Сайт селища Бориня

карта Бориня
Область: Львівська область
Район: Самбірський район
Селище міського типу: Бориня
Населення: 1627 осіб
Щільність населення: 542 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 82547
Телефонний код: +380 3269
Координати: 49°04'33″ пн. ш. 22°59'52″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 672 м.
Площа: 3 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Боринька, р. Монастерський
Рік заснування: 1552 р.

Селищна рада

Телефон: 3-43-28
Бориня

Бориня – одне із селищ Українських Карпат. Назва населеного пункту пов’язана із словом «бір». Тобто поселення оточували соснові ліси. Статус селища міського типу має з 1981 р.

Перші згадки про Бориню в архівних документах датуються 1552 р. Вже на той момент це було чимале село, оскільки мало свого війта. Достеменно відомо, що вже в 1563 р. тут існувала парафія.

Довший час село було королівщиною та входило до так званого Ільницького краю. В XVII ст. в Борині існував укріплений шляхетський двір. Саме він став об’єктом нападу озброєних селян з навколишніх сіл в 1648 р. Впродовж XVII-XVIIІ ст. село кілька разів потерпало від пожеж, а населення косили епідемії.

Економічний стан Борині покращився в 1936 р., коли барон Лібіг продав населений пункт фірмі «Годуля». Це підприємство спеціалізувалося на лісовому господарстві, на Турківщині володіло тисячами гектарів лісу, мала декілька тартаків.

В радянський час з 1939 по 1959 р. Бориня була центром однойменного району Дрогобицької області. Район спочатку було утворено з ліквідованого Турківського повіту, пізніше його було розділено на Бринський та Турківський. В цей час в селі споруджено кілька десятків типових радянських будинків, приміщення лікарні та інших установ.

21 вересня 1965 р. в Борині було урочисто відкрито професійно-технічне училище. Навчальний заклад пройшов довгий шлях реорганізацій і перетворень. Зараз це ліцей народних промислів і ремесел, що має ІІ рівень акредитації.

Селище Бориня – місце народження Юрія Брилинського. Його дитинство пройшло по селах Монастирищини і Чортківщини. З 1963 р. Юрій Богданович почав працювати актором Львівського драмтеатру ім. Марії Заньковецької, на сцені якого зіграв понад 120 ролей, знімався також у кінофільмах.

Головні архітектурні пам’ятки села – сакральні. Звичайно, що передовсім це відома на всю округу церква Св. Духа (1912 р.). Будівля має виразні риси романського стилю. Церква зведена за проектом відомого львівського архітектора Олександра Лушпинського.

За проектом Вавжинця Дайчака в 1939 р. місцеві поляки почали будувати костел, але так і не завершили свого задуму. В повоєнний час споруду було добудовано та перелаштовано на кінотеатр. З 2004 р. в цій будівлі існує церква архангела Михаїла.

Протягом 1877-1879 рр. місцевими німецькими колоністами був споруджений мурований однонефний костел Св. Роха. Він благополучно пережив роки воєн і був знищений радянськими атеїстами в 1965 р. Існуючий в Борині римо-католицький костел зведений в 2006-2013.

До втрачених архітектурних пам’яток Борині належить місцева синагога ХІХ ст.

Історія активності
Бориня
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Іванна
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Юлія
Реєстрація
Опубліковано 6 років тому
Бориня
Опубліковано 9 років тому
відвідував(-ла)