Сайт села Привільне

карта Привільне
Область: Рівненська область
Район: Дубенський район
Село: Привільне
Населення: 1115 осіб
Щільність населення: 680 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 265107
Телефонний код: +380 3656
Координати: 50°27'40″ пн. ш. 25°48'47″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 205 м.
Площа: 1.64 кв. км.
Рік заснування: 1561 р.
Колишня назва: Погорільці > 1963: Привільне

Сільська рада

Адреса: вул. Грушевського, 4
Телефон: 54-1-10

Привільне – невелике село Дубенського району Рівненської області. Село раніше називалося Погорілівка, теперішню назву отримало в 1963 р. Сучасна назва немає ніякої історичної основи. Назва Погорілівка вказує на те, що переселенці  з якогось поселення (погорільці) сюди перебрались і заклали нове  поселення. В історичних актах село фігурує також під назвою Погорище.

Село Привільне належить до давніх поселень Дубнівщини. Вперше воно згадується як власність князів Острозьких під 1561 р. Та вже наприкінці XVІ ст. поруч з Острозькими великими земельними наділами володіли й інші шляхтичі. На той момент Погорільці були типовим селом, яких існувало чимало на Волині. Тут було 127 димів або трохи більше 500 жителів.

З вигасанням роду Острозьких село перейшло  у власність Любомирських. Останні володіли  Погорільцями впродовж декількох століть. В 1887 р. Ядвига Любомирська продала село Промисловомку банку. А той в свою чергу продав землю окремими ділянками. Значні маєтності набула місцева церква, а також заможні селяни.

Під час Першої світової війни село опинилось у вирі військових подій, фактично по ньому пройшла лінія фронту. Саме тут російські війська зуміли зупинити просування австрійської армії. На щастя місцеве населення ще до початку активних бойових дій вдалося евакуюавати. Коли ж селяни повернулись в рідне село, то застали майже одні згарища. Назва села знову відповідала реальному станові речей.

В міжвоєнний час село досить швидко піднялося з руїн. Частина жителів розселилась по навколишніх землях. Так виникли два хутори: Черешнівка і Дубрівка. Село було значним, навіть за сучасними мірками – тут проживало  майже 2000 осіб (зараз менше 1000). В Погорілівці працював млин та завод з виготовлення черепиці.

Вдруге Погорілівка з прилеглими хуторами опинилась на лінії фронту взимку 1944 р. Тут вирішувалася доля значного на той момент Дубна. В ході важких і кровопролитних боїв було перерізано автошлях Рівне-Дубно, а німців відбито від Дубна. На місці боїв в околицях Погорілівки було близько 2000 тіл німецьких солдат.

Життя Погорілівки радянського періоду таке ж, як в інших сіл України. Тут існував колгосп, в 60-х рр. село було електрифіковано та радіофіковано. Попри сучасну непросту ситуацію в аграрній сфері тепер вже в Привільному існує 3 агрофірми.

Привільне відоме в Україні насамперед завдяки Благодатному Джерелу Святої Трійці. Місцеві жителі його називають Безоднею, адже саме джерело – це підземна річка, глибину якої досі не виміряно. В 2011 р. силами місцевих жителів джерело було розчищено і впорядковано, поруч поставлено хрест. Наступного року джерело освятили.

Родом з Привільного відомий письменник, пісняр та педагог Геннадій Олійник. З 1993 р. почав займатися збиранням пісень, які записував на Дубенщині. 

Історія активності
Nazarakmiuk ВітальовичNazarakmiuk Вітальович
Опубліковано 10 місяців тому: Nazarakmiuk
Привільне
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Привільне
Опубліковано 4 роки тому
відвідував(-ла)
Александр
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому
Привільне
Опубліковано 9 років тому
відвідував(-ла)