Сайт міста Перемишляни

карта Перемишляни
Область: Львівська область
Район: Львівський район
Місто: Перемишляни
Населення: 7499 осіб
Щільність населення: 1500 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 81203
Телефонний код: +380 3263
Координати: 49°40'10″ пн. ш. 24°33'45″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 292 м.
Площа: 5 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Гнила Липа
Рік заснування: 1437 р.

Міська рада

Адреса: вул.Галицька,50
Телефон: 2-17-35
Факс: 2-16-34
Перемишляни

Перемишляни – місто і районний центр при автошляху зі Львова до Івано-Франківська. Перша згадка в письмових джерелах про містечко датується 1437 р., магдебурзьке право було надано в 1623 р. Є декілька думок щодо назви поселення. За першою з них назва має давньослов’янське походження і виникла аналогічно назвам Перемишль та Перемиль. Найбільш вірогідніша друга версія: місто заснували українські переселенці з Перемишля, гнані польським релігійним гнітом. Водночас третю версію пропонують поляки, виходячи із свого національного бачення. На польській мові назва міста звучить буквально як «слава промислу».

Відлік історії Перемишлян розпочинається ще задовго до першої згадки про містечко. Результати археологічних розкопок дали можливість встановити, що перші люди тут проживали ще в ІІ тисячолітті нашої ери. Це були землероби і скотарі трипільської культури.

Протягом XVI-XVII ст. Перемишляни були звичайним селом і нічим не вирізнялися особливим поміж інших подібних. Надання поселенню статусу міста в 1623 р. сприяє притоку сюди ремісників (кушнірів, ткачів і ковалів) і торговців. В цей час містечком володів польський шляхтич Анджей Жечицький.

Важливі і цікаві нотатки про Перемишляни лишив мандрівник Ульріх фон Вердум у своєму знаменитому щоденнику. Місто тоді мало хорошу фортифікаційну систему, що складалася з ровів і валів. В середині міських мурів окрім житлових будинків були дві церкви, костел та монастир.

Кілька спустошливих набігів татар перетворюють місто в руїну. У 1675 р. на 4 роки уряд звільнив Перемишляни від сплати податків. Наново Магдебурзьке право було підтверджене для містечка в 1728 р. Новий привілей значно розширював можливості жителів, купці отримали можливості торгівлі будь-яким крамом, а містяни виготовлення для особистого вжитку пива і горілки.

За часів Австро-Угорської імперії Перемишляни були невеликим (в 5000 жителів) містечком. П. Любинецький у 1858 р. відкрив тут школу пасічників. Це був єдиний заклад не лише в Галичині, але й в Польщі, де професійно навчали фахові бджоляра. Трохи пожвавило життя містечка перетворення його в 1860 р. на повітовий центр. Зростання економіки міста, розвиток лісової промисловості і торгівлі відбувся аж на початку ХХ ст., коли через Перемишляни було прокладено залізничну колію.

Великих збитків Перемишлянам завдали дві світові війни. У єврейському гетто було знищено понад 2000 євреїв з містечка і околиць. В радянський час і дотепер являється районним центром.

З Перемишлянами пов’язане життя Омеляна Ковача – блаженного, священника греко-католицької церкви. Приїхавши сюди у 1922 р. отець Омелян застав сумну картину – багато українців окатоличилися. Священник проводив велику роботу з навернення українців до рідної греко-католицької церкви, опікувався місцевим «Пластом» і іншими організаціями. Під час німецької окупації Омелян Ковач рятував євреїв, видаючи їм фальшиві метрики. Він не побоявся написати самому Гітлеру і засудити його дії. За це Омеляна Ковача було ув’язнено, а пізніше спалено у крематорії сумнозвісного Майданека. 11 травня 2012 р. в Перемишлянах було урочисто відкрито пам’ятник цій видатній людині.

В Перемишлянах мало збереглося давніх пам’яток. Найдавніша архітектурна споруда містечка – костел. Ще 1645 р. коштом Ельжбети Потоцької був закладений кляштор і костел отців домініканців. Унікальність цієї споруди в тому, що костел належить до оборонної сакральної архітектури. Після того, як в 1705 р. було знищено парафіяльний костел, тоді святиня домініканців почала виконувати роль головного римо-католицького храму містечка. В радянський час споруда використовувалася не за призначенням. Відродження святині розпочалося з 1996 р.

Історія активності
Pyotr
Реєстрація
Опубліковано 1 тиждень тому
Валерія
Реєстрація
Опубліковано 3 тижня тому
Поліція
Реєстрація
Опубліковано 4 тижня тому
Luznaangelina
Реєстрація
Опубліковано 2 місяці тому
Марія
Опубліковано 4 місяці тому
подобається
Eduardcer
Реєстрація
Опубліковано 6 місяців тому
Sstepanskiba
Реєстрація
Опубліковано 8 місяців тому
Стручинський
Реєстрація
Опубліковано 8 місяців тому
Oleg
Реєстрація
Опубліковано 9 місяців тому
Feniksvitlana
Реєстрація
Опубліковано 11 місяців тому
Ivannamarty
Реєстрація
Опубліковано 11 місяців тому
Сніжана
Реєстрація
Опубліковано 11 місяців тому
Марія
Реєстрація
Опубліковано 12 місяців тому
Наталія
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Катя
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Alina
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Oilasenko
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Victor
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Yura
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
......
Опубліковано 1 рік тому: ......
Igorpilipiv
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Перемишлянський районний сектор ДМСПеремишлянський районний сектор ДМС
Опубліковано 1 рік тому
«Жахливо люди пхаються без черг і це не контролюється думають раз вони старі або з дітьми значить мож...»
Kamiyoo
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Maria
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
20034155z
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
bnBndml2Z2wucHZnbD01NDNfIyRfU0VHSCskJCQ2Mjk1ODM3YjIwNGYyMjIwYmU2MWY5YTgwZjAwMjM0Zg==
більше ▼
Їздили я із своїм наставником до Перемишлян по роботі... Вона казала що це дуже гаре місно, дуже гарний краєвид, чиста і красива природа.
відповісти (0)
Потрібно закордоний паспорт
відповісти (0)