Сайт села Ратищі

карта Ратищі
Область: Тернопільська область
Район: Тернопільський район
Село: Ратищі
Населення: 315 осіб
Щільність населення: 362 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 47234
Телефонний код: +380 3540
Координати: 49°50'08″ пн. ш. 25°18'27″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 318 м.
Площа: 0.87 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Серет
Рік заснування: 1785 р.

Сільська рада

Телефон: 3-55-28

Зараз Ратищі – невелике село Зборівського району Тернопільської області. В минулому – це був один з укріплених форпостів Поділля. Назва населеного пункту походить від давньої