Сайт селища Верховина

карта Верховина
Область: Івано-Франківська область
Район: Верховинський район
Селище міського типу: Верховина
Населення: 5412 осіб
Щільність населення: 104 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 78700
Телефонний код: +380 3432
Координати: 48°09'00″ пн. ш. 24°49'06″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 617 м.
Площа: 51.8 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Чорний Черемош
Рік заснування: 1424 р.
Колишня назва: Жаб'є > 1962:Верховина

Селищна рада

Телефон: 2-14-48

Верховина – один з найвисокогірніших населених пунктів України. Воно знаходиться на висоті 620 м. над  рівнем морем. Саме з таким розташуванням селища пов’язана сучасна його назва. Раніше воно називалося Жаб’є. Ця назва могла утворитися від прізвища або прізвиська якогось Жабки, який вперше тут оселився і заклав поселення. З іншого боку своє найменування Жаб’є могло отримати і від жаб, яких могло бути чимало на берегах Чорного Черемошу. Статус селища міського типу Верховина має з 1962 р.

Верховина належить до числа найдавніших поселень Прикарпатського краю. Воно згадується разом з Косовом у зв’язку з продажем їх Владу Драгосиновичу в 1424 р. Довгий час це було звичайне село, жителі якого займалися землеробством та трохи тваринництвом. За  Австро-Угорської  Імперії Жаб’є належало до домінії в Рожневі.

На теренах Верховинщини активно діяли опришківські загони під проводом Олекси Довбуша, Баюрака та інших лідерів цього збройного руху. Народні месники нападали на панські маєтки, їх грабували та руйнували. Опришківський рух на цих територіях протривав досить довго, аж до кінця ХІХ ст.

На рубежі ХІХ-ХХ ст. мальовничі карпатські краєвиди, цілюще повітря приваблювали багатьох людей, в тому числі діячів творчої праці: письменників, художників, композиторів. З українських письменників в Жаб'єму гостювали: Ольга Кобилянська, Леся Українка, Осип Маковей, Іван Франко. Юзефа Коженьовського тутешній люд надихнув на написання однієї з найкращих його творів – п’єси «Карпатські горяни». Постановки цього твору йшли з великим успіхом по всіх польських театрах. Цікавився життя гуцулів також і Станіслав Вінценз, який написав трилогію «На високій полонині». Францішек Ржегорж вивчав в Жаб’єму і довколишніх селах побут і життя самобутніх гуцулів. Відомий театральний діяч Гнат Хоткевич, який мусив покинути Російську Імперію як активний учасник революційних подій осів в селищі і тут заклав аматорський  Гуцульський театр.

Під час Першої світової війни довкола Жаб’єго точились бої росіян з австрійськими військами. Місцеве населення вороже зустрічало російських солдат. Багато чоловіків з числа місцевого населення вступали до лав УСС та воювали на боці австрійської армії.

В міжвоєнній Польщі Жаб’є було найбільшим селом в Косівському повіті (8000 жителів), перевищуючи за кількістю населення навіть міста Косів та Кути. Вже на той час село мало добре розвинуту туристичну інфраструктуру, було місцем відпочинку і оздоровлення, оскільки в горах довкола були лікувальні джерела. Село зарекомендувало себе як центр гуцульського життя, тут діяв музей життя гуцулів.

Сучасна Верховина – одна з туристичних перлин Івано-Франківської області. В селищі є декілька десятків приватних садиб, санаторій «Верховина», школа рафтингу, заклади громадського харчування.

У Верховині працює відкритий ще за  часів Польщі в 1938 р. Історико-краєзнавчий музей Гуцульщини. В експозиції предмети, що мають відношення до життя та побуту гуцулів, стародруки, уламок метеорита з р. Бистрець. Від моменту заснування музей планувався як потужний науково-дослідний заклад. За час свого існування на його базі проводилися різноманітні дослідження.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці – центральний храм селища був побудовиний в  XVIII ст. Храм – харктерний зразок гуцульської храмобудівної школи. Храм має 4 бані, оточений невеликим тином з вхідною брамою.

Неподалік Верховини гора Піп-Іван. Вона знаменита тим, що в 1936 р. тут на висоті більше 2000 м. було зведено високогірну обсерваторію. На той момент це був масштабний будівельний проект – споруда має у висоту 5 поверхів, товщина зовнішніх стін сягає півтора метри.

В Жаб’єму народилося багато видатних військових діячів. Один з таких – Осип Букшований. Під час Першої світової війни потрапив до російського полону, але Осипу Івановичу вдалося втікти через Персію до Месопотамії, де він воював на боці німців. Після повернення на Україну продовжив боротьбу за українську Незалежність зі зброєю в руках. Осип Букшований помер на засланні.

Історія активності
Gudokgud
Реєстрація
Опубліковано 18 годин тому
Михайло
Реєстрація
Опубліковано 5 днів тому
Роман
Реєстрація
Опубліковано 2 тижня тому
Maria Марія
Опубліковано 2 тижня тому
подобається
Юрій
Реєстрація
Опубліковано 2 тижня тому
Lumesrent
Реєстрація
Опубліковано 2 тижня тому
Vanja
Реєстрація
Опубліковано 2 місяці тому
Галя
Реєстрація
Опубліковано 2 місяці тому
Maria Марія
Опубліковано 2 місяці тому
подобається
Vedana
Реєстрація
Опубліковано 2 місяці тому
Жека
Опубліковано 2 місяці тому: Жека
Dmitroostapenko
Реєстрація
Опубліковано 3 місяці тому
Іван
Реєстрація
Опубліковано 3 місяці тому
Анастасия
Реєстрація
Опубліковано 4 місяці тому
Таня
Реєстрація
Опубліковано 4 місяці тому
︎Noname
Реєстрація
Опубліковано 4 місяці тому
bnBndml2Z2wucHZnbD05NzNfIyRfU0VHSCskJCQ1Mzk3M2Y1ZDhjOWI5ODI4ZDIwM2E1MjcyZTljNTExNA==
більше ▼
новий сайт м. Верховина www.verchovyna.at.ua
відповісти (0)