Сайт села Забойки

карта Забойки
Область: Тернопільська область
Район: Тернопільський район
Село: Забойки
Населення: 808 осіб
Щільність населення: 430 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 47721
Телефонний код: +380 352
Координати: 49°31'46″ пн. ш. 25°27'12″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 320 м.
Площа: 1.88 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Руда
Рік заснування: 1754 р.

Сільська рада

Адреса: с.Почапинці
Телефон: 29-72-22

Забойки – село неподалік від обласного центру Тернопільської області. Виникло  в XVI ст. Найпопулярнішою версією про походження назви населеного пункту є народна легенда. Коли ще село, як таке не існувало, то на річці Рудій якісь Гложик i Щембик заклали млин. Між ними стався конфлікт і Гложик вбив свого партнера. Звідтоді сусіди прозвали чоловіка «забойца», що на польській мові означало «вбивця». З часом прилеглі до млина хати почали називати «забойки. За іншими версіями своє найменування село могло отримати від бою, який відбувся під час національно-визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького. Аналогічна думка, що село лежало «за бойовим шляхом».

До входження земель Речі Посполитої до складу Австро-Угорської держави Забойки були невеликим село. Тут проживало близько 200 людей. В селі існував млин, руїни якого проглядаються і дотепер.

З другої половини ХІХ ст. Забойки почали поступово розростатися, головним чином за рахунок польських колоністів, які переїздили з перенаселеної глибинної Польщі на малоосвоєні подільські землі. Забойки разом із сусідніми населеними пунктами були тими селами, де  поляки кількісно переважали над українцями.

Життя простого селянства було важким.  Здебільшого в них були невеликі наділи землі не найкращої якості, лише поміщик С. Магдема володів 400-ма морогами землі. Багато селян працювали на його полях, але оплата праці була низькою. Протести жителів Забойків з метою підвищення оплати праці не дали суттєвого результату.

Попри негаразди в економічному житті селяни Забойків вели активне громадське життя. В селі існував осередок «Просвіти», в бібліотечці якого було майже 3000 книг. Література надходила навіть із закордону, зокрема, Відня. Зусиллями просвітян в Забойках було відкрито початкову українську школу. Вчителював в ній відомий український письменник Тимофій Бордуляк.

Під час Другої світової війни на фронтах і в лавах УПА загинуло декілька десятків жителів Забойків. Із встановленням радянської влади польське населення села майже повністю виїхало. В селі існував колгосп ім. Димитрова.

Впродовж ХІХ-ХХ ст. в селі було поставлено 12 пам’ятних хрестів і капличок. Деякі з них було ушкоджено або й взагалі зруйновано радянської владою. Мурована церква Святих Косми і Дем'яна побудована 1897 р.

Родом з Забойків відомий релігійний діяч, священник греко-католицької церкви Орест Глубіш.  Спочатку здобув журналістську освіту у Львівському університеті, після здобуття Україною Назалежності навчався в богословських закладах Львова та Любліна.  Зараз Орест Губіш має парафії в Горішньому та Долішньому Івачевах Тернопільського району, викладає в Тернопільській семінарії. Також отець Орест відомий як письменник.

В теперішній російсько-українській війні на Сході України брали участь уродженці села Дмитро Заплітний та Андрій Капчур.

Історія активності
Забойки
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Vova
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Роміо
Реєстрація
Опубліковано 5 років тому
Забойки
Опубліковано 9 років тому
«Я живу в селі Забойки»
Забойки
Опубліковано 9 років тому
відвідував(-ла)
Ростислав
Реєстрація
Опубліковано 9 років тому
Я живу в селі Забойки
відповісти (0)