Сайт села Яринівка

карта Яринівка
Область: Рівненська область
Район: Рівненський район
Село: Яринівка
Населення: 857 осіб
Щільність населення: 458 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 34613
Телефонний код: +380 3658
Координати: 51°01'17″ пн. ш. 26°33'37″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 173 м.
Площа: 1.87 кв. км.
Рік заснування: 1696 р.

Сільська рада

Адреса: вул. Шевченка, 33
Телефон: 3-35-40

Яринівка – одне із сіл Березнівського району Рівненської області. Назва населеного пункту походить від часів його заснування. Його було названо в честь дружини Альбрехта Радзивілла  Регіни – Регінівіка. Пізніше село мало назву Рейнівка, доки місцеві жителі не перейменували його на звичну і зрозумілу назву – Яринівка.

Давня історія Яринівки відома досить добре. Село виникло на ґрунтах Яблонного наприкінці XV ст. Перша ж згадка про Яринівку дається 1696 р.

Впродовж декількох століть історія Яринівки не відзначалась якимись масштабними історичними подіями. Однак, існують цікаві легенди про давнє минуле села. За однією з легенд, сюди в пошуках поживи прибився був татарський загін. Але не знаючи стежок в підступних поліських болотах всі татар потонули в багнах. З тих пір болото отримало назву Татарського.  За іншою легендою один із козацьких отаманів їдучи дорогою до села загубив гаманець з грішми. Такі гаманці за часів Гетьманщини називали калитками. Не відомо чи козак відшукав свою пропажу, але місцина з тих пір отримала назву Закалиття.

Як і багато інших населених пунктів впродовж століть Яринівка не була в руках одних власників, а шляхом купівлі-продажу переходила з рук в руки. Відомо, що в ХІХ ст. селом володіли поміщики Рибчинський та Ільяшенко (Ляшенко). Швидше за все, що після скасування кріпацтва снляни порозкуповували землі в різних частинах села. Пізніше для поміщиків наділи в різних місцях створювали незручності. Саме тому Ільяшенко пообмінював свої землі, таким чином навколо Яринівки виникли численні хутори.

Ще на початку ХХ ст. в Яринівці було засновано першу школу. Звичайно, що вона не мала пристосованого приміщення і навчання проводилося просто по сільських хатах. В 1911 р. було побудовано першу шкільну будівлю. Усіх діток Яринівки поділили за віком на три групи.

В умовах міжвоєнної Речі Посполитої, коли молода польська держава потребувала земель, особливо для тих воїнів, які після Першої світової війни пішли у відставку, почали надаватися землі під парцеляцію. Особливо інтенсивно така практика втілювалась на Волині і Поліссі. На Яринівських хуторах почали виникати польські колонії. Спочатку українці досить ворожо ставились до поляків, вважаючи їх чужаками. З часом всі подружились і жили в мирі і злагоді аж до приходу радянської влади в 1939 р.

Село зазнало великих втрат під час Другої світової війни. Гітлерівці вивозили молодь на примусові роботи до Німеччинни. Хто не хотів їхати на чужину, розстрілювали на місці. Так було вбито більше 300 жителів Яринівки. Окрім того в селі було спалено багато селянських господарств та школу. 7-го січня 1944 р. Яринівка була звільнена Червоною Армією.

Впродовж багатьох століть Яринівка не мала власного храму. Лише за часів Незалежності місцеві жителі отримали можливість звести храм для задоволення власних духовних потреб. Церкву було побудовано з урахуванням традицій церковного будівництва волинського Полісся.

Частина жителів Яринівки воювала на фронтах Другої світової війни. Всю війну пройшов уродженець села Тихін Чепурко. Він, зокрема, брав участь в боях за Кенісберґ, де був поранений. В 50-х рр. ХХ ст. Тихін Федорович очолював місцевий колгосп. 

Історія активності
Яринівка
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Яринівка
Опубліковано 2 роки тому
відвідував(-ла)
Тетяна
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому