Сайт міста Кодима

карта Кодима
Область: Одеська область
Район: Подільський район
Місто: Кодима
Населення: 9493 осіб
Щільність населення: 863 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 66003
Телефонний код: +380 4867
Координати: 48°05'35″ пн. ш. 29°07'08″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 266 м.
Площа: 11 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Кодима
Рік заснування: 1754 р.

Міська рада

Адреса: вул. Леніна, 106
Телефон: 2-68-43
Факс: 2-68-43
Історія активності
I83864134
Реєстрація
Опубліковано 3 тижня тому
Sevmar
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
Дмитрий🇺🇦🇺🇦🇺🇦Дмитрий🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Опубліковано 1 місяць тому
«Привіт»
Віталій
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
Юрий
Реєстрація
Опубліковано 3 місяці тому
Дмитрий🇺🇦🇺🇦🇺🇦Дмитрий🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Опубліковано 3 місяці тому
подобається
Дмитрий🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Реєстрація
Опубліковано 3 місяці тому
ВадимВадим
Опубліковано 5 місяців тому: Вадим
Вадим
Реєстрація
Опубліковано 5 місяців тому
OleksijmelnikOleksijmelnik
Опубліковано 7 місяців тому: Oleksijmelnik
Oleksijmelnik
Реєстрація
Опубліковано 7 місяців тому
Misha
Реєстрація
Опубліковано 8 місяців тому
OlgaOlgaN
Реєстрація
Опубліковано 8 місяців тому
Angelchaban
Реєстрація
Опубліковано 9 місяців тому
Василь
Опубліковано 9 місяців тому: Василь
Ігор
Опубліковано 9 місяців тому
подобається
Стасон
Опубліковано 10 місяців тому: Стасон
Стасон
Реєстрація
Опубліковано 10 місяців тому
Виктор
Опубліковано 10 місяців тому
«Доброго вечора. Можна ваш номер телефону ? Або як з вами зв'язатися?»
Алексей
Реєстрація
Опубліковано 10 місяців тому
Kozaknatala
Реєстрація
Опубліковано 11 місяців тому
Безкоштовно Диван
Опубліковано 11 місяців тому: Alike
Alike
Реєстрація
Опубліковано 11 місяців тому
Віктор.
Опубліковано 11 місяців тому: Віктор.
Тетяна
Реєстрація
Опубліковано 11 місяців тому
Олена
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Дамир
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Егорка
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
bnBndml2Z2wucHZnbD0yMjNfIyRfU0VHSCskJCRkNDk0OGZiMjlmYjBmZjBiNGRiNzg2NGUxMzkwYWZhMA==
Якість електричної енергії. Дії споживачів у разі недотримання енергопостачальником умов щодо постачання електричної енергії належної якості

Якість електричної енергії - це сукупність властивостей електричної енергії відповідно до встановлених стандартів, які визначають ступінь її придатності для використання за призначенням.

Відповідно до положень пункту 11.4.6 глави 11.4 розділу XI Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (далі – КСР), параметри якості електроенергії в точках приєднання споживачів в нормальних умовах експлуатації мають відповідати параметрам, визначеним у ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності» (далі – ДСТУ EN 50160:2014).

Основні показники якості електричної енергії визначені у пунктах 11.4.7 – 11.4.12 глави 11.4 розділу XІ КСР.

Стандартна номінальна напруга Uн для мереж низької напруги загального призначення має значення 220 В між фазним і нульовим проводом або між фазними проводами:
- для трифазних чотирипровідних мереж: Uн = 220 В між фазним та нульовим проводом;
- для трифазних трипровідних мереж: Uн = 220 В між фазними проводами.

Зміна напруги не повинна перевищувати ± 10 % від величини номінальної напруги.

Частота напруги електропостачання для мереж низької напруги має бути в межах:

1) для систем, які синхронно приєднані до ОЕС України - 50 Гц ± 1 % протягом 99,5 % часу за рік та 50 Гц + 4 % ( - 6 %) протягом 100 % часу;

2) для систем без синхронного приєднання до ОЕС України - 50 Гц ± 2 % протягом 99,5 % часу за рік та 50 Гц ± 15 % протягом 100 % часу.

Показник довготривалого флікера (мерехтіння), спричиненого коливанням напруги, для мереж низької напруги має бути меншим або рівним 1 для 95 % часу спостереження.

95 % середньоквадратичних значень складника зворотної послідовності напруги електропостачання, усереднених на 10-хвилинному проміжку, для мереж низької напруги мають бути в межах від 0 % до 2 % від складника напруги прямої послідовності.

95 % середньоквадратичних значень напруги кожної гармоніки, усереднених на 10-хвилинному проміжку, для мереж низької напруги мають бути меншими або рівними наступним значенням:

Непарні гармоніки Парні гармоніки
не кратні 3 кратні 3
порядок відносна амплітуда порядок відносна амплітуда порядок відносна амплітуда
5 6,0 % 3 5,0 % 2 2,0 %
7 5,0 % 9 1,5 % 4 1,0 %
11 3,5 % 15 1,5 % 6…24 0,5 %
13 3,0 % 21 0,5 %
17 2,0 %
19 1,5 %
23 1,5 %
25 1,5 %

Сумарний коефіцієнт гармонічних спотворень напруги електропостачання, ураховуючи всі гармоніки до 40-ї включно, для мереж низької напруги має бути меншим чи рівним 8 %.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі – ПРРЕЕ), та які набрали чинності 11 червня 2018 року. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов’язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Положеннями пункту 8.1.2 – 8.1.5 глави 8.1 розділу VІІІ ПРРЕЕ встановлено, що Споживач у разі порушення його прав та законних інтересів першочергово має звернутись до учасника роздрібного ринку зі зверненням/скаргою/претензією щодо усунення таким учасником порушення та відновлення прав та законних інтересів споживача.

До звернення/скарги/претензії споживач має додати наявні оригінали рішень або копії рішень, які приймалися за його зверненням/скаргою/претензією раніше, а також за наявності інші документи, необхідні для розгляду звернення/скарги/претензії, які після його (її) розгляду повертаються споживачу.

Якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, учасник роздрібного ринку може у строк не більше 3 календарних днів звернутися до споживача за додатковою інформацією, яка необхідна йому для повного та об’єктивного розгляду звернення/скарги/претензії. У разі ненадання споживачем необхідної інформації (документів), пояснень щодо обставин, зазначених у зверненні/скарзі/претензії, учасник роздрібного ринку має надати споживачу роз’яснення (відповідь) виходячи з наявної у нього інформації. Ненадання споживачем додаткової інформації не є підставою для відмови учасником роздрібного ринку у розгляді звернення/скарги/претензії споживача.

Учасник роздрібного ринку, отримавши від споживача звернення/скаргу/претензію, має її зареєструвати та розглянути відповідно до порядку, визначеного цими Правилами. Якщо споживач не погоджується з рішенням, прийнятим за його зверненням/скаргою/претензією, він може оскаржити таке рішення шляхом направлення скарги НКРЕКП або енергетичному омбудсмену.

Скарга може бути подана споживачем протягом 1 року з моменту прийняття рішення учасником роздрібного ринку, що оскаржується, але не пізніше 1 місяця, починаючи з дня, наступного за днем ознайомлення або отримання споживачем цього рішення. Учасник роздрібного ринку має право не розглядати скаргу, подану з порушенням зазначеного строку. Пропущений споживачем з поважної причини строк може бути поновлений посадовою особою учасника роздрібного ринку, яка згідно з посадовими обов’язками має повноваження приймати такі рішення.

Рішення Регулятора, енергетичного омбудсмена або учасника роздрібного ринку, який розглядав звернення/скаргу/претензію, у разі незгоди з ним може бути оскаржено споживачем або учасником роздрібного ринку (щодо рішення НКРЕКП, енергетичного омбудсмена) шляхом звернення до суду у строки, передбачені законодавством України.

Разом з тим, відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 № 77, відповідно до покладених завдань на Державну інспекцію енергетичного нагляду України (далі – Держенергонагляд), здійснює державний енергетичний нагляд, зокрема, за:
- електричними установками і мережами учасників ринку (крім споживачів);
- дотриманням учасниками ринку (крім споживачів) вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану електричних установок і мереж, а саме, за забезпеченням надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам.

Тому з питань технічного стану електричних установок і мереж споживачі можуть звертатися до Держенергонагляду для розгляду та вжиття відповідних заходів у межах його компетенції.


Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
До уваги громадян!

Дотримання правил охорони електричних мереж – запорука Вашої безпеки та здоров’я! Згідно з Правилами охорони електричних мереж (далі – Правила), електричні мережі підлягають охороні з метою запобігання нещасних випадків від впливу електричного струму. Електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать. Для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи:
відводяться земельні ділянки; встановлюються охоронні зони; визначаються мінімально допустимі відстані; прокладаються просіки в лісових, садових, паркових та інших багаторічних насадженнях. Відповідно до п. 5 Правил охоронні зони електромереж встановлюються:
Уздовж повітряних ліній електропередачі у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань: до 1 кВ – 2м, до 20 кВ – 10м, 35 кВ – 15м, 110 кВ – 20м. За периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв – на відстані 3 метрів від огорожі або споруди. Уздовж підземних кабельних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра. Відповідно до п. 8 Правил в охоронних зонах електричних мереж ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:
перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж; будувати житлові, громадські та дачні будинки; складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали; розпалювати вогнища; розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів; накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, на електрообладнання трансформаторних підстанцій, відкривати двері та люки цього устаткування, демонтувати їх елементи; саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок; влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт; запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв; виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати і зливати їдкі і ті, що спричиняють корозію, речовини, пально-мастильні матеріали (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі); знаходитися поблизу повітряних ліній та кабельних ліній електропередачі під час грози (стояти під проводами або біля опор ліній електропередачі); влаштовувати будь-які звалища.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Тільки при дотриманні Правил охорони електричних мереж можна забезпечити зберігання енергооб’єктів та безперебійне енергопостачання споживачів, а також уникнути випадків електротравматизму.


Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
Підготовка енергетичних господарств до осінньо-зимового періоду

З метою належної та своєчасної підготовки споживачів теплової енергії до осінньо-зимового періоду 2017-2018 років, попередженню відмов енергопостачання, інспекція Держенергонагляду пропонує запланувати до початку осінньо-зимового періоду виконання наступних робіт:
- ремонт теплових установок, обладнання електроустановок та мереж;
- проведення на належному рівні навчання персоналу, що обслуговує енергетичні об’єкти;
- приведення схеми електропостачання до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- проведення промивок трубопроводів теплових мереж внутрішньобудинкових систем теплопостачання;
- перевірку пристроїв релейного захисту та автоматики;
- перевірку технічного стану теплових пунктів, елеваторних вузлів, насосних агрегатів, водопідігрівачів, вузлів обліку теплової енергії, контрольно-вимірювальних пристроїв та автоматики;
- відновлення теплоізоляції споруд, інженерних об'єктів та під'їздів житлових будинків;
- перевірку роботи засобів обліку електричної та теплової енергії до роботи в умовах низьких температур. Окремо рекомендуємо провести:
- протиаварійні тренування з відповідним технічним персоналом;
- укомплектувати робочі місця виробничого персоналу оперативною та технічною документацією;
- переглянути та, за необхідності, внести зміни до Положення про взаємовідносини між споживачем та електропередавальною організацією стосовно оперативного керування електрогосподарством, у тому числі, при включенні автономних електростанцій. З додаткових питань щодо підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 2017-2018 років Ви можете звернутись до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області (66300, м. Подільськ, пров. Короленка, 31, факс 18-52-2(26840)).

