада

Адреса: вул. Галицька, 47
Телефон: 24-40-98

Великі Гаї – велике село (більше 4000 жителів), яке прилягає до південно-східних околиць Тернополя. Назва населеного пункту походить від дубових гаїв, які його оточують з усіх боків. В 2015 р. створено Великогаївську сільську територіальну громаду, до складу якої війшло 7 сільських рад з 14-ма населеними пунктами.

Перші письмові згадки про Великі Гаї датуються 1785 р. Тоді в селі мали свої земельні наділи тернопільські міщани. Саме з числа міщанства осідали тут деякі родини та ставали селянами. Іншим джерелом формування населення села були кріпаки-втікачі.

Життя селянства до ХХ ст. можна назвати непоганим. Цьому сприяло розташування Великих Гаїв, не було перешкод з реалізацією сільсько-господарської продукції. Великою проблемою було лише забезпечення села водою, підземні джерела тут залягали дуже глибоко.

Великі Гаї було одним із сіл Тернопільського Поділля, де досить рано почала діяти місцева «Просвіта». Товариство мало хороші позиції, чималу бібліотеку, проводило активну діяльність. При товаристві в 20-30-х рр. діяли театральний гурток і хор. Силами жителів Великих Гаїв на початку ХХ ст., в 1914 р. було побудовано муровану чотирикласну школу. Раніше навчання проводилося в непристосованих для цих цілей приміщеннях, зазвичай по звичайних сільських хатах.

В 1934 р. у Великих Гаях було закладено  монастир св. Йосифа монахинь Студійського уставу. В селі  сім монахинь організували щось на зразок лікарського пункту, надавали первинну медичну допомогу жителям Великих Гаїв та навколишніх сіл.

Відомо, що напередодні Другої світової війни в селі проживало 280 українських родин, 60 – польських та до десятка єврейських. Звичайно, що євреї займалися торгівлею і дрібними ремеслами. Деякі багатші скуповували зерно та відправляли його через склади в Тернополі до інших міст Польщі.

Спочатку українське населення Великих Гаїв ходило до тернопільських парафій. Вже на початку ХХ ст., коли в селі проживало багато жителів, настала потреба мати власний храм. Церкву будували впродовж декількох років і звкінчили в 1920 р. Храм споруджено за проектом тернопільського архітектора Андрія Фалендиша.

В 1942 р. під час німецької окупації, коли українці більш-менш вільно могли вшановувати своїх національних героїв, у Великих Гаях було насипано символічну могилу воякам УСС. З приходом радянської влади її було зруйновано. Відновлено цей пам’ятник в 1990 р. На плиті викарбовано прізвище тих, що боровся за волю і свободу Україну в лавах УСС та УПА.

Околиці Великих Гаїв дуже мальовничі. Тут існує заказник місцевого значення «Наші Гаї».

З Великих Гаїв походять багато видатних діячів культури, науки та політики. Деякі з них увійшли в українську історію. Серед таких уродженців села Ярослав Давидович. Під час його головування в Центральній виборчій комісії в 2004 р. відбулися перевибори Президента, на яких перемогу здобув Віктор Ющенко.

Відомі уродженці Велитких Гаїв і в українській діаспорі. Михайло Сосновський ще під час Другої Світоворї війни, будучи юнаком опинився в Німеччині. Тут він почав свій шлях в журналістській праці. З 1949 по 1968 р. проживав в Канаді, пізніше Михайло Сосновській редагував найбільшу українську діаспорну газету «Свобода». 

Історія активності
Великі Гаї
Опубліковано 2 тижня тому
відвідував(-ла)
Леся
Реєстрація
Опубліковано 7 місяців тому
Sveta
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Pactvadim
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Великі Гаї
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Великі Гаї
Опубліковано 2 роки тому
відвідував(-ла)
Галина
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Oльга
Реєстрація
Опубліковано 5 років тому
Boris
Реєстрація
Опубліковано 6 років тому
Oleg ВолодимировичOleg Володимирович
Опубліковано 8 років тому: Oleg
Великі Гаї
Опубліковано 8 років тому
відвідував(-ла)
єва
Реєстрація
Опубліковано 11 років тому