Сайт селища Дубляни

карта Дубляни
Область: Львівська область
Район: Самбірський район
Селище міського типу: Дубляни
Населення: 2101 осіб
Щільність населення: 81 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 81471
Телефонний код: +380 3236
Координати: 49°30'02″ пн. ш. 23°24'04″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 292 м.
Площа: 25.88 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Прут
Рік заснування: 1432 р.

Селищна рада

Адреса: вул. Січових Стрільців, 27
Телефон: 48-4-32
Факс: 48-4-32

Містечко Дубляни  розташоване на річці Варитинь на Самбірщині. Назва селища походить від дубових лісів, яких тут раніше було багато. З такою ж назвою на Львівщині існує також місто Дубляни в Жовквівському районі. Статус селища міського типу Дублянам було надано в  1957 р.

Перша письмова згадка про Дубляни як село датується 1432 р. Тоді король Польщі Владислав-Ягайло передав село з навколишніми ланами шляхтичу Петру Добровонжу.

До  першого поділу Польщі Дубляни були центром Дублянського ключа. Тут існувала панська адміністрація, завданням якої було збирання податків із селянства у всіх довколишніх селах.

З 1772 р. село втрачає свій приватновласницький статус і стає камеральним селом, управлінський центр було перенесено до Луки. Саме тому уповільнюється розвиток населеного пункту.

З історичного минулого Дублян відомо про два страшні голоди 1895 і 1902 рр., від яких померли сотні жителів села. 31 травня 1911 р. в селі сталася велика пожежа, внаслідок якої вигоріла частина Дублян. Вогнем було знищено 283 будівель, в тому числі на церковному подвір’ї плебанію і дзвіницю. За народними переказами під час пожежі всі жителі села почали ревно молитися і вогонь почав поступово згасати, зупинившись біля самої церкви. Нині цю частину села називають Погорілиськом.

У 1940–1941 та 1944–1959 рр. селище було центром Дублянського району Дрогобицької області. Після його ліквідації Дубляни з довколишніми селами включили до Самбірського району.

Сучасні Дубляни – затишне і гарне містечко. Тут працюють дві школи, музична школа, лікарня, заклади культури, є декілька магазинів та кав’ярень. В центрі селища стадіон та парк.

Найдавніша архітектурна пам’ятка Дублян, яка збереглась до нашого часу – греко-католицький храм Богоявлення Господнього. Його було зведено в 1860-1863 рр. на місці іншої церкви 1660 р. В 1891 р.  храм було подовжено та перекрито бляхою. Церква тризрубна, увінчана великою банею з маківкою та ліхтарем. В 1946 р. до церкви було перенесено дзвін із закритого костелу.

Дублянський костел не зберігся, його було підірвано в 1985 р. та остаточно розібрано. Побудований він був 1737 р., мав 6 вівтарів та 16 окремих образів. Поруч з костелом була мурована дзвіниця. Зараз нечисленна римо-католицька громада Дублян та ближніх сіл ходить до цвинтарної каплиці родини Коморовський, яку висвятили в ім’я Воскресіння Господнього.

В Дублянах народилась відома українська поетеса Любов Проць. Вірші спочатку друкувала в місцевих газетах, літературних часописах та альманахах. Любов Іванівна авторка збірок «Дубляни», «Горобина ніч» та «Група крові». 

Історія активності
Іван
Опубліковано 4 тижня тому: Іван
ShkrabaaShkrabaa
Опубліковано 1 місяць тому: Shkrabaa
Катерина
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Любов
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Дубляни
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Андрій
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Дубляни
Опубліковано 4 роки тому
«Я там родилась в 1944 р,»
Дубляни
Опубліковано 4 роки тому
відвідував(-ла)
Людмила
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому
Andriy
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому
Krutov AleksandrKrutov Aleksandr
Опубліковано 5 років тому: Aleksandr
Дубляни
Опубліковано 6 років тому
відвідував(-ла)
Tanya
Реєстрація
Опубліковано 8 років тому
Дубляни
Опубліковано 10 років тому
відвідував(-ла)
Alinka Shymushovska
Реєстрація
Опубліковано 10 років тому
Дубляни
Опубліковано 10 років тому
відвідував(-ла)
Стамбул пятый раз борется за ОлимпиадуСтамбул пятый раз борется за Олимпиаду
Опубліковано 10 років тому
«ииИ что ж оно дальше будет?»
Я там родилась в 1944 р,
відповісти (0)