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Про врегулювання спірних ситуацій, що виникають між енерго- теплопостачальними організаціями та споживачами електричної та теплової енергії

Державна інспекція з енергетичного нагляду створена 18 травня 1944 року для забезпечення контролю за організацією роботи енергетичних господарств споживачів електричної енергії, в умовах нестачі кваліфікованих кадрів для забезпечення експлуатації енергетичного обладнання.
Офіційна інформація про Держенергонагляд опублікована на веб-сайті Держенергонагляду (https://den.energy.gov.ua/ ) і знаходиться у вільному доступі. Кожен може безперешкодно ознайомитися з історією, функціями та документами, які регламентують діяльність інспекції. Основними завданнями Держенергонагляду є проведення, виключно на безоплатній основі, обстежень з питань технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання, консультаційна допомога щодо необхідності та шляхів усунення виявлених порушень, контроль за виконанням споживачами Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил технічної експлуатації теплових мереж з метою недопущення пошкодження ліній електропередач, аварій та пожеж, які можуть спричинити травмування або загибель людей. Держенергонагляд фактично є єдиним державним органом в енергетичній сфері, який захищає права споживачів енергії, в першу чергу, громадян та підприємців. Інспекція розглядає спірні питання, які виникають у споживачів та постачальників енергії щодо приєднання до електричних мереж, якості надання послуг з постачання електричної енергії, розрахунків за електроенергію тощо. В усіх куточках України щоденно Держенергонагляд здійснює розгляд на місцях звернень та скарг споживачів на монополістів з питань енергопостачання. Докладно завдання та функції Держенергонагляду визначаються Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929.

Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

З метою належної та своєчасної підготовки споживачів теплової та електричної енергії до опалювального періоду 2017-2018 років, попередженню відмов енергопостачання, інспекція Держенергонагляду пропонує виконати наступні заходи:
- своєчасно провести ремонтні роботи на енергетичних установках та мережах;
- провести навчання персоналу, що обслуговує енергетичні установки;
- привести схеми електропостачання до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- виконати промивку трубопроводів теплових мереж внутрішньобудинкових систем теплопостачання;
- перевірити технічний стан пристроїв релейного захисту та автоматики;
- перевірити технічний стан теплових пунктів, рамок управління внутрішньобудинковою системою опалення, насосних агрегатів, водопідігрівачів, вузлів обліку теплової енергії, контрольно-вимірювальних пристроїв та автоматики;
- перевірити технічний стан ізоляції трубопроводів теплових мереж, інженерних об'єктів та під'їздів житлових будинків. Окремо рекомендуємо:
- провести протиаварійні тренування з відповідним технічним персоналом;
- укомплектувати робочі місця виробничого персоналу оперативною та технічною документацією;
- переглянути та за необхідності внести зміни до Положення про взаємовідносини між споживачем та електропередавальною організацією стосовно оперативного керування ПС 35-110(150) кВ, у тому числі при включенні автономних електростанцій. Копію розроблених заходів та розпорядчого документа, яким ці заходи вводяться в дію, просимо надати до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області за адресою: пров. Короленко, 31, м. Подільськ, Одеська область, 66300, адреса електронної пошти ten.rku@idoznp, в термін до 14.07.2017. Крім того, рекомендуємо у разі потреби звернутися до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області стосовно залучення державних інспекторів до огляду (оцінки) технічного стану енергетичного устаткування з метою надання рекомендацій щодо визначення оптимальних обсягів ремонтних та профілактичних робіт.

Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Результати проходження повеневого періоду. Недоліки та проблемні питання, які були виявлені при перевірках.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131 на Держенергонагляд покладено завдання щодо здійснення нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії. З метою контролю щодо виконання заходів в електричних мережах з підготовки до роботи під час повені Північно-Західним відділенням інспекції Держенергонагляду в Одеській області на електроустановках ПАТ «Одесаобленерго» були проведені відповідні обстеження та перевірки. Оцінюючи результати проходження повеневого періоду, можна з впевненістю затвердити, що повеневий період пройшов у штатному режимі. В філіях енергокомпанії було визначене обладнання що знаходиться у зонах підвищеного ризику підтоплення та був розроблений комплекс заходів, направлених на забезпечення надійної роботи електрогосподарства, що дало змогу знизити ймовірність виникнення аварійних ситуацій.
Важливим питанням залишається завчасна підготовка електрогосподарства до проходження паводку як енергопостачальником так і споживачами енергії, у власності яких наявні електроустановки, що знаходяться в зоні ризику та можуть бути підтоплені під час весняного паводку. З цією метою до початку проходження паводку необхідно:
- привести у працездатний стан систем відведення паводкових вод з території об’єктів електричних мереж, від будівель і споруд (дренажів, каптажів, канав, водовідвідні каналів тощо);
- привести у працездатний стан інженерних систем та обладнання для відкачування паводкових вод;
- перевірити справність та відповідність проектним рішенням обвалувань, відкосів, косогорів, виямків;
- забезпечити захист опор повітряних ліній електропередавання від пошкодження у місцях, де можливі потоки води, льодохід. Під час проходження паводку необхідно посилювати контроль за станом ліній електропередачи та підстанцій, що знаходяться у зоні підтоплення та здійснювати оперативне реагування по усуненню аварійних ситуацій. Після проходження паводку необхідно провести огляди обладнання зібрати та проаналізувати всі данні для їх врахування у підготовці до наступного повеневого періоду.

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Результати проходження осінньо-зимового періоду. Недоліки та проблемні питання які були виявлені при перевірках електро- та теплопостачальних організацій, підприємств ЖКГ, заходи з їх усунення для запобігання такого у подальшому

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131 на Держенергонагляд покладено завдання щодо здійснення нагляду за готовністю суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій. З цією метою Північно-Західним відділенням інспекції Держенергонагляду в Одеській області протягом осінньо-зимового періоду 2016-2017 років на електроустановках ПАТ «Одесаобленерго», об’єктах соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади тощо) та котельних теплопостачальних організацій здійснювався контроль у вигляді обстежень та рейдів з оцінки достатності виконання регламентних робіт з підготовки енергетичного обладнання до роботи в опалювальний період.
Оцінюючи результати проходження осінньо-зимового періоду 2016-2017 необхідно звернути увагу на те, що під час обстежень енергопостачальних організацій та суб’єктів господарювання соціальної сфери були виявлені чисельні зауваження щодо технічного стану і організації експлуатації електро- та теплових мереж. При цьому проводилась роз’яснювальна робота з керівництвом установ та закладів і висувались вимоги щодо усунення порушень.
Також слід зазначати, що керівництво структурних підрозділів ПАТ «Одесаобленерго», лікувальних, навчальних та дошкільних закладів, теплопостачальних організацій з розумінням та відповідальністю віднеслись до вимог щодо усунення порушень та в цілому правильно спрямували організаційно-господарську діяльність підвідомчих об’єктів, що дало змогу безаварійно пройти ОЗП.
Звертаю увагу, що терміни підготовки теплових господарств та умови готовності до опалювального періоду теплопостачальників та споживачів теплової енергії визначені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду, які затверджені спільним наказом Мінпаливенерго та Мінжитлокомунгоспу від 10.12.2008 №620/378 та зареєстровані в Мінюсті України 31.12.2008 за №3110/16001. Незважаючи на те, що, згідно зазначених Правил споживачі теплової енергії повинні підготовити теплові господарства та отримати Акти готовності до опалювального періоду не пізніше 25 вересня поточного року, по деяким об’єктам соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади, балансоутримувачі багатоквартирних житлових будинків тощо) не були виконані умови готовності, передбачені Правилами. Враховуючи вищевикладене, вважаю за потрібне звернути увагу керівників підприємств та організацій на необхідність своєчасного усунення недоліків, виявлених під час підготовки до опалювального періоду 2017-2018 та нагадати, що для отримання Акту готовності до роботи в опалювальний період 2017-2018 необхідно обов’язково виконати умови готовності, передбачені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду. З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, та участі представника Держенергонагляду в комісії з перевірки готовності теплових господарств до роботи в опалювальний період можна звертатись до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області в робочі дні: м. Подільськ, пров. Короленка, 31, тел. 18-52-2(26840).

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Підготовка енергетичних господарств до повеневого та грозового періоду

Весняний період – це період частих гроз та паводків. Природні явища, які при певних умовах можуть спричинити аварії та порушення в роботі електроустановок. Як показує практика, невиконання заходів щодо підготовки електроустановок до грозового сезону та проходження паводку може спричинити їх серйозні пошкодження, вихід з ладу, пожежу, створити загрозу здоров’ю та життю людей, негативно вплинути на електроустановки інших споживачів чи електропередавальної організації, завдати значних збитків, як в матеріальному так і моральному плані
Тому до початку грозового сезону та проходження паводку споживачам електричної енергії необхідно підготувати до цього свої електроустановки. Однак результати здійснених Держенергонаглядом обстежень електроустановок споживачів свідчать про неготовність електрогосподарств більшості з них до грозового сезону та проходження паводку. Надійність роботи обладнання у багатьох споживачів не забезпечена через несвоєчасні профілактично-ремонтно-випробувальні роботи грозозахисних пристроїв. Відповідно до вимог чинних нормативних документів, кожен суб'єкт господарювання, що експлуатує засоби грозозахисту, крім проектної повинен мати таку технічну документацію:
- технічні паспорти пристроїв захисту від блискавки із кресленнями зон захисту;
- акти випробування вентильних розрядників та обмежувачів перенапруги до і після їх монтажу;
- протоколи вимірювання опорів заземлення грозозахисних пристроїв (розрядників, обмежувачів перенапруги і блискавковідводів);
- систематизовані дані про розташування засобів грозозахисту, про питомий опір грунту на підходах ліній електропередач до підстанцій;
- дані про значення опорів заземлювачів опор, призначених для захисту від грозових перенапруг;
- дані про перетин ліній електропередачі з іншими лініями, а також з лініями зв'язку й автоблокування залізниць, про відгалуження від повітряних ліній, лінійні кабельні вставки та інші місця з ослабленою ізоляцією. Споживачам електричної енергії з метою забезпечення сталої і надійної роботи електроустановок, необхідно до початку грозового сезону:
- провести перевірку і уточнити схеми розміщення грозозахисних засобів в електроустановках підприємства та відповідність їх розташування типовим схемам;
- провести обстеження стану блискавковідводів на підстанціях (окремо встановлених та встановлених на конструкціях);
- виконати ревізію і профілактичні випробування вентильних розрядників в об’ємі та в терміни передбачені нормативними документами. Особливу увагу звернути на цілісність фарфорових корпусів, відсутність в них сколів, тріщин (особливо в місцях кріплення фланців), нахилу розрядників;
- провести акредитованими лабораторіями заміри опору заземлення грозозахисних пристроїв;
- виконати огляд та чистку траси від порослі і окремих дерев для запобігання перекриття при грозових перенапругах;
- перевірити габарити перетину високовольтних ліній між собою, а також з лініями низької напруги, лініями зв’язку і привести їх у відповідність з нормами, вжити заходи по захисту перетину відповідно. До початку проходження паводку споживачам, у власності яких наявні електроустановки, що знаходяться в зоні ризику та можуть бути підтоплені під час весняного паводку, необхідно:
- привести у працездатний стан систем відведення паводкових вод з території об’єктів електричних мереж, від будівель і споруд (дренажів, каптажів, канав, водовідвідні каналів тощо);
- привести у працездатний стан інженерних систем та обладнання для відкачування паводкових вод;
- перевірити справність та відповідність проектним рішенням обвалувань, відкосів, косогорів, виямків;
- забезпечити захист опор повітряних ліній електропередавання від пошкодження у місцях, де можливі потоки води, льодохід.

Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Щодо безпечного користування електроприладами у побуті

Всі ми знаємо, що з електрикою потрібно звертатися обережно. Проте в повсякденному житті, в затишній домашній обстановці ми, деколи, забуваємо, що електрика з надійного друга може легко перетворитися на смертельного ворога, особливо якщо ми не слідуємо правилам електробезпеки та неправильно експлуатуємо електроприлади. Причини більшості нещасних випадків з електрикою в побуті впродовж десятиліть залишаються практично незмінними – це порушення правил експлуатації або використання несправних електроприладів, необережність і неуважність при поводженні з електрикою, несправна електропроводка, спроби самостійного розбирання і ремонту електроприладів. Практичні заходи безпечного користування електроенергією в побуті нескладні і, на перший погляд, необов'язкові. Проте їх дотримання допомагає запобігти трагічним наслідкам нашої необачності. Ось декілька рекомендацій щодо користування електроприладами у побуті: стежте за справністю мережевого шнура, він повинен бути рівним, без тріщин і інших пошкоджень; не тягніть за мережевий шнур, щоб витягнути вилку з розетки; ніколи не користуйтеся електроприладами з пошкодженою ізоляцією дроту; довіряйте робити електропроводку в будинку, сараї і інших приміщеннях тільки фахівцям, що мають дозвіл на виконання електромонтажних робіт; не торкайтеся до обірваних, лежачих на землі проводів ліній електропередачі і не наближайтеся до них на відстань ближче 8 метрів; не влаштовуйте тимчасові електропроводки; не користуйтеся саморобними електронагрівальними приладами, інструментом; не торкайтеся одночасно до електроприладів, вимикачів, розеток, патронів і заземлених металевих предметів (батареям опалювання, водопровідним і газовим трубам тощо); постійно стежте за справним станом електропроводки, розподільних щитків, вимикачів, штепсельних розеток, лампових патронів, а також шнурів, за допомогою яких електроприлади включаються в електромережу. Також розповідайте дітям про правила користування електроприладами, обмежте можливість небажаного контакту з електрикою для маленьких дітей і домашніх тварин: закрийте розетки спеціальними заглушками, не залишайте в розетці вилку шнура живлення, навіть якщо електроприлад вимкнений. Звертаємося до всіх мешканців краю з проханням дбати про свою безпеку, не бути байдужими до свого здоров'я та попереджати дітей про електронебезпеку.

Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Енергозбереження або як зменшити витрати на електроенергію вдома.

Згідно постанови від 26.02.2015 №220 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на електроенергію зростатимуть і надалі, аж до березня 2017 року. Взагалі кажучи, в усьому світі, навіть там, де люди отримують цілком достатньо для того, щоб не економити на електриці, стежити за цим вважається просто хорошим тоном, поведінкою, доброзичливою по відношенню до навколишнього середовища. Може бути, нарешті і у нас стане модно економити - нехай і трохи з інших мотивів, але тим не менше, сьогодні вже не треба переконувати людей економити електрику та інші ресурси. Електрика нині дорого, тому чим менше ви витрачаєте, тим більше шансів, що після оплати комунальних послуг у вас залишиться хоч щось ...

Враховуючи зазначене Держенергонагляд пропонує до уваги населення декілька простих порад, яким чином можна зменшити витрати на електроенергію:
Отже, порада перша. Не залишайте електроприлади в режимі очікування, оскільки вони все одно поглинають енергію. Навіть у невеликій квартирі - пара телевізорів, пара комп'ютерів, пара постійно включених в розетку зарядних пристроїв, DVD-програвач, мікрохвильовка і холодильник в режимі stand by обійдеться в серйозну суму на рік. «Фонові» витрати можуть досягати 10 відсотків і це дійсно гроші, викинуті на вітер.
Порада друга. При використанні електроплит використовуйте посуд з дном, яке таке ж або трохи більше діаметра конфорки, інакше втратиться 5-10% енергії. Закривайте каструлю кришкою, оскільки швидке випаровування води подовжує час приготування на 20-30%, і, відповідно, на стільки ж збільшується витрата електроенергії на приготування. Після закипання їжі перемикайтеся на низькотемпературний режим, адже блюдо набагато швидше не приготується, а електроенергії буде витрачено менше. Дно каструль і сковорідок має бути чистим, без нагару, і рівним - повністю прилягати до конфорці. Так можна економити до 60 відсотків електроенергії. Порада третя. Електрочайник і пральну машину регулярно очищуйте від накипу, тоді вода буде грітися швидше і витрата електроенергії зменшиться. Накип в чайнику проводить тепло майже в тридцять разів гірше, ніж метал, тому істотно збільшує кількість енергії для кип'ятіння води.
Порада четверта. Незважаючи на систему «ноу-фрост», холодильник корисно розморожувати, не допускаючи утворення крижаної «шуби». Товстий шар льоду погіршує охолодження заморожених продуктів і збільшує споживання електроенергії. І не кладіть у холодильник теплі продукти, дайте їм охолонути до кімнатної температури.
Порада п’ята. Включайте пральну і посудомийних машини в режимі енергозбереження. Він ще може називатися Еко-режим. Або просто при мінімальній температурі 30-40 градусів. Якщо у вас двофазний лічильник - включайте вночі. Прання запускайте тільки коли набереться на повний барабан - ганяти по колу одні джинси або сорочку неекономно і шкідливо для самої машини. При покупці нової пральної або посудомийної машини (так, втім, будь-якої техніки) звертайте увагу на клас енергоспоживання. Ваш вибір - клас А, А +, А ++ або А +++. Якщо використовуєте сушильну машину, пам'ятайте, що за зручність доведеться платити: споживання енергії у таких девайсів дуже велике. Сушити білизну на розкладний сушарці значно економніше.
Порада шоста. Кожний добрий домогосподар/домогосподарка регулярно прибирає у хаті із застосуванням пилососу. Яким чином при цьому можливо знизити витрати електроенергії? Кожного разу ретельно прочищайте пилозбірник і повітряні фільтри пилососа, оскільки скупчення сміття зменшує тягу повітря і збільшує енергоємність.
Нарешті, порада сьома. Найбільш проста. Використання природного освітлення - один з найістотніших резервів економії електричної енергії. Тому якомога частіше мийте вікна, вони будуть пропускати більше безкоштовного світла – сонячних променів! Регулярно протирайте лампочки і плафони на люстрах. Добре протерта лампочка світить на 10-15% яскравіше, ніж запилена. Також, якщо дозволяють фінанси варто Замінити традиційні лампи розжарювання на енергозберігаючі або світлодіодні. Вони споживають від 5-ти до 10-ти разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання. Ну і класика - ідучи з приміщення, вимикайте світло.

На завершення: кожний розумний господар або господиня можуть самостійно знайти нові засоби економії і продовжити вищезазначений перелік порад. Пам’ятаємо аксіому про те, що найпростіші рішення є найбільш ефективними.

Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Держенергонагляд застерігає!

Всі ми знаємо, що з електрикою потрібно звертатися обережно. Проте в повсякденному житті, в затишній домашній обстановці ми, деколи, забуваємо, що електрика з надійного друга може легко перетворитися на смертельного ворога, особливо якщо ми не слідуємо правилам електробезпеки та неправильно експлуатуємо електроприлади. Причини більшості нещасних випадків з електрикою в побуті впродовж десятиліть залишаються практично незмінними – це порушення правил експлуатації або використання несправних електроприладів, необережність і неуважність при поводженні з електрикою, несправна електропроводка, спроби самостійного розбирання і ремонту електроприладів. Практичні заходи безпечного користування електроенергією в побуті нескладні і, на перший погляд, необов'язкові. Проте їх дотримання допомагає запобігти трагічним наслідкам нашої необачності. Ось декілька рекомендацій щодо користування електроприладами у побуті: стежте за справністю мережевого шнура, він повинен бути рівним, без тріщин і інших пошкоджень; не тягніть за мережевий шнур, щоб витягнути вилку з розетки; ніколи не користуйтеся електроприладами з пошкодженою ізоляцією дроту; довіряйте робити електропроводку в будинку, сараї і інших приміщеннях тільки фахівцям, що мають дозвіл на виконання електромонтажних робіт; не торкайтеся до обірваних, лежачих на землі проводів ліній електропередачі і не наближайтеся до них на відстань ближче 8 метрів; не влаштовуйте тимчасові електропроводки; не користуйтеся саморобними електронагрівальними приладами, інструментом; не торкайтеся одночасно до електроприладів, вимикачів, розеток, патронів і заземлених металевих предметів (батареям опалювання, водопровідним і газовим трубам тощо); постійно стежте за справним станом електропроводки, розподільних щитків, вимикачів, штепсельних розеток, лампових патронів, а також шнурів, за допомогою яких електроприлади включаються в електромережу. Також розповідайте дітям про правила користування електроприладами, обмежте можливість небажаного контакту з електрикою для маленьких дітей і домашніх тварин: закрийте розетки спеціальними заглушками, не залишайте в розетці вилку шнура живлення, навіть якщо електроприлад вимкнений. Звертаємося до всіх мешканців краю з проханням дбати про свою безпеку, не бути байдужими до свого здоров'я та попереджати дітей про електронебезпеку.

Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
До уваги громадян!

Дотримання правил охорони електричних мереж – запорука Вашої безпеки та здоров’я! Згідно з Правилами охорони електричних мереж (далі Правила), електричні мережі підлягають охороні з метою запобігання нещасних випадків від впливу електричного струму. Електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать. Для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи:
відводяться земельні ділянки; встановлюються охоронні зони; визначаються мінімально допустимі відстані; прокладаються просіки в лісових, садових, паркових та інших багаторічних насадженнях. Відповідно до п. 5 Правил уздовж повітряних ліній електропередачі у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань: до 1 кВ – 2м, до 20 кВ – 10м, 35 кВ – 15м, 110 кВ – 20м. За периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв – на відстані 3 метрів від огорожі або споруди. Уздовж підземних кабельних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра. Відповідно до п. 8 Правил в охоронних зонах електричних мереж. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:
перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж; будувати житлові, громадські та дачні будинки; складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали; розпалювати вогнища; розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів; накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, на електрообладнання трансформаторних підстанцій, відкривати двері та люки цього устаткування, демонтувати їх елементи; саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок; влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт; запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв; виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати і зливати їдкі і ті, що спричиняють корозію, речовини, пально-мастильні матеріали (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі); знаходитися поблизу повітряних ліній та кабельних ліній електропередачі під час грози (стояти під проводами або біля опор ліній електропередачі); влаштовувати будь-які звалища.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Тільки при дотриманні Правил охорони електричних мереж можна забезпечити зберігання енергооб’єктів та безперебійне енергопостачання споживачів, а також уникнути випадків електротравматизму.


Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
Як зменшити витрати на електроенергію вдома

Протягом минулого року ціни на електроенергію для населення в Україні підвищувалися двічі. Згідно постанови від 26.02.2015 №220 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на електроенергію зростатимуть і надалі двічі на рік аж до березня 2017 року. Взагалі кажучи, в усьому світі, навіть там, де люди отримують цілком достатньо для того, щоб не економити на електриці, стежити за цим вважається просто хорошим тоном, поведінкою, доброзичливою по відношенню до навколишнього середовища. Може бути, нарешті і у нас стане модно економити - нехай і трохи з інших мотивів, але тим не менше, сьогодні вже не треба переконувати людей економити електрику та інші ресурси. Електрика нині дорого, тому чим менше ви витрачаєте, тим більше шансів, що після оплати комунальних послуг у вас залишиться хоч щось ...

Враховуючи зазначене Держенергонагляд пропонує до уваги населення декілька простих порад, яким чином можна зменшити витрати на електроенергію:
Отже, порада перша. Не залишайте електроприлади в режимі очікування, оскільки вони все одно поглинають енергію. Навіть у невеликій квартирі - пара телевізорів, пара комп'ютерів, пара постійно включених в розетку зарядних пристроїв, DVD-програвач, мікрохвильовка і холодильник в режимі stand by обійдеться в серйозну суму на рік. «Фонові» витрати можуть досягати 10 відсотків і це дійсно гроші, викинуті на вітер.
Порада друга. При використанні електроплит використовуйте посуд з дном, яке таке ж або трохи більше діаметра конфорки, інакше втратиться 5-10% енергії. Закривайте каструлю кришкою, оскільки швидке випаровування води подовжує час приготування на 20-30%, і, відповідно, на стільки ж збільшується витрата електроенергії на приготування. Після закипання їжі перемикайтеся на низькотемпературний режим, адже блюдо набагато швидше не приготується, а електроенергії буде витрачено менше. Дно каструль і сковорідок має бути чистим, без нагару, і рівним - повністю прилягати до конфорці. Так можна економити до 60 відсотків електроенергії. Порада третя. Електрочайник і пральну машину регулярно очищуйте від накипу, тоді вода буде грітися швидше і витрата електроенергії зменшиться. Накип в чайнику проводить тепло майже в тридцять разів гірше, ніж метал, тому істотно збільшує кількість енергії для кип'ятіння води.
Порада четверта. Незважаючи на систему «ноу-фрост», холодильник корисно розморожувати, не допускаючи утворення крижаної «шуби». Товстий шар льоду погіршує охолодження заморожених продуктів і збільшує споживання електроенергії. І не кладіть у холодильник теплі продукти, дайте їм охолонути до кімнатної температури.
Порада п’ята. Включайте пральну і посудомийних машини в режимі енергозбереження. Він ще може називатися Еко-режим. Або просто при мінімальній температурі 30-40 градусів. Якщо у вас двофазний лічильник - включайте вночі. Прання запускайте тільки коли набереться на повний барабан - ганяти по колу одні джинси або сорочку неекономно і шкідливо для самої машини. При покупці нової пральної або посудомийної машини (так, втім, будь-якої техніки) звертайте увагу на клас енергоспоживання. Ваш вибір - клас А, А +, А ++ або А +++. Якщо використовуєте сушильну машину, пам'ятайте, що за зручність доведеться платити: споживання енергії у таких девайсів дуже велике. Сушити білизну на розкладний сушарці значно економніше.
Порада шоста. Кожний добрий домогосподар/домогосподарка регулярно прибирає у хаті із застосуванням пилососу. Яким чином при цьому можливо знизити витрати електроенергії? Кожного разу ретельно прочищайте пилозбірник і повітряні фільтри пилососа, оскільки скупчення сміття зменшує тягу повітря і збільшує енергоємність.
Нарешті, порада сьома. Найбільш проста. Використання природного освітлення - один з найістотніших резервів економії електричної енергії. Тому якомога частіше мийте вікна, вони будуть пропускати більше безкоштовного світла – сонячних променів! Регулярно протирайте лампочки і плафони на люстрах. Добре протерта лампочка світить на 10-15% яскравіше, ніж запилена. Також, якщо дозволяють фінанси варто Замінити традиційні лампи розжарювання на енергозберігаючі або світлодіодні. Вони споживають від 5-ти до 10-ти разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання. Ну і класика - ідучи з приміщення, вимикайте світло.

На завершення: кожний розумний господар або господиня можуть самостійно знайти нові засоби економії і продовжити вищезазначений перелік порад. Пам’ятаємо аксіому про те, що найпростіші рішення є найбільш ефективними.


Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Про врегулювання спірних ситуацій, що виникають між енерго- теплопостачальними організаціями та споживачами електричної та теплової енергії

Державна інспекція з енергетичного нагляду створена 18 травня 1944 року для забезпечення контролю за організацією роботи енергетичних господарств споживачів електричної енергії, в умовах нестачі кваліфікованих кадрів для забезпечення експлуатації енергетичного обладнання.
Офіційна інформація про Держенергонагляд опублікована на веб-сайті Держенергонагляду (https://den.energy.gov.ua/ ) і знаходиться у вільному доступі. Кожен може безперешкодно ознайомитися з історією, функціями та документами, які регламентують діяльність інспекції. Основними завданнями Держенергонагляду є проведення, виключно на безоплатній основі, обстежень з питань технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання, консультаційна допомога щодо необхідності та шляхів усунення виявлених порушень, контроль за виконанням споживачами Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил технічної експлуатації теплових мереж з метою недопущення пошкодження ліній електропередач, аварій та пожеж, які можуть спричинити травмування або загибель людей. Держенергонагляд фактично є єдиним державним органом в енергетичній сфері, який захищає права споживачів енергії, в першу чергу, громадян та підприємців. Інспекція розглядає спірні питання, які виникають у споживачів та постачальників енергії щодо приєднання до електричних мереж, якості надання послуг з постачання електричної енергії, розрахунків за електроенергію тощо. В усіх куточках України щоденно Держенергонагляд здійснює розгляд на місцях звернень та скарг споживачів на монополістів з питань енергопостачання. Докладно завдання та функції Держенергонагляду визначаються Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929.

Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Результати підготовки до проходження осінньо-зимового періоду. Недоліки та проблемні питання, які були виявлені при перевірках електро- та теплопостачальних організацій, підприємств ЖКГ, заходи з їх усунення

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131 на Держенергонагляд покладено завдання щодо здійснення нагляду за готовністю суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій. З цією метою Північно-Західним відділенням Інспекції Держенергонагляду в Одеській області протягом липня-вересня 2016 року на електроустановках ПАТ «Одесаобленерго», об’єктах соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади тощо) та котельних теплопостачальних організацій здійснювався контроль у вигляді обстежень та рейдів з оцінки достатності виконання регламентних робіт з підготовки енергетичного обладнання до роботи в опалювальний період. При цьому були виявлені зауваження щодо достатності та якості виконуваних заходів з підготовки обладнання до опалювального сезону. Так в розподільчих електричних мережах 0,4-10 кВ ПАТ «Одесаобленерго» виявлено чисельні зауваження щодо їх технічного стану, наприклад:
- не замкнуті на замок двері розподільчих пристроїв на ТП 10/0,4 кВ, приводи роз’єднувачів на ПЛ-10 кВ;
- зашунтовані запобіжники 0,4 та 10 кВ на трансформаторних пунктах;
- занижений рівень трансформаторної оливи в трансформаторах ТП 10/0.4 кВ;
- не заземлені траверси на опорах ПЛ-10 кВ та нульові проводи на опорах ПЛ 0,4 кВ;
- надмірне провисання проводів ПЛ 0,4 та 10 кВ;
- захаращення охоронних зон електроустановок;
- надмірний нахил та пошкодження опор ПЛ 0,4 та 10 кВ тощо. Щодо теплових мереж і котельних теплопостачальних організацій та систем опалення споживачів необхідно вказати на наступні основні недоліки:
- не призначені особи, відповідальні за справний стан і безпечну експлуатацію устаткування теплових установок та мереж;
- не проведені чергові навчання та перевірки знань теплотехнічному персоналу;
- відсутній персонал для обслуговування теплових мереж або договір зі сторонньою організацією на виконання цих робіт;
- відсутні або не відповідають фактичним схеми теплових мереж;
- відсутні графіки підготовки теплових мереж;
- не здійснене гідропневматичне промивання систем опалення після закінчення попереднього опалювального періоду;
- не виконаний комплекс робіт з ремонту та випробування електроустаткування згідно річних графіків;
- на трубопроводах системи опалення наявні накладні бандажі (хомути), під час підготовки до опалювального періоду вказаний дефект не усунений. Терміни підготовки теплових господарств та умови готовності до опалювального періоду теплопостачальників та споживачів теплової енергії визначені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду, які затверджені спільним наказом Мінпаливенерго та Мінжитлокомунгоспу від 10.12.2008 №620/378 та зареєстровані в Мінюсті України 31.12.2008 за №3110/16001. Незважаючи на те, що згідно зазначених Правил споживачі теплової енергії повинні підготовити теплові господарства та отримати Акти готовності до опалювального періоду не пізніше 25 вересня поточного року, по деяким об’єктам соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади, балансоутримувачі багатоквартирних житлових будинків тощо) до цього часу не виконані умови готовності, передбачені Правилами. Враховуючи вищевикладене вважаю за потрібне звернути увагу керівників підприємств та організацій на необхідність термінового усунення зазначених вище недоліків та нагадати, що для отримання Акту готовності до роботи в опалювальний період необхідно обов’язково виконати умови готовності, передбачені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду. З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, та участі представника Держенергонагляду в комісії з перевірки готовності теплових господарств до роботи в опалювальний період можна звертатись до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області в робочі дні: м. Подільськ, пров. Короленка, 31, тел. 18-52-2(26840).

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Результати проходження грозового періоду. Недоліки та проблемні питання, які були виявлені при перевірках.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131 на Держенергонагляд покладено завдання щодо здійснення нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії. З метою контролю щодо виконання заходів в електричних мережах з підготовки до роботи під час повені Північно-Західним відділенням інспекції Держенергонагляду в Одеській області на електроустановках ПАТ «Одесаобленерго» були проведені відповідні обстеження та перевірки. Результати проходження грозового періоду, нажаль, вказують на те, що грозовий період цього року не відзначився значним зниженням кількості аварійних відключень у порівнянні з попередніми роками. Важливим питанням залишається завчасна підготовка електрогосподарства до проходження грозового періоду як енергопостачальником так і споживачами енергії. З цією метою до початку грозового сезону необхідно:
- провести перевірку і уточнити схеми розміщення грозозахисних засобів в електроустановках підприємства та відповідність їх розташування типовим схемам;
- провести обстеження стану блискавковідводів на підстанціях (окремо встановлених та встановлених на конструкціях);
- виконати ревізію і профілактичні випробування вентильних розрядників в об’ємі та в терміни передбачені нормативними документами. Особливу увагу звернути на цілісність фарфорових корпусів, відсутність в них сколів, тріщин (особливо в місцях кріплення фланців), нахилу розрядників;
- провести акредитованими лабораторіями заміри опору заземлення грозозахисних пристроїв;
- виконати огляд та чистку траси від порослі і окремих дерев для запобігання перекриття при грозових перенапругах;
- перевірити габарити перетину високовольтних ліній між собою, а також з лініями низької напруги, лініями зв’язку і привести їх у відповідність з нормами, вжити заходи по захисту перетину відповідно. Під час проходження грозового періоду необхідно посилювати контроль за станом ліній електропередачи та підстанцій та здійснювати оперативне реагування по усуненню аварійних ситуацій. Після проходження грозового періоду необхідно провести огляди обладнання зібрати та проаналізувати всі данні для їх врахування у підготовці до наступного грозового періоду.

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
До уваги населення, яке проживає в багатоквартирних будинках!

З метою захисту мешканців багатоквартирних будинків, які змушені використовувати електроенергію, як єдине можливе джерело, для забезпечення опалення житла, та, відповідно, витрачати значні кошти на оплату вартості електроенергії (особливо під час опалювального періоду) з незалежних від них причин, Національна комісія регулювання електроенергетики внесла зміни до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам (далі - Порядок), з метою надання можливості застосуванню тарифів, визначених пунктом 1.5 Порядку, населенню, яке проживає в окремому багатоквартирному будинку, який є не газифікованим і в якому відсутня або не функціонує система централізованого теплопостачання.
Так, відповідно до пункту 1.5 Порядку, відпуск електроенергії населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), проводиться за наступними тарифами:
1. В період з 1 вересня 2016 року по 30 вересня 2016 року (включно):
1.1. Населенню (у тому числі яке проживає в житлових будинках, обладнаних кухонними електроплитами):
– за обсяг, спожитий до 100 кВт•год електроенергії за місяць (включно) - 71,4 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ);
– за обсяг, спожитий понад 100 кВт•год до 600 кВт•год електроенергії за місяць (включно) - 129 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ);
– за обсяг, спожитий понад 600 кВт•год електроенергії за місяць - 163,8 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ).
1.2. Населенню, яке проживає в сільській місцевості (у тому числі яке проживає в житлових будинках, обладнаних кухонними електроплитами):
– за обсяг, спожитий до 150 кВт•год електроенергії за місяць (включно) - 71,4 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ);
– за обсяг, спожитий понад 150 кВт•год до 600 кВт•год електроенергії за місяць (включно) - 129 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ);
– за обсяг, спожитий понад 600 кВт•год електроенергії за місяць - 163,8 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ).
2. В період з 01 жовтня 2016 року по 28 лютого 2017 року (включно):
– за обсяг, спожитий до 3600 кВт•год електроенергії за місяць (включно) - 71,4 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ);
– за обсяг, спожитий понад 3600 кВт•год електроенергії за місяць - 163,8 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ). Підтвердження факту відсутності газифікації природним газом багатоквартирних будинків та відсутності (не функціонування) у зазначених будинках системи централізованого теплопостачання здійснюється на підставі акта, виданого державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії. Для отримання більш детальної інформації прохання звертатися до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області за адресою: 66300, Одеська область, м. Подільськ, провулок Короленка, 31 або за тел. 03-52-2 (26840), 18-52-2 (26840).

Начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
Захаров Ю. І.
відповісти (0)
Підготовка енергетичних господарств до осінньо-зимового періоду

З метою належної та своєчасної підготовки споживачів теплової енергії до осінньо-зимового періоду 2016-2017 років, попередженню відмов енергопостачання, інспекція Держенергонагляду пропонує запланувати до початку осінньо-зимового періоду виконання наступних робіт:
- ремонт теплових установок, обладнання електроустановок та мереж;
- проведення на належному рівні навчання персоналу, що обслуговує енергетичні об’єкти;
- приведення схеми електропостачання до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- проведення промивок трубопроводів теплових мереж внутрішньобудинкових систем теплопостачання;
- перевірку пристроїв релейного захисту та автоматики;
- перевірку технічного стану теплових пунктів, елеваторних вузлів, насосних агрегатів, водопідігрівачів, вузлів обліку теплової енергії, контрольно-вимірювальних пристроїв та автоматики;
- відновлення теплоізоляції споруд, інженерних об'єктів та під'їздів житлових будинків;
- перевірку роботи засобів обліку електричної та теплової енергії до роботи в умовах низьких температур. Окремо рекомендуємо провести:
- протиаварійні тренування з відповідним технічним персоналом;
- укомплектувати робочі місця виробничого персоналу оперативною та технічною документацією;
- переглянути та, за необхідності, внести зміни до Положення про взаємовідносини між споживачем та електропередавальною організацією стосовно оперативного керування електрогосподарством, у тому числі, при включенні автономних електростанцій. З додаткових питань щодо підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років Ви можете звернутись до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області (66300, м. Подыльськ, пров. Короленка, 31, факс 18-52-2(26840)).

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Про врегулювання спірних ситуацій, що виникають між енерго- теплопостачальними організаціями та споживачами електричної та теплової енергії

Державна інспекція з енергетичного нагляду створена 18 травня 1944 року для забезпечення контролю за організацією роботи енергетичних господарств споживачів електричної енергії, в умовах нестачі кваліфікованих кадрів для забезпечення експлуатації енергетичного обладнання.
Офіційна інформація про Держенергонагляд опублікована на веб-сайті Держенергонагляду (https://den.energy.gov.ua/ ) і знаходиться у вільному доступі. Кожен може безперешкодно ознайомитися з історією, функціями та документами, які регламентують діяльність інспекції. Основними завданнями Держенергонагляду є проведення, виключно на безоплатній основі, обстежень з питань технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання, консультаційна допомога щодо необхідності та шляхів усунення виявлених порушень, контроль за виконанням споживачами Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил технічної експлуатації теплових мереж з метою недопущення пошкодження ліній електропередач, аварій та пожеж, які можуть спричинити травмування або загибель людей. Держенергонагляд фактично є єдиним державним органом в енергетичній сфері, який захищає права споживачів енергії, в першу чергу, громадян та підприємців. Інспекція розглядає спірні питання, які виникають у споживачів та постачальників енергії щодо приєднання до електричних мереж, якості надання послуг з постачання електричної енергії, розрахунків за електроенергію тощо. В усіх куточках України щоденно Держенергонагляд здійснює розгляд на місцях звернень та скарг споживачів на монополістів з питань енергопостачання. Докладно завдання та функції Держенергонагляду визначаються Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929.


Ю. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

З метою належної та своєчасної підготовки споживачів теплової енергії до опалювального періоду 2016-2017 років, попередженню відмов енергопостачання, інспекція Держенергонагляду пропонує виконати наступні заходи:
- розробити та затвердити відповідним розпорядчим документом заходи з підготовки підпорядкованих енергетичних господарств до роботи в опалювальний період 2016-2017 років;
- своєчасно провести ремонтні роботи на теплових установках та мережах;
- провести навчання персоналу, що обслуговує енергетичні установки;
- привести схеми електропостачання до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- виконати промивку трубопроводів теплових мереж внутрішньобудинкових систем теплопостачання;
- перевірити технічний стан пристроїв релейного захисту та автоматики;
- перевірити технічний стан теплових пунктів, рамок управління внутрішньобудинковою системою опалення, насосних агрегатів, водопідігрівачів, вузлів обліку теплової енергії, контрольно-вимірювальних пристроїв та автоматики;
- перевірити технічний стан ізоляції трубопроводів теплових мереж, інженерних об'єктів та під'їздів житлових будинків. Окремо рекомендуємо:
- провести протиаварійні тренування з відповідним технічним персоналом;
- укомплектувати робочі місця виробничого персоналу оперативною та технічною документацією;
- переглянути та за необхідності внести зміни до Положення про взаємовідносини між споживачем та електропередавальною організацією стосовно оперативного керування електрогосподарством, у тому числі при включенні автономних електростанцій. Копію розроблених заходів та розпорядчого документa, яким ці заходи вводяться в дію, надати до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області, 66300, м. Котовськ, пров. Короленко, 31, тел./факс 18-52-2(26840), електронна адреса ten.rku@idoznp, в термін до 15.07.2016 року.

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Результати проходження повеневого періоду. Недоліки та проблемні питання, які були виявлені при перевірках.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131 на Держенергонагляд покладено завдання щодо здійснення нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії. З метою контролю щодо виконання заходів в електричних мережах з підготовки до роботи під час повені Північно-Західним відділенням інспекції Держенергонагляду в Одеській області на електроустановках ПАТ «Одесаобленерго» були проведені відповідні обстеження та перевірки. Оцінюючи результати проходження повеневого періоду, можна з впевненістю затвердити, що повеневий період пройшов у штатному режимі. В філіях енергокомпанії було визначене обладнання що знаходиться у зонах підвищеного ризику підтоплення та був розроблений комплекс заходів, направлених на забезпечення надійної роботи електрогосподарства, що дало змогу знизити ймовірність виникнення аварійних ситуацій.
Важливим питанням залишається завчасна підготовка електрогосподарства до проходження паводку як енергопостачальником так і споживачами енергії, у власності яких наявні електроустановки, що знаходяться в зоні ризику та можуть бути підтоплені під час весняного паводку. З цією метою до початку проходження паводку необхідно:
- привести у працездатний стан систем відведення паводкових вод з території об’єктів електричних мереж, від будівель і споруд (дренажів, каптажів, канав, водовідвідні каналів тощо);
- привести у працездатний стан інженерних систем та обладнання для відкачування паводкових вод;
- перевірити справність та відповідність проектним рішенням обвалувань, відкосів, косогорів, виямків;
- забезпечити захист опор повітряних ліній електропередавання від пошкодження у місцях, де можливі потоки води, льодохід. Під час проходження паводку необхідно посилювати контроль за станом ліній електропередачи та підстанцій, що знаходяться у зоні підтоплення та здійснювати оперативне реагування по усуненню аварійних ситуацій. Після проходження паводку необхідно провести огляди обладнання зібрати та проаналізувати всі данні для їх врахування у підготовці до наступного повеневого періоду.

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Результати проходження осінньо-зимового періоду. Недоліки та проблемні питання які були виявлені при перевірках електро- та теплопостачальних організацій, підприємств ЖКГ, заходи з їх усунення для запобігання такого у подальшому

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131 на Держенергонагляд покладено завдання щодо здійснення нагляду за готовністю суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій. З цією метою Північно-Західним відділенням інспекції Держенергонагляду в Одеській області протягом осінньо-зимового періоду 2015-2016 років на електроустановках ПАТ «Одесаобленерго», об’єктах соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади тощо) та котельних теплопостачальних організацій здійснювався контроль у вигляді обстежень та рейдів з оцінки достатності виконання регламентних робіт з підготовки енергетичного обладнання до роботи в опалювальний період.
Оцінюючи результати проходження осінньо-зимового періоду 2015-2016 необхідно звернути увагу на те, що під час обстежень енергопостачальних організацій та суб’єктів господарювання соціальної сфери були виявлені чисельні зауваження щодо технічного стану і організації експлуатації електро- та теплових мереж. При цьому проводилась роз’яснювальна робота з керівництвом установ та закладів і висувались вимоги щодо усунення порушень.
Також слід зазначати, що керівництво структурних підрозділів ПАТ «Одесаобленерго», лікувальних, навчальних та дошкільних закладів, теплопостачальних організацій з розумінням та відповідальністю віднеслись до вимог щодо усунення порушень та в цілому правильно спрямували організаційно-господарську діяльність підвідомчих об’єктів, що дало змогу безаварійно пройти ОЗП.
Звертаю увагу, що терміни підготовки теплових господарств та умови готовності до опалювального періоду теплопостачальників та споживачів теплової енергії визначені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду, які затверджені спільним наказом Мінпаливенерго та Мінжитлокомунгоспу від 10.12.2008 №620/378 та зареєстровані в Мінюсті України 31.12.2008 за №3110/16001. Незважаючи на те, що, згідно зазначених Правил споживачі теплової енергії повинні підготовити теплові господарства та отримати Акти готовності до опалювального періоду не пізніше 25 вересня поточного року, по деяким об’єктам соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади, балансоутримувачі багатоквартирних житлових будинків тощо) не були виконані умови готовності, передбачені Правилами. Враховуючи вищевикладене, вважаю за потрібне звернути увагу керівників підприємств та організацій на необхідність своєчасного усунення недоліків, виявлених під час підготовки до опалювального періоду 2016-2017 та нагадати, що для отримання Акту готовності до роботи в опалювальний період 2016-2017 необхідно обов’язково виконати умови готовності, передбачені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду. З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, та участі представника Держенергонагляду в комісії з перевірки готовності теплових господарств до роботи в опалювальний період можна звертатись до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області в робочі дні: м. Котовськ, пров. Короленка, 31, тел. 18-52-2(26840).

Ю. І. Захаров, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Підготовка енергетичних господарств до повеневого та грозового періоду

Весняний період – це період частих гроз та паводків. Природні явища, які при певних умовах можуть спричинити аварії та порушення в роботі електроустановок. Як показує практика, невиконання заходів щодо підготовки електроустановок до грозового сезону та проходження паводку може спричинити їх серйозні пошкодження, вихід з ладу, пожежу, створити загрозу здоров’ю та життю людей, негативно вплинути на електроустановки інших споживачів чи електропередавальної організації, завдати значних збитків, як в матеріальному так і моральному плані
Тому до початку грозового сезону та проходження паводку споживачам електричної енергії необхідно підготувати до цього свої електроустановки. Однак результати здійснених Держенергонаглядом обстежень електроустановок споживачів свідчать про неготовність електрогосподарств більшості з них до грозового сезону та проходження паводку. Надійність роботи обладнання у багатьох споживачів не забезпечена через несвоєчасні профілактично-ремонтно-випробувальні роботи грозозахисних пристроїв. Відповідно до вимог чинних нормативних документів, кожен суб'єкт господарювання, що експлуатує засоби грозозахисту, крім проектної повинен мати таку технічну документацію:
- технічні паспорти пристроїв захисту від блискавки із кресленнями зон захисту;
- акти випробування вентильних розрядників та обмежувачів перенапруги до і після їх монтажу;
- протоколи вимірювання опорів заземлення грозозахисних пристроїв (розрядників, обмежувачів перенапруги і блискавковідводів);
- систематизовані дані про розташування засобів грозозахисту, про питомий опір грунту на підходах ліній електропередач до підстанцій;
- дані про значення опорів заземлювачів опор, призначених для захисту від грозових перенапруг;
- дані про перетин ліній електропередачі з іншими лініями, а також з лініями зв'язку й автоблокування залізниць, про відгалуження від повітряних ліній, лінійні кабельні вставки та інші місця з ослабленою ізоляцією. Споживачам електричної енергії з метою забезпечення сталої і надійної роботи електроустановок, необхідно до початку грозового сезону:
- провести перевірку і уточнити схеми розміщення грозозахисних засобів в електроустановках підприємства та відповідність їх розташування типовим схемам;
- провести обстеження стану блискавковідводів на підстанціях (окремо встановлених та встановлених на конструкціях);
- виконати ревізію і профілактичні випробування вентильних розрядників в об’ємі та в терміни передбачені нормативними документами. Особливу увагу звернути на цілісність фарфорових корпусів, відсутність в них сколів, тріщин (особливо в місцях кріплення фланців), нахилу розрядників;
- провести акредитованими лабораторіями заміри опору заземлення грозозахисних пристроїв;
- виконати огляд та чистку траси від порослі і окремих дерев для запобігання перекриття при грозових перенапругах;
- перевірити габарити перетину високовольтних ліній між собою, а також з лініями низької напруги, лініями зв’язку і привести їх у відповідність з нормами, вжити заходи по захисту перетину відповідно. До початку проходження паводку споживачам, у власності яких наявні електроустановки, що знаходяться в зоні ризику та можуть бути підтоплені рід час весняного паводку, необхідно:
- привести у працездатний стан систем відведення паводкових вод з території об’єктів електричних мереж, від будівель і споруд (дренажів, каптажів, канав, водовідвідні каналів тощо);
- привести у працездатний стан інженерних систем та обладнання для відкачування паводкових вод;
- перевірити справність та відповідність проектним рішенням обвалувань, відкосів, косогорів, виямків;
- забезпечити захист опор повітряних ліній електропередавання від пошкодження у місцях, де можливі потоки води, льодохід.


Гречкосій Роман, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
Держенергонагляд застерігає!

Всі ми знаємо, що з електрикою потрібно звертатися обережно. Проте в повсякденному житті, в затишній домашній обстановці ми, деколи, забуваємо, що електрика з надійного друга може легко перетворитися на смертельного ворога, особливо якщо ми не слідуємо правилам електробезпеки та неправильно експлуатуємо електроприлади. Причини більшості нещасних випадків з електрикою в побуті впродовж десятиліть залишаються практично незмінними – це порушення правил експлуатації або використання несправних електроприладів, необережність і неуважність при поводженні з електрикою, несправна електропроводка, спроби самостійного розбирання і ремонту електроприладів. Практичні заходи безпечного користування електроенергією в побуті нескладні і, на перший погляд, необов'язкові. Проте їх дотримання допомагає запобігти трагічним наслідкам нашої необачності. Ось декілька рекомендацій щодо користування електроприладами у побуті: стежте за справністю мережевого шнура, він повинен бути рівним, без тріщин і інших пошкоджень; не тягніть за мережевий шнур, щоб витягнути вилку з розетки; ніколи не користуйтеся електроприладами з пошкодженою ізоляцією дроту; довіряйте робити електропроводку в будинку, сараї і інших приміщеннях тільки фахівцям, що мають дозвіл на виконання електромонтажних робіт; не торкайтеся до обірваних, лежачих на землі проводів ліній електропередачі і не наближайтеся до них на відстань ближче 8 метрів; не влаштовуйте тимчасові електропроводки; не користуйтеся саморобними електронагрівальними приладами, інструментом; не торкайтеся одночасно до електроприладів, вимикачів, розеток, патронів і заземлених металевих предметів (батареям опалювання, водопровідним і газовим трубам тощо); постійно стежте за справним станом електропроводки, розподільних щитків, вимикачів, штепсельних розеток, лампових патронів, а також шнурів, за допомогою яких електроприлади включаються в електромережу. Також розповідайте дітям про правила користування електроприладами, обмежте можливість небажаного контакту з електрикою для маленьких дітей і домашніх тварин: закрийте розетки спеціальними заглушками, не залишайте в розетці вилку шнура живлення, навіть якщо електроприлад вимкнений. Звертаємося до всіх мешканців краю з проханням дбати про свою безпеку, не бути байдужими до свого здоров'я та попереджати дітей про електронебезпеку.


Роман Гречкосій, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
Як зменшити витрати на електроенергію вдома

Протягом минулого року ціни на електроенергію для населення в Україні підвищувалися двічі. Згідно постанови від 26.02.2015 №220 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на електроенергію зростатимуть і надалі двічі на рік аж до березня 2017 року. Так, якщо зараз мінімальний тариф (до 100 кВт*год на місяць) становить 45,6 коп. за 1 кВт*год., то з 1 березня 2017 року він буде становити 90 коп. за 1 кВт*год. (вдвічі більше). Взагалі кажучи, в усьому світі, навіть там, де люди отримують цілком достатньо для того, щоб не економити на електриці, стежити за цим вважається просто хорошим тоном, поведінкою, доброзичливою по відношенню до навколишнього середовища. Може бути, нарешті і у нас стане модно економити - нехай і трохи з інших мотивів, але тим не менше, сьогодні вже не треба переконувати людей економити електрику та інші ресурси. Електрика нині дорого, тому чим менше ви витрачаєте, тим більше шансів, що після оплати комунальних послуг у вас залишиться хоч щось ...

Враховуючи зазначене Держенергонагляд пропонує до уваги населення декілька простих порад, яким чином можна зменшити витрати на електроенергію:
Отже, порада перша. Не залишайте електроприлади в режимі очікування, оскільки вони все одно поглинають енергію. Навіть у невеликій квартирі - пара телевізорів, пара комп'ютерів, пара постійно включених в розетку зарядних пристроїв, DVD-програвач, мікрохвильовка і холодильник в режимі stand by обійдеться в серйозну суму на рік. «Фонові» витрати можуть досягати 10 відсотків і це дійсно гроші, викинуті на вітер.
Порада друга. При використанні електроплит використовуйте посуд з дном, яке таке ж або трохи більше діаметра конфорки, інакше втратиться 5-10% енергії. Закривайте каструлю кришкою, оскільки швидке випаровування води подовжує час приготування на 20-30%, і, відповідно, на стільки ж збільшується витрата електроенергії на приготування. Після закипання їжі перемикайтеся на низькотемпературний режим, адже блюдо набагато швидше не приготується, а електроенергії буде витрачено менше. Дно каструль і сковорідок має бути чистим, без нагару, і рівним - повністю прилягати до конфорці. Так можна економити до 60 відсотків електроенергії. Порада третя. Електрочайник і пральну машину регулярно очищуйте від накипу, тоді вода буде грітися швидше і витрата електроенергії зменшиться. Накип в чайнику проводить тепло майже в тридцять разів гірше, ніж метал, тому істотно збільшує кількість енергії для кип'ятіння води.
Порада четверта. Незважаючи на систему «ноу-фрост», холодильник корисно розморожувати, не допускаючи утворення крижаної «шуби». Товстий шар льоду погіршує охолодження заморожених продуктів і збільшує споживання електроенергії. І не кладіть у холодильник теплі продукти, дайте їм охолонути до кімнатної температури.
Порада п’ята. Включайте пральну і посудомийних машини в режимі енергозбереження. Він ще може називатися Еко-режим. Або просто при мінімальній температурі 30-40 градусів. Якщо у вас двофазний лічильник - включайте вночі. Прання запускайте тільки коли набереться на повний барабан - ганяти по колу одні джинси або сорочку неекономно і шкідливо для самої машини. При покупці нової пральної або посудомийної машини (так, втім, будь-якої техніки) звертайте увагу на клас енергоспоживання. Ваш вибір - клас А, А +, А ++ або А +++. Якщо використовуєте сушильну машину, пам'ятайте, що за зручність доведеться платити: споживання енергії у таких девайсів дуже велике. Сушити білизну на розкладний сушарці значно економніше.
Порада шоста. Кожний добрий домогосподар/домогосподарка регулярно прибирає у хаті із застосуванням пилососу. Яким чином при цьому можливо знизити витрати електроенергії? Кожного разу ретельно прочищайте пилозбірник і повітряні фільтри пилососа, оскільки скупчення сміття зменшує тягу повітря і збільшує енергоємність.
Нарешті, порада сьома. Найбільш проста. Використання природного освітлення - один з найістотніших резервів економії електричної енергії. Тому якомога частіше мийте вікна, вони будуть пропускати більше безкоштовного світла – сонячних променів! Регулярно протирайте лампочки і плафони на люстрах. Добре протерта лампочка світить на 10-15% яскравіше, ніж запилена. Також, якщо дозволяють фінанси варто Замінити традиційні лампи розжарювання на енергозберігаючі або світлодіодні. Вони споживають від 5-ти до 10-ти разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання. Ну і класика - ідучи з приміщення, вимикайте світло.

На завершення: кожний розумний господар або господиня можуть самостійно знайти нові засоби економії і продовжити вищезазначений перелік порад. Пам’ятаємо аксіому про те, що найпростіші рішення є найбільш ефективними.


Р. П. Гречкосій, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
Держенергонагляд застерігає!

Всі ми знаємо, що з електрикою потрібно звертатися обережно. Проте в повсякденному житті, в затишній домашній обстановці ми, деколи, забуваємо, що електрика з надійного друга може легко перетворитися на смертельного ворога, особливо якщо ми не слідуємо правилам електробезпеки та неправильно експлуатуємо електроприлади. Причини більшості нещасних випадків з електрикою в побуті впродовж десятиліть залишаються практично незмінними – це порушення правил експлуатації або використання несправних електроприладів, необережність і неуважність при поводженні з електрикою, несправна електропроводка, спроби самостійного розбирання і ремонту електроприладів. Практичні заходи безпечного користування електроенергією в побуті нескладні і, на перший погляд, необов'язкові. Проте їх дотримання допомагає запобігти трагічним наслідкам нашої необачності. Ось декілька рекомендацій щодо користування електроприладами у побуті: стежте за справністю мережевого шнура, він повинен бути рівним, без тріщин і інших пошкоджень; не тягніть за мережевий шнур, щоб витягнути вилку з розетки; ніколи не користуйтеся електроприладами з пошкодженою ізоляцією дроту; довіряйте робити електропроводку в будинку, сараї і інших приміщеннях тільки фахівцям, що мають дозвіл на виконання електромонтажних робіт; не торкайтеся до обірваних, лежачих на землі проводів ліній електропередачі і не наближайтеся до них на відстань ближче 8 метрів; не влаштовуйте тимчасові електропроводки; не користуйтеся саморобними електронагрівальними приладами, інструментом; не торкайтеся одночасно до електроприладів, вимикачів, розеток, патронів і заземлених металевих предметів (батареям опалювання, водопровідним і газовим трубам тощо); постійно стежте за справним станом електропроводки, розподільних щитків, вимикачів, штепсельних розеток, лампових патронів, а також шнурів, за допомогою яких електроприлади включаються в електромережу. Також розповідайте дітям про правила користування електроприладами, обмежте можливість небажаного контакту з електрикою для маленьких дітей і домашніх тварин: закрийте розетки спеціальними заглушками, не залишайте в розетці вилку шнура живлення, навіть якщо електроприлад вимкнений. Звертаємося до всіх мешканців краю з проханням дбати про свою безпеку, не бути байдужими до свого здоров'я та попереджати дітей про електронебезпеку.


Роман Гречкосій, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
Інформація Держенергонагляду
щодо недоліків та проблемних питань, які були виявлені при перевірках електро- та теплопостачальних організацій, підприємств ЖКГ. Заходи щодо їх усунення

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131 на Держенергонагляд покладено завдання щодо здійснення нагляду за готовністю суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій. З цією метою Північно-Західним відділенням Інспекції Держенергонагляду в Одеській області протягом серпня-вересня 2015 року на електроустановках ПАТ «Одесаобленерго», об’єктах соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади тощо) та котельних теплопостачальних організацій здійснювався контроль у вигляді обстежень та рейдів з оцінки достатності виконання регламентних робіт з підготовки енергетичного обладнання до роботи в опалювальний період. При цьому були виявлені зауваження щодо достатності та якості виконуваних заходів з підготовки обладнання до опалювального сезону. Так в розподільчих електричних мережах 0,4-10 кВ ПАТ «Одесаобленерго» виявлено чисельні зауваження щодо їх технічного стану, наприклад:
- не замкнуті на замок двері розподільчих пристроїв на ТП 10/0,4 кВ, приводи роз’єднувачів на ПЛ-10 кВ;
- зашунтовані запобіжники 0,4 та 10 кВ на трансформаторних пунктах;
- занижений рівень трансформаторної оливи в трансформаторах ТП 10/0.4 кВ;
- не заземлені траверси на опорах ПЛ-10 кВ та нульові проводи на опорах ПЛ 0,4 кВ;
- надмірне провисання проводів ПЛ 0,4 та 10 кВ;
- захаращення охоронних зон електроустановок;
- надмірний нахил та пошкодження опор ПЛ 0,4 та 10 кВ тощо. Щодо теплових мереж і котельних теплопостачальних організацій та систем опалення споживачів необхідно вказати на наступні основні недоліки:
- не призначені особи, відповідальні за справний стан і безпечну експлуатацію устаткування теплових установок та мереж;
- не проведені чергові навчання та перевірки знань теплотехнічному персоналу;
- відсутній персонал для обслуговування теплових мереж або договір зі сторонньою організацією на виконання цих робіт;
- відсутні або не відповідають фактичним схеми теплових мереж;
- відсутні графіки підготовки теплових мереж;
- не здійснене гідропневматичне промивання систем опалення після закінчення попереднього опалювального періоду;
- не виконаний комплекс робіт з ремонту та випробування електроустаткування згідно річних графіків;
- на трубопроводах системи опалення наявні накладні бандажі (хомути), під час підготовки до опалювального періоду вказаний дефект не усунений. Терміни підготовки теплових господарств та умови готовності до опалювального періоду теплопостачальників та споживачів теплової енергії визначені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду, які затверджені спільним наказом Мінпаливенерго та Мінжитлокомунгоспу від 10.12.2008 №620/378 та зареєстровані в Мінюсті України 31.12.2008 за №3110/16001. Незважаючи на те, що згідно зазначених Правил споживачі теплової енергії повинні підготовити теплові господарства та отримати Акти готовності до опалювального періоду не пізніше 25 вересня поточного року, по деяким об’єктам соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади, балансоутримувачі багатоквартирних житлових будинків тощо) до цього часу не виконані умови готовності, передбачені Правилами. Враховуючи вищевикладене вважаю за потрібне звернути увагу керівників підприємств та організацій на необхідність термінового усунення зазначених вище недоліків та нагадати, що для отримання Акту готовності до роботи в опалювальний період необхідно обов’язково виконати умови готовності, передбачені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду. З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, та участі представника Держенергонагляду в комісії з перевірки готовності теплових господарств до роботи в опалювальний період можна звертатись до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області в робочі дні: м. Котовськ, пров. Короленка, 31, тел. 18-52-2(26840).

Р. П. Гречкосій, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
Інформація Держенергонагляду
щодо недоліків та проблемних питань, які були виявлені при перевірках електро- та теплопостачальних організацій, підприємств ЖКГ. Заходи щодо їх усунення

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131 на Держенергонагляд покладено завдання щодо здійснення нагляду за готовністю суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій. З цією метою Північно-Західним відділенням Інспекції Держенергонагляду в Одеській області протягом серпня-вересня 2015 року на електроустановках ПАТ «Одесаобленерго», об’єктах соціальної сфери (лікувальні, навчальні, дошкільні заклади) та котельних теплопостачальних організацій здійснювався контроль у вигляді обстежень та рейдів з оцінки достатності виконання регламентних робіт з підготовки енергетичного обладнання до роботи в опалювальний період. При цьому були виявлені зауваження щодо достатності та якості виконуваних заходів з підготовки обладнання до опалювального сезону. Так в розподільчих електричних мережах 0,4-10 кВ ПАТ «Одесаобленерго» виявлено чисельні зауваження щодо їх технічного стану, наприклад:
- не замкнуті на замок двері розподільчих пристроїв на ТП 10/0,4 кВ, приводи роз’єднувачів на ПЛ-10 кВ;
- зашунтовані запобіжники 0,4 та 10 кВ на трансформаторних пунктах;
- занижений рівень трансформаторної оливи в трансформаторах ТП 10/0.4 кВ;
- не заземлені траверси на опорах ПЛ-10 кВ та нульові проводи на опорах ПЛ 0,4 кВ;
- надмірне провисання проводів ПЛ 0,4 та 10 кВ;
- захаращення охоронних зон електроустановок;
- надмірний нахил та пошкодження опор ПЛ 0,4 та 10 кВ тощо. Щодо теплових мереж і котельних теплопостачальних організацій та систем опалення споживачів необхідно вказати на наступні основні недоліки:
- не призначені особи, відповідальні за справний стан і безпечну експлуатацію устаткування теплових установок та мереж;
- не проведені чергові навчання та перевірки знань теплотехнічному персоналу;
- відсутній персонал для обслуговування теплових мереж або договір зі сторонньою організацією на виконання цих робіт;
- відсутні або не відповідають фактичним схеми теплових мереж;
- відсутні графіки підготовки теплових мереж;
- не здійснене гідропневматичне промивання систем опалення після закінчення попереднього опалювального періоду;
- не виконаний комплекс робіт з ремонту та випробування електроустаткування згідно річних графіків;
- на трубопроводах системи опалення наявні накладні бандажі (хомути), під час підготовки до опалювального періоду вказаний дефект не усунений. Враховуючи вищевикладене вважаю за потрібне звернути увагу керівників підприємств та організацій на необхідність термінового усунення зазначених недоліків та нагадати, що для отримання акту готовності до роботи в опалювальний період необхідно виконати умови готовності, передбачені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду, які затверджені спільним наказом Мінпаливенерго України та Мінжитлокомунгоспу України від 10.12.2008 року за № 620/378, зареєстрованим в Мінюсті України 31.12.2008 за №3110/16001. При цьому згідно вимог вказаних правил:
- до 1 вересня поточного року власниками теплових господарств або уповноваженими ними органами створюються комісії з перевірки готовності теплових господарств до роботи в опалювальний період, до складу комісій повинні входити керівний персонал та провідні фахівці теплових господарств споживачів, представники організації, яка постачає теплову енергію та представник Держенергонагляду;
- перевірка комісією готовності до роботи в опалювальний період теплових господарств постачальників теплової енергії повинна бути закінчена у термін не пізніше 15 вересня поточного року, а споживачів теплової енергії – не пізніше 25 вересня поточного року. З приводу питань, які виникають в процесі підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, та участі представника Держенергонагляду в комісії з перевірки готовності теплових господарств до роботи в опалювальний період можна звертатись до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області в робочі дні: м. Котовськ, пров. Короленка, 31, тел. 18-52-2(26840).

Р. П. Гречкосій, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області –
старший державний інспектор з енергетичного нагляду
відповісти (0)
До уваги громадян!

Дотримання правил охорони електричних мереж – запорука Вашої безпеки та здоров’я! Згідно з Правилами охорони електричних мереж (далі Правила), електричні мережі підлягають охороні з метою запобігання нещасних випадків від впливу електричного струму. Електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать. Для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи:
відводяться земельні ділянки; встановлюються охоронні зони; визначаються мінімально допустимі відстані; прокладаються просіки в лісових, садових, паркових та інших багаторічних насадженнях. Відповідно до п. 5 Правил уздовж повітряних ліній електропередачі у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань: до 1 кВ – 2м, до 20 кВ – 10м, 35 кВ – 15м, 110 кВ – 20м. За периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв – на відстані 3 метрів від огорожі або споруди. Уздовж підземних кабельних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра. Відповідно до п. 8 Правил в охоронних зонах електричних мереж. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:
перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж; будувати житлові, громадські та дачні будинки; складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали; розпалювати вогнища; розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів; накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, на електрообладнання трансформаторних підстанцій, відкривати двері та люки цього устаткування, демонтувати їх елементи; саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок; влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт; запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв; виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати і зливати їдкі і ті, що спричиняють корозію, речовини, пально-мастильні матеріали (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі); знаходитися поблизу повітряних ліній та кабельних ліній електропередачі під час грози (стояти під проводами або біля опор ліній електропередачі); влаштовувати будь-які звалища.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Тільки при дотриманні Правил охорони електричних мереж можна забезпечити зберігання енергооб’єктів та безперебійне енергопостачання споживачів, а також уникнути випадків електротравматизму.

Роман Гречкосій, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
Керівникам підприємств, установ та організацій – споживачам теплової та електричної енергії

Інформаційний лист
щодо підготовки енергетичних господарств до роботи в осінньо-зимовий період 2015-2016 років

З метою належної та своєчасної підготовки споживачів теплової енергії до осінньо-зимового періоду 2015-2016 років, попередженню відмов енергопостачання, інспекція Держенергонагляду пропонує запланувати до початку осінньо-зимового періоду виконання наступних робіт:
- ремонт теплових установок, обладнання електроустановок та мереж;
- проведення на належному рівні навчання персоналу, що обслуговує енергетичні об’єкти;
- приведення схеми електропостачання до нормального режиму роботи, передбаченого проектними рішеннями;
- проведення промивок трубопроводів теплових мереж внутрішньобудинкових систем теплопостачання;
- перевірку пристроїв релейного захисту та автоматики;
- перевірку технічного стану теплових пунктів, елеваторних вузлів, насосних агрегатів, водопідігрівачів, вузлів обліку теплової енергії, контрольно-вимірювальних пристроїв та автоматики;
- відновлення теплоізоляції споруд, інженерних об'єктів та під'їздів житлових будинків;
- перевірку роботи засобів обліку електричної та теплової енергії до роботи в умовах низьких температур. Окремо рекомендуємо провести:
- протиаварійні тренування з відповідним технічним персоналом;
- укомплектувати робочі місця виробничого персоналу оперативною та технічною документацією;
- переглянути та, за необхідності, внести зміни до Положення про взаємовідносини між споживачем та електропередавальною організацією стосовно оперативного керування електрогосподарством, у тому числі, при включенні автономних електростанцій. З додаткових питань щодо підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 2015-2016 років Ви можете звернутись до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області (66300, м. Котовськ, пров. Короленка, 31, факс 18-52-2(26840)).

Начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області Р. П. Гречкосій
відповісти (0)
ТАРИФИ НА «СВІТЛО»
ЧОМУ ЗРОСЛА ЦІНА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ? ЯК ЖИТИ З НОВИМИ ТАРИФАМИ?

Підвищення тарифів на комунальні послуги, в тому числі на електроенергію – одне з найбільш актуальних питань, що хвилюють громадян України сьогодні. З 1 квітня, в Україні розпочався період дворічного зростання цін на електроенергію для населення. За цей час, до березня 2017-го, світло подорожчає в 3-4 рази, залежно від обсягу спожитої електроенергії. Відповідне рішення затверджене Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), постановою від 26.02.2015 №220 відповідно до Коаліційної угоди, укладеної учасниками коаліції депутатських фракцій Верховної Ради України VIII.
Востаннє комісія переглядала тарифи на електроенергію для населення з 1 червня 2014 року, підвищивши їх на 10-40%, залежно від обсягів споживання. Максимальне зростання тарифів на електроенергію для населення на 40% було встановлено лише для тих, хто споживає понад 800 кВт/год. на місяць. Так з 1 червня 2014 року до 1 квітня 2015 року рівень тарифів для населення становив (у копійках за 1 кВт*год в залежності від обсягу споживання):
До 150 кВт/год – 30,84
150-800 кВт/год – 41,94
Понад 800 кВт/год – 134,04
Надалі, згідно постанови НКРЕКП, тарифи підвищуватимуть кожні півроку у п'ять етапів наступним чином:
Норма споживання – Новий тариф, у копійках за 1 кВт*год
з 1 квітня 2015 року
До 100 кВт/год – 36,6
100-600 кВт/год – 63,0
Понад 600 кВт/год – 140,7
з 1 вересня 2015 року
До 100 кВт/год – 45,6
100-600 кВт/год – 78,9
Понад 600 кВт/год – 147,9
з 1 березня 2016 року
До 100 кВт/год – 57,0
100-600 кВт/год – 99,0
Понад 600 кВт/год – 156,0
з 1 вересня 2016 року
До 100 кВт/год – 71,4
100-600 кВт/год – 129,0
Понад 600 кВт/год – 163,8
з 1 березня 2017 року
До 100 кВт/год – 90,0
Понад 100 кВт/год – 168,0
Без сумніву, людей цікавить, чому збільшується вартість «благ цивілізації». Роками тарифи на електричну енергію для побутових споживачів (населення) штучно утримувались на низькому рівні, який не покривав навіть собівартості наданих послуг. Наразі, населення лише частково оплачує вартість спожитої електроенергії. Різниця (близько 80% вартості електроенергії) покривається за рахунок державних дотацій, а також за рахунок підвищення тарифу промисловим, сільськогосподарським та іншим споживачам, які викладають за кіловати набагато більше коштів, ніж населення. Внаслідок чого постійно збільшується кінцева ціна на всі їх товари та послуги. Йдеться, зокрема, про більшість продуктів харчування, промислових виробів, побутових та інших послуг, питома вага електроенергії в яких займає істотну частку. Таким чином, сплачуючи електроенергію для населення за штучно заниженим тарифом, ми фактично нічого не економимо, так як змушені купувати товари та послуги за завищеними цінами, адже підприємства, що їх виробляють, купують електричну енергію за підвищеним тарифом. Проблема розриву між тарифами на електричну енергію для населення та для промисловості існує більше десяти років, однак в останні роки обсяги перехресного субсидування набули загрозливого характеру. Така економіка – шлях в нікуди. Отже, мета підвищення тарифів – виправити ситуацію, що склалася – привести тарифи на електроенергію для населення до економічно обґрунтованого рівня, що відшкодовує витрати на її виробництво, передачу і постачання. Крім того, за рахунок підвищення тарифів сформуються матеріальні джерела для поліпшення електричних мереж і якості обслуговування споживачів. Також у громадян з’являться стимули до енергозбереження, яке дозволяє суттєво зменшити споживання. Як не крути, а від нових тарифів нікуди не дінешся. Але ж як жити з новими тарифами, адже, незважаючи на збільшення вартості комунальних послуг, доходи звичайних громадян на жаль не збільшуються. З цього приводу уряд обіцяє, що внаслідок підвищення тарифів малозабезпечене населення отримуватиме адресні дотації, як це робиться у всіх розвинутих країнах, багаті – платитимуть повну ціну. Ті, хто раніше отримував субсидії – і далі отримуватиме їх, для них оплата суттєво не зміниться, а ті, хто має кошти – оплачуватиме рахунки по повній ціні. Крім того, у нас з’являться стимули до енергозбереження, яке дозволяє суттєво зменшити споживання: енергозберігаючі побутові прилади (маркуються літерами «А» або «А+»), застосування для освітлення енергоефективних лампочок (люмінесцентні, а краще світлодіодні), обладнання світильників у під'їздах, на сходових прольотах, коридорах та на подвір’ї сенсорами руху і таке інше. Навіть просто вимикати електроприлади, які не використовуються. Також значно зекономити кошти допоможе встановлення двозонного приладу обліку електричної енергії. Такі прилади дозволяють власникам двозонних лічильників з 1 квітня 2015 року отримати знижку в 50% при сплаті за електроенергію, спожиту в нічний час доби (з 23:00 до 07:00).

Роман Гречкосій, начальник Північно-Західного відділення
інспекції Держенергонагляду в Одеській області
відповісти (0)
Энергосбережение в быту
Все мы знаем, что сейчас в нашей стране напряженная ситуация в связи с дефицитом мощностей в объединенной энергосистеме Украины. Примерно 50% электроэнергии в Украине производят ТЭС, которые работают на газе или угле. Однако дефицит газовых поставок и остановка 80% шахт создали дефицит электроэнергии. И в это напряжённое для нас время где-то столь необходимые для производства киловатт-часы тратятся напрасно. В пустующих помещениях горят электрические лампы, бесцельно работают конфорки электроплит, светятся экраны телевизоров.
Учитывая это, инспекция Госэнергонадзора в Одесской области призывает всех по минимуму использовать электроприборы в периоды пиковой загрузки энергосистемы и принять меры для экономии электроэнергии, ведь 15-20% потребляемой в быту электроэнергии пропадает из-за не бережливости потребителей. Сегодня старый призыв «Экономьте электроэнергию!» стал ещё более актуальным. Давайте посмотрим, как и за счёт чего это можно сделать.
1. Рациональное освещение квартиры
Для улучшения естественного освещения комнат отделку стен и потолка рекомендуется делать светлой. Естественная освещённость зависит также от потерь света при попадании через оконные стёкла. Запылённые стёкла могут поглощать до 30% света.
Наиболее рациональным является принцип зонального освещения, основанный на использовании общего, комбинированного или местного освещения отдельных функциональных зон. Если при освещении этих зон использовать настольные лампы, торшеры, бра, то в квартире станет уютнее. Для такого зонального освещения подходят лампы в 1,5-2 раза менее мощные, чем в подвесных светильниках. В результате на комнате 18-20 кв. м экономится до 200 кВт*ч в год.
Лампы накаливания являются традиционными и широко применяемыми источниками света. Весьма ощутимую экономию электроэнергии при использовании ламп накаливания могут дать следующие мероприятия:
- применение криптоновых ламп накаливания, имеющих световую отдачу на 10% выше, чем у ламп накаливания с аргоновым наполнением;
- замена двух ламп меньшей мощности на одну несколько большей мощности. Например, использование 1 лампы мощностью 100 Вт вместо 2 ламп по 60 Вт каждая экономит при той же освещённости потребление энергии на 12%;
- периодическая замена ламп к концу срока службы (около 1000 ч). Световой поток ламп накаливания к концу срока службы снижается на 15%;
- периодическая чистка от пыли и грязи ламп, плафонов и осветительной арматуры. Не чистившиеся в течение года лампы и люстры пропускают на 30% света меньше, даже в сравнительно чистой среде. На кухне с газовой плитой лампочки грязнятся намного быстрее;
- снижение уровня освещённости в подсобных помещениях, коридорах, туалетах и т. п.;
- применение реле времени для отключения светильника через определённое время.
2. Экономия электроэнергии при приготовлении пищи
Правильная эксплуатация бытовых электроприборов заключает в себе большие резервы экономии электроэнергии.
Самыми энергоёмкими потребителями являются электроплиты.
Технология приготовления пищи требует включения конфорки на полную мощность только на время, необходимое для закипания. Варка пищи может происходить при меньших мощностях. Несвоевременная замена неисправных конфорок приводит к перерасходу электроэнергии на 3-5%. Перегорание в конфорке одной или двух спиралей нарушает режим регулирования – минимальная ступень мощности увеличивается в 2-3 раза.
Особо следует остановиться на кипячении воды на электрической плите. Для рационального использования энергии необходимо налить воды ровно столько, сколько потребуется для данного случая. Совершенно неразумно наливать полный чайник, а впоследствии его подогревать.
Одним из условий улучшения работы электрочайника и посуды является своевременное удаление накипи. Накипь обладает малой теплопроводностью, поэтому вода в посуде с накипью нагревается медленно.
3. Экономия электроэнергии при пользовании электробытовыми приборами
Холодильник следует ставить в самое прохладное место кухни. Чем ниже температура теплообменника, тем эффективнее он работает и реже включается. Ледяная «шуба», нарастая на испарители, изолирует его от внутреннего объема холодильника, заставляя включаться чаще и работать больше.
Стиральные машины – наиболее экономичные с точки зрения потребления электроэнергии автоматические, включение и выключение которых производиться по программе. Они рассчитаны на единовременную загрузку определенной массы белья. Не следует думать, что загрузив бак лишь наполовину, можно добиться экономии энергии и повысить качество стирки. Половина мощности машины уйдет на то, чтобы вхолостую гонять воду в баке, а белье чище все равно не станет.
Мощность утюга достаточно велика – 1-2 киловатта. Чтобы добиться некоторой экономии, белье должно быть слегка влажным: пересушенное или слишком мокрое приходится гладить дольше, тратя лишнюю энергию.
Для эффективной работы пылесоса большое значение имеет хорошая очистка пылесборника. Забитые пылью фильтры затрудняют работу пылесоса, уменьшают тягу воздуха.
Если рассмотреть тепловой баланс жилища, станет ясно, что большая часть тепловой энергии отопительной системы идет на то, чтобы перекрыть потери тепла. Они в жилище с центральным отоплением и водоснабжением выглядят так:
- потери из-за не утепленных окон и дверей – 40%;
- потери через оконные стекла – 15%;
- потери через стены - 15%;
- потери через потолки и полы – 7%;
- потери при пользовании горячей водой – 23%;
Повышенный расход электроэнергии вызывает применение электроотопительных приборов (каминов, радиаторов, конвекторов и др.) дополнительно к системе центрального отопления, в котором часто нет необходимости, если выполнить простейшие мероприятия, а именно
- своевременно подготовить окна к зиме;
- привести в порядок до наступления холодов оконные задвижки;
- расставить мебель так, чтобы не препятствовать циркуляции теплого воздуха от батареи.
Подводя итоги, хотелось бы обратить внимание на следующее. Экономия электроэнергии необходима в любое время года, месяца и дня. Но особенно она значима в часы наиболее напряжённого режима работы наших электростанций, так называемых утренних и вечерних часов максимума нагрузки энергосистем.
відповісти (0)
Держенергонагляд в Одеській області повідомляє:
До уваги населення, яке проживає в багатоквартирних будинках! З метою захисту мешканців багатоквартирних будинків, які змушені використовувати електроенергію, як єдине можливе джерело, для забезпечення опалення житла, та, відповідно, витрачати значні кошти на оплату вартості електроенергії (особливо під час опалювального періоду) з незалежних від них причин, Національна комісія регулювання електроенергетики внесла зміни до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам (далі - Порядок), з метою надання можливості застосуванню тарифів, визначених пунктом 1.5 Порядку, населенню, яке проживає в окремому багатоквартирному будинку, який є не газифікованим і в якому відсутня або не функціонує система централізованого теплопостачання.
Так, відповідно до пункту 1.5 Порядку, відпуск електроенергії населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, проводиться за наступними тарифами:
1. В період з 1 травня по 30 вересня (включно):
– за обсяг, спожитий до 250 кВт•год електроенергії за місяць (включно) - 23,7 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ);
– за обсяг, спожитий понад 250 кВт•год до 800 кВт•год електроенергії за місяць (включно) - 32,22 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ);
– за обсяг, спожитий понад 800 кВт•год електроенергії за місяць - 134,04 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ).
2. В період з 1 жовтня по 30 квітня (включно):
– за обсяг, спожитий до 5000 кВт•год електроенергії за місяць (включно) - 23,7 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ);
– за обсяг, спожитий понад 5000 кВт•год електроенергії за місяць - 95,76 коп. за 1 кВт*год (з ПДВ).
Підтвердження факту відсутності газифікації природним газом багатоквартирних будинків та відсутності (не функціонування) у зазначених будинках системи централізованого теплопостачання здійснюється на підставі акта, виданого державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії. Для отримання більш детальної інформації прохання звертатися до Північно-Західного відділення інспекції Держенергонагляду в Одеській області за адресою: 66300, Одеська область, м. Котовськ, провулок Короленка, 31 або за тел. 03-52-2 (26840), 18-52-2 (26840).
відповісти (0)
Кодимський кооперативний ринок (містечко) пропонує щебінь-180 грн. за 1-тонну, отсев-140 грн. за 1-тонну та цемент М-500- 28 грн., М-500 Євро-32,5грн. Звертатися за адресою м. Кодима вул. Єлісеєва, 52 (ринок, містечко)
відповісти (0)
Продам дом по улице Щорса 46 тел:6734857760
відповісти (0)