Сайт міста Рудки

карта Рудки
Область: Львівська область
Район: Самбірський район
Місто: Рудки
Населення: 4912 осіб
Щільність населення: 1293 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 81441
Телефонний код: +380 3236
Координати: 49°39'14″ пн. ш. 23°29'06″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 267 м.
Площа: 3.8 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Вишенька, р. Вишня
Рік заснування: 1472 р.

Міська рада

Адреса: пл. Відродження, 1а
Телефон: 45-2-32
Факс: 45-2-32
Рудки

Містечко Рудки розташоване при автомобільному і залізничному шляхах зі Львова до Чопа. Найвірогідніше, що назва населеного пункту пішла від червонуватої глини, яку називали «рудава» або «руда». До категорії міст було віднесено в 1939 р.

Ще в ІІІ тисячолітті до н. е. на території сучасних Рудок ймовірно існувало поселення шнурової кераміки. Є археологічні знахідки, які відносяться до пшеворської культури.

Довгий час на території Рудок існували хутори, які відносилися до села Бенькова Вишя (тепер село Вишня Городоцького району). Зручне розташування цих хуторів при шляху зі Львова до Самбора сприяли їх розвитку, спочатку вони перетворилися на село, а під 11 січня 1645 р. Рудки вперше згадані, як містечко. Достеменно невідомо, коли населений пункт мав укріплення, які складалися з валів і ровів. Їх зафіксовано на мапах фон Міґа.

В австрійські часи Рудки стають центром повіту. Протягом ХІХ-ХХ містечком, як і сусідньою Беньковою Вишнею володіли представники роду Фредро. Населення постійно зростало, за національним складом переважали поляки та євреї.

ХХ століття для Рудок було важким, насамперед в плані людських втрат. Під час Другої світової війни тут проводилися об’єднанні збори юдератів (єврейських міських управ). Понад 800 євреїв було знищено в «таборі» смерті в Белжеці, частину розстріляли на місці.

За радянських часів Рудки були в 1940-1962 рр. районним центром. В цей час досліджувалося і розроблялося Рудківське газове родовище.

Сучасні Рудки – впорядковане і затишне містечко. Тут працює цегельно-керамічний завод, цехи з виробництва сиру, переробки риби та столярський. При лісництві існує дендропарк, який має площу 59 га. Тут ростуть понад 240 видів різноманітних дерев, кущів і рослин. Серед них екзотичні ліани, 39 видів хвойний та 55 представників родини розових.

У рудківській гімназії навчався Юліаян Сас-Куїловський – майбутній єпископ Української греко-католицької церкви.

Містечко Рудки – місце народження українського музеєзнавця та історика Івана Карпинця. Іван Іванович був вояком Української Галицької армії, навчався у навчальних закладах Львова. З 1936 р. працював в Науковому товаристві ім. Т. Шевченка, а 1937 р. заснував Музей історико-воєнних пам’яток. До наукових зацікавлень Івана Карпинця належала промислова та військова історія Галичини, ним було вивчено та опубліковано історію залізничних гут, окремих українських військових формацій. Низка праць дослідника лишилась в рукописах.

На рудківському міському цвинтарі 23 лютого було поховано Володимира Жеребного. ч – Героя Євромайдану. Загинув Володимир Миколайович від кулі снайпера на вулиці Інститутській в Києві. До загибелі працював у Вишнянському коледжі Львівського Національного університету.

Найбільша святиня Рудок – костел Святого Войцеха. Його спорудження велося протягом 1685-1728 рр. на місці ранішої дерев’яної святині. Споруда має барокові риси, собою являє тринавну базиліку з напівкруглою апсидою. Головний фасад декоровано. Рудківський костел – родинна усипальниця родини Фредро, зокрема тут похований видатний польський письменник Олександр Фредро. Поруч з костелом квадратна, чотирьохярусна цегляна дзвіниця. Її було побудовано в 1735-1736 рр. Є припущення, що дзвіницю було перебудовано з оборонної вежі Рудківського замку.

У минулому костел мав аж 12 вівтарів. В центральному була вміщена ікона «Матір Божа з Дитятком»», відома як чудотворна Матір Божа Рудківська». За легендою образ спочатку був у православному храмі на Поділлі. Церква була спалена дотла нападом татар, однак ікона лишилася неушкодженою, на ній зосталися лише легкі сліди від вогню. Століттями Рудківська Богоматір була місцем паломництв тисяч вірян. До ікони приходив не лише простий люд, але й королі. 2 липня 1921 р. ікону було урочисто короновано. З приходом радянської влади святиню таємно вивезено до Польщі. З 1968 по 1992 р. вона перебувала в костелі с. Ясені біля Устриків Долішніх, звідки її викрали злочинці під час відпусту. В рудківському костелі знаходиться копія ікони.

Історія активності
Кришталь
Реєстрація
Опубліковано 3 дні тому
Олег
Опубліковано 1 місяць тому: Олег
Олег
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
Igor
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
Bogdan
Опубліковано 3 місяці тому: Bogdan
Bogdan
Реєстрація
Опубліковано 3 місяці тому
Marijalytvynenko
Реєстрація
Опубліковано 3 місяці тому
Kabansvitlanka
Реєстрація
Опубліковано 3 місяці тому
Вікторія
Опубліковано 4 місяці тому: Вікторія
Степан
Реєстрація
Опубліковано 4 місяці тому
Антон Володимирович
Опубліковано 4 місяці тому: Антон
Іван
Реєстрація
Опубліковано 6 місяців тому
Саня
Реєстрація
Опубліковано 7 місяців тому
Юлія
Реєстрація
Опубліковано 9 місяців тому
Алексей
Опубліковано 10 місяців тому: Алексей
Алексей
Реєстрація
Опубліковано 10 місяців тому
Bogdan
Опубліковано 10 місяців тому: Bogdan
Bogdan
Реєстрація
Опубліковано 10 місяців тому
Iza
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Romaha
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Альона
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Алена
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Константин
Опубліковано 1 рік тому: Константин
Константин
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Артур
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Руслан
Опубліковано 1 рік тому
«Доброго дня. Я хочу купити у вас квартиру, мій номер телефону 0671077.... Напишіть свій номер телефо...»
liliya
Опубліковано 1 рік тому
«Доброго дня. Хочу купити у вас квартиру, можна номер телефону?»
Марія
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
bnBndml2Z2wucHZnbD0xNDgwXyMkX1NFR0grJCQkYTM1MDRhZTRlNWJlMTZhNWE3MzVjZWQ0NjE2NjcxOTE=
Пенсіонерка Калафута (Глухенька) Ніна Аврамівна з Липовця Вінницької області розшукує своїх давніх приятелів, які проживали в смт. Рудки Самбірського району: Сардега Надія Яківна (Малярчук), може Сердега. ЇЇ чоловік Сардега Іван працював журналістом в рудківській газеті. Може хто знає цих людей. Прошу повідомити їм про Ніну Аврамівну. мій телефон для контакту 5596069790
відповісти (0)
Могу сообщить, что учительница умерла. Прошло уже шесть лет. Ее муж умер раньше ее. Также умерли их оба сына. Тот, кто их присматривал, ухаживал за ними - унаследовал их дом.
відповісти (0)
Здравствуйте! Обращаюсь к жителям Рудки- кто может быть что-то знает о Зарубенках Анастасии Марковне и Иване Арсентьевиче, которые проживали по улице Самборская 20, кв. 4 Они оба работали всю жизнь учителями в местной школе..В течении многих лет на телефонные звонки или отвечали чужие люди, которые так и не дали пообщаться с ними или, вообще, не брали трубки. Живы ли они, и если умерли, то хоть приблизительно когда. Заранее благодарна. Людмила.
відповісти (0)