Сайт села Борятин

карта Борятин
Область: Львівська область
Район: Червоноградський район
Село: Борятин
Населення: 797 осіб
Щільність населення: 419 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 80051
Телефонний код: +380 3257
Координати: 50°25'23″ пн. ш. 24°11'31″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 209 м.
Площа: 1.9 кв. км.

Сільська рада

Адреса: с. Острів
Телефон: 52-1-45
Борятин

Село Боратин розташоване на півшляху з Червонограда до Сокаля. Усі перші згадки про село датуються XV ст. До 1968 р. село носило Борятин, що було характерно для місцевої вимови. Однак, цю назву було змінено з ідеологічних міркувань на Боратин. До речі, в Романівському районі Житомирської області існує село Борятин. За місцевою легендою назва села пішла від двох сіл: «ліс» і «бір». Якийсь переселенець, втікаючи від ворогів посеред лісу знайшов зручну галявину і тут заклав власний хутір, оточивши його тином.

Точна дата поселення невідома. У працях Т. Коструби та «Історії міст і сіл» вказані 1465 і 1495 р. відповідно. Найраніше датування (1419 р.) запропоновано одним із дописувачів районної газети. Місцеві легенди оповідають, що давнє село спочатку існувало на місці теперішнього с. Бережне. Це село називалося Стрептів, переселенці з нього заклали нове поселення Борятин вже на новому місці. За іншими даними первісно село було в урочищі, що тепер носить назву Селисько. Народну легенду підтверджує характерна назва. Попри велику ймовірність, обидві легенди не знайшли поки що свого документального підтвердження в археологічних пам’ятках.

Про життя селян Боратина можемо достовірно судити з 1600-х років. Б. Сокальський в своїй монографії про Сокальщину описав особливості житла в середині ХІХ ст. Деяким хатам в Боратині було по 200 років. Всі вони були дерев’яними, але обмазані білою глиною. На увагу заслуговує облаштування коминів – їх плели з лози і обліплювали глиною. Такі димарі забезпечували належний захист від можливого виникнення пожежі. Дахи таких хат будувалися із солом’яних снопів, обмочених в глиняному розчині. Якщо в усіх довкружніх селах хати ставилися по краю вулиці, то в Боратині їх будували посеред городу.

Основним заняттям селян Боратина в ХІХ – на початку ХХ ст. було вирощування зернових. Поява залізниці на Сокальщині сприяла будівництву нових підприємств, в тому числі цукроварень. Тутешні ґрунти виявилися сприятливими для вирощування цукрових буряків.

В 40-х рр. ХХ весь тутешній люд було вивезено на Тернопільщину. Більшість будівель села поляки, які стали новими господарями цих земель, попалили. Натомість в околицях села ними було закладено аж три хутори (осади): Червоний, Білий і Добричинський. Після повернення Сокальщини до УРСР, село помалу відродилося.

Серед уродженців Боратина є люди зі світовим ім’ям. 3 вересня 1929 р. тут в родині диякона народився Мілан Балабан. В Чехії він закінчив Карлів університет. Працював священиком, Мілан Балабан був в числі чеських дисидентів, приймав участь в діалозі поміж християнами і марксистами. Науковий доробок теолога понад 20 монографій та сотні публікацій у періодичних виданнях.

Історія активності
Борятин
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Борятин
Опубліковано 2 роки тому
відвідував(-ла)
Борятин
Опубліковано 4 роки тому
відвідував(-ла)
Борятин
Опубліковано 6 років тому
відвідував(-ла)
олеся
Реєстрація
Опубліковано 6 років тому
Борятин
Опубліковано 9 років тому
відвідував(-ла)
Софія
Реєстрація
Опубліковано 11 років тому
Продам Будинок
Опубліковано 11 років тому: Марьяна
Марьяна
Реєстрація
Опубліковано 11 років тому