Сайт селища Сенкевичівка

карта Сенкевичівка
Область: Волинська область
Район: Луцький район
Селище міського типу: Сенкевичівка
Населення: 1385 осіб
Щільність населення: 592 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 45750
Телефонний код: +380 3379
Координати: 50°31'45″ пн. ш. 25°02'10″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 248 м.
Площа: 2.34 кв. км.
Рік заснування: 1924 р.

Селищна рада

Адреса: вул. Жовтнева, 39
Телефон: 99-7-31

Сенкевичівка – одне із селищ міського типу Горохівського району Волинської області. За часів Російської імперії це було село, яке в різні роки називалося Будки, Будки Губинки та Буди-Губинські. Таке найменування поселення вказує, що засновниками села були переселенці з Губина, які тут побудували невеликі житла (будки). Сучасна назва була дана в польський час. Є версії, що вона походить від прізвища польського землевласника Сенкевича, який мав колись у власності ці землі. За іншою версією поселення отримало свою назву в честь польського письменника Генрика Сенкевича, в творах якого широко представлена українська тематика. Тим не менше Сенкевичівка одне з небагатьох поселень, яке зберегло свою виразно «польську» назву в радянський час.

Як поселення колишні Буди виникли на зламі ХVIII та ХІХ ст. Тоді поміщик Сенкевич розпродав свої землі колоністам. Серед місцевих жителів проживали в основному поляки, менше було чехів та німців. З часом ці господарства розвинувались, колоністи вирощували зернові культури, мали десятки корів і свиней.

Більш інтенсивний розвиток Сенкевичівки розпочався з 1920-х рр. ХХ ст. Важливе значення в розвитку цієї сільськогосподарської  колонії мала побудова залізниці. Це дало можливість місцевим жителям відправляти продукцію великими партіями до Львова, Кракова, Варшави та інших міст. В цей же час в поселенні побудували млини та цегельні. І зразкові господарства, і дрібні промислові підприємства потребували багато людських рук. Тут працювало багато українців з довколишніх сіл.

Як і в багатьох селищах, де проживали робітники, в Сенкевичівці ширились комуністичні ідеї. Велике значення мала пропаганда, що буцімто робітничому класу в  радянскій Україні живеться дуже добре. Оскільки КПЗУ в Польщі була заборенена, тому місцеві комуністи діяли нелегально. На 1-ше травня 1937р. одному з місцевих активістів вдалося пробратися на дах поліційного постерунку та  вивісити червоний прапор. Деяких членів осередку КПЗУ в Сенкевичівці було викрито в польський час і засуджено до відбування різноманітних термінів в тюремних установах.

З приходом радянської влади у вересні 1939 р. усі підприємства і ферми Сенкевичівки були націоналізовані, а їхні колишні власники зазнали репресій і переслідувань з боку нової влади. Тоді ж Сенкевичівка стала одним із районних центрів Волинської області.

Під час німецької окупації Сенкевичівки торкнулася спільна трагедія польського і українського народів – так звана Волинська різня. В селі існувала польська смооборона, яка захищала жителів від нападів загонів УПА. До Сенкевичівка перебралась частина поляків з числа жителів навколишніх сіл. Всіх поляків німецькі окупанти вивезли до Луцька, а звідти на примусові роботи до Рейху. В 1942 р. в селі існувало єврейське ґетто. Неподалік залізничної станції було розстріляно близько 8000 жителів.

Після відновлення радянської влади Сенкевичівка до 1959 р. була районним центром. З промислових підприємств в селищі працювали асфальтовий завод, хлібзавод та плодоконсервний комбінат, пересувна механізована контора.

В Сенкевичівці раніше існував польський костел, його було спалено бійцями УПА в 1943 р. Існуючий в містечку храм Святої Трійці побудовано в 1993 р.

З видатних уродженців Сенкевичівки можна згадати про представника чеської меншини Богдана Голомічека. Його родина невдовзі після народження  була переселена історичну батьківщину – до Чехії, де він проживає й досі. Богдан Голомічек відомий чеський фотограф, з 1995 р. займається власною творчою діяльністю. Має виданий альбом власних світлин. 

Історія активності
ВГ
Реєстрація
Опубліковано 10 місяців тому
Сенкевичівка
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Shostka
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Dariia
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Сенкевичівка
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Cbiko
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Стасюк
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Андрей
Реєстрація
Опубліковано 8 років тому
Nabi
Реєстрація
Опубліковано 8 років тому