Сайт села Чистопади

карта Чистопади
Область: Тернопільська область
Район: Тернопільський район
Село: Чистопади
Населення: 605 осіб
Щільність населення: 346 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 47234
Телефонний код: +380 3540
Координати: 49°48'50″ пн. ш. 25°20'05″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 338 м.
Площа: 1.75 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Серет
Рік заснування: 1701 р.

Сільська рада

Телефон: 3-55-31

Чистопади – одне із невеликих сіл Зборівського району Тернопільської області. Лежить на річці Серет. Швидше за все що назва населеного пункту пов’язана саме з нею. Тобто назва могла утворитися від поєднання слів «чиста» і «падати», тут мова йде про воду. В склад с. Чистопади включено хутори Гаї та Дички.

Рання історія села вивчена ще недостатньо. Без сумніву Чистопади існували ще задовго до першої письмової згадки. Тоді, в 1701 р. в селі було зведено дерев’яну церкву Святого Миколая.

На відміну від інших сіл Чистопади були бідним селом. Це пов’язано з тим, що тутешні ґрунти були менш родючими та й селяни мали невеликі наділи. Великої біди жителям села завдавало існування корчм, які тримали переважно євреї. Саме тому місцевими активістами було розгорнуто широку антиалкогольну кампанію. Результатом стало те, що в селі закрилися усі корчми.

Перша школа в Чистопадах з’явилася досить рано. Спочатку вона займала кімнатку в дяківській хаті. З часом селяни змогли назбирати гроші і в 1888 р. було побудовано нову школу.

Ще до початку Першої світової війни в Чистопадах було засновано осередок «Просвіти», а при ньому читальню.  Бібліотеці було більше 100 книг. За сучасними мірками ця цифра невелика, але враховуючи те, що на початку ХХ ст. багато людей взагалі були неписьменними, це ще було непоганим результатом.  Практикувалось читання книг в голос. Таким чином кожен міг почути літературне слово і пізнати шедеври української та світової класики.

Найгіршими в житті Чистопадів були роки війни. Тоді через село пройшла лінія фронту. Жителів села евакуювали, частина з них ховалася по навколишніх села, а деякі подалися в пошуках кращої долі до Львова та Тернополя.

Після  закінчення Першої світової війни графиня Цінська віддала увесь свій фільварок Багнерівку під землю для осадників. Графиня була за походженням полячкою і свій вчинок, напевно, зробила через  патріотичні почуття і повагу до тих польських вояків, які зі зброєю в пуках боролися за Незалежну Польщу. І корінні українці, і поляки жили мирно.

В міжвоєнні роки Чистопади відбудовувалися наново. Щоб здешевити будівельний матеріал в селі спорудили цегельню. З культурно-просвітніх товариств в Чистопадах існували осередки «Просвіти» та «Сільського господаря».

Окрім житлових будинків в міжвоєнний період було споруджено і сакральні споруди. Оскільки в селі проживала певна кількість осадників, тому була потреба в костелі. Святиня збереглася до нашого часу, хоча стоїть пусткою. В ній прослідковуються риси псевдоґотики – популярного стилю в костельному будівництві 20-30-х рр. ХХ ст.

Дерев’яна церква Архистратига Михаїла була побудована в 1925 р. Деякі джерела вказують, що вона походить з XVIII ст. Це не відповідає дійсності, оскільки стара церква згоріла під час Першої світової війни.

Родом с Чистопадів відомий лікар, діяч медицини Ігор Григус. Після закінчення Кременецького медичного училища та Дніпропетровського медичного університету Ігор Михайлович був направлений на роботу до Рівного, де працював в клінічній обласній лікарні в 1985-1986 рр. Пізніше Ігор Григус був викладачем медичних дисциплін  в Рівненському медичному училищі (коледжі) та у вищих навчальних закладах міста. 

Історія активності
Наталя
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Чистопади
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Косар Григорій ОлексійовичКосар Григорій Олексійович
Опубліковано 7 років тому: Bogdan
Launched Roman Catholic church in the village ChystopadyLaunched Roman Catholic church in the village Chystopady
Опубліковано 8 років тому
 
Чистопади
Опубліковано 9 років тому
відвідував(-ла)