Сайт селища Підкамінь

карта Підкамінь
Область: Львівська область
Район: Золочівський район
Селище міського типу: Підкамінь
Населення: 2276 осіб
Щільність населення: 638 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 80671
Телефонний код: +380 3266
Координати: 49°56'39″ пн. ш. 25°19'17″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 376 м.
Площа: 3.57 кв. км.
Рік заснування: 1441 р.

Селищна рада

Адреса: вул. І. Франка, 1
Телефон: 31-2-44
Підкамінь

Містечко Підкамінь лежить на межі Волині і Поділля. Саме тут сходяться Вороняцький та Гологоро-Кременецький кряжі.

Назва містечка пов’язана з місцем його розташування. В перших історичних хроніках від 1441 року воно зазначене як «Місто під Каменем», надалі фігурує як Підкамінь. Над ним возвишується на 17 метрів унікальний Чортів камінь або Камінь-велет – рештки Гологорсько-Кременецької гряди. Існують інші припущення щодо виникнення цього каменя. Можливо, це – кораловий риф, який зберігся з тих часів, коли на цьому місці плюскотіло море.  За народною легендою якийсь богатир приніс камінь на гору, де мало бути споруджено укріплення. В другій половині 1700-х років містечко мало назву Підкамінь Цетнерівський, від прізвища дідичів, які ним володіли в той період.  Статус міста Підкамінь отримав в 1569 році.

Околиці Підкаменя заселялися людьми з давніх давен. Тут був сприятливий клімат, хороші природні умови для проживання і ведення господарства. В часи язичництва поблизу Чортового каменя існувало ймовірно капище.

Давня історія Підкаменя пов’язана, насамперед, із кляштором отців домініканів. В     ХІІІ ст. вони сюди могли прибути після розбитого в 1234 році татарами Києва. Однак і на новому місці  монахи не надовго залишились, вони всі гинуть під час одного із набігів татар на Поділля. Після цього ще неодноразово монаша обитель поставала і руйнувалася знову. Після останнього зруйнування храму на рубежі XVII-XVIII ст. його було відбудовано коштом самого польського короля Яна ІІІ Собеського. За ст. побожного життя отці домінікани у кляшторних стінах зібрали величезну бібліотеку і архів, які слугували для їхньої релігійної і наукової праці. В каплиці, яка входила до ансамблю домініканського кляштору була знаменита чудотворна ікона Матері Божої. Наразі ікона зберігається у Вроцлаві.

Під час Першої світової війни Підкамінь був ареною активних бойових дій. По лінії Підкамінь-Зборів-Озерна наступали польські війська армії генерала Юзефа Галлера. В самому містечку діяв сирітський притулок.

Великою драматичністю в житті Підкаменя відзначились події Другої світової війни, які увійшли в історію під назвою Підкамінської трагедії. В домініканському кляшторі переховувалися близько 2000 поляків з містечка і довколишніх сіл. 12 березня 1944 року декілька сотень поляків було по-звірячому вбито.

За часів радянської влади в Підкамені працювало декілька дрібних виробничих підприємств, орієнтованих на переробку продукції місцевих колгоспів. Саме містечко в 1940-1941 та 1944-1959 роках було районним центром.

Найбільша духовна і архітектурна перлина Підкаменя - колишній домініканський кляштор, який нині має назву Монастиря походження дерева хреста Господнього. Головна домінанта монастирського комплексу - Вознесенський костел. Він зазнавав неодноразових перебудов. Барокова вежа – плід праці видатного архітектора Павла Ґіжицького. Безпосередньо до будівлі костела прилягають келії. На подвір’ї святині представниками польської шляхетської родини Ледухівських було встановлено колону Матері Божої. Також збереглися каплиця-ротонда та залишки оборонних мурів.

Біля північно-східного підніжжя гори Рожаниці знаходиться дохристиянський храм. На думку істориків він чи не єдиний в Україні, який зберігся до нашого часу в первісному вигляді. Хоча печера храму має природнє походження, все ж є елементи, до створення яких приклалася людська рука.

В Підкамені більшу частину свого життя провів Садок Баронч. Сюди він прибув одразу після того, коли вступив до ордену отців домініканів. Постать Садока Баронча  неоднозначна і суперечна. Сучасники, інші монахи не зовсім розуміли спосіб життя свого колеги. Водночас він здобув неабиякий авторитет в наукових колах. За 40 років  напруженої праці Садок Баронч видав декілька десятків цінних наукових праць з історії містечок Галичини та Поділля.

Впродовж 2007-2013 років Підкамінь був місцем проведення грандіозного фестивалю, куди з’їжджалися рок-виконавці та їхні прихильники не лише з України, але й з Європи. 

Історія активності
Микола
Реєстрація
Опубліковано 3 місяці тому
ІванІван
Опубліковано 8 місяців тому: Іван
ІванІван
Опубліковано 8 місяців тому: Іван
Mary
Реєстрація
Опубліковано 9 місяців тому
Підкамінь
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Підкамінь
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Підкамінь
Опубліковано 1 рік тому
«Хочу подякувати директору школи - інтернату пану Українцю та всьому колективу, які надали продуктову...»
Kaluginakh
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Назарій
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Підкамінь
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Popagani
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Микола
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Надія
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
Nataliia
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
Богдан
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому
Андрій
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому
Kathrin
Реєстрація
Опубліковано 5 років тому
Romanprusyznyk
Реєстрація
Опубліковано 5 років тому
Bodya
Реєстрація
Опубліковано 8 років тому
Підкамінь
Опубліковано 9 років тому
відвідував(-ла)
Підкамінь
Опубліковано 11 років тому
Підкамінь«гарненький та фестиваль влітку проходить»
Підкамінь
Опубліковано 11 років тому
відвідував(-ла)
lida
Реєстрація
Опубліковано 11 років тому
Хочу подякувати директору школи - інтернату пану Українцю та всьому колективу, які надали продуктову допомогу нашим захисникам, які боронять Україну в Харківській області. 16 ящиків печива, мед, консервовані огірочки, кабачки, кабачкова ікра. Дуже вдячні за допомогу, яку ще й відправили за свій кошт Новою Поштою. Також велика вдячність
" жіночому батальону " з села Попівці. Ними було передано безкоштовно майже 100 банок домашньої тушонки. За пересилку також сплатили самі. Низький уклін всім за допомогу. Все буде передано на передову( тушонки та закрутки по потребі, бо готуємося до холодів, збираємо ). Схід і Захід разом! Дякуємо.
відповісти (0)
гарненький та фестиваль влітку проходить
відповісти (0)