Сайт села Шляхтинці

карта Шляхтинці
Область: Тернопільська область
Район: Тернопільський район
Село: Шляхтинці
Населення: 849 осіб
Щільність населення: 582 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 47710
Телефонний код: +380 352
Координати: 49°35'04″ пн. ш. 25°39'58″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 329 м.
Площа: 1.46 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Гніздечна
Рік заснування: 1463 р.
Колишня назва: Шляхтинцi > 1947: Гнiздичка > березень 1991: Шляхтинцi

Сільська рада

Телефон: 29-71-97

Шляхтинці – село неподалік Тернополя, відстань до обласного центру всього 4 км. В перших письмових згадках населений пункт згадується як Шитнаківці. Дослідникам не вдалося поки що пояснити чи якось обґрунтувати походження цієї назви. Що ж стосується сучасної назви, то село її отримало від сусідньої гори, біля підніжжя якої розкинулося. Швидше за все, що така назва пов’язана із людьми шляхетського стану, котрі селилися в цій місцевості.

Поселення на місці теперішніх Шляхтинців існували ще на зорі людської цивілізації. Тут виявлялися знахідки періоду палеоліту, мезоліту та раннього скіфського часу. За часів Київської Русі існувало городище.

Перші письмові згадки про село датуються 1463 р. В часи Середньовіччя власниками села були впливові руські роди Збаразьких та Острозьких. Пізніше ним володіли  Потоцькі та Дунін-Борковські.

В минулому Шляхтинці були прикордонним селом між Польською Короною та Литвою. Ще до кінця ХІХ ст. між Шляхтинцями та сусідньою Лозовою стояв прикордонний знак. Його описи є в тогочасній літературі.

На початку ХХ ст. в Шляхтинцях проживало близько 1000 осіб. В селі діяли товариства: «Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар» та «Союз українок». Важливе значення в житті села відіграва школа, яку було відкрито в 1850 р. Жителі Шляхтинців займалися головним чином сільським господарством, Також тут був фільварок з панським двором, млин, ґуральна та 2 корчми, власниками яких були євреї.

Під час Другої світової загинуло багато поляків та українців. Шляхтинці не оминули трагічні події, відомі в історії під назвою «волинська різня». Вцілілі поляки втікли до Тернополя, де й переховувались. За документальними свідченнями разом з польськими родинами загинуло й декілька українських сімей.

Спроба організувати колгосп в Шляхтинцях натикалася на опір селянства. Перший колгосп взагалі розпався, а через декілька місяців створили новий.

Серед пам’яток Шляхтинців на увагу в першу чергу заслуговує мурована церква Пресвятої Трійці  1674 р. Це один з небагатьох мурованих храмів цього періоду на Тернопіллі.

В Шляхтинцях осіла гілка відомого польсько-руського роду Барвінських. Отець Григорій Барвінський походив із Зборівщини, спочатку отримав парафію в Баворові, згодом – в Шляхтинцях. Тут же був і похований біля церкви.

Визначними культурними та громадськими діячами стали сини Григорія Барвінського – Олександр, Володимир та Осип.  

Історія активності
Шляхтинці
Опубліковано 2 тижня тому
відвідував(-ла)
Шляхтинці
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Шляхтинці
Опубліковано 2 роки тому
відвідував(-ла)
Liubov
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Шляхтинці
Опубліковано 2 роки тому
«Можливо у вас проживає Зварич Юрій?Скінчилась довіреність на машину,потрібно продовжити..»
Trachmisha
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Марк
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
ГуморГумор
Опубліковано 6 років тому
Гумор
ГуморГумор
Опубліковано 6 років тому: Ігор
Можливо у вас проживає Зварич Юрій?Скінчилась довіреність на машину,потрібно продовжити..
відповісти (0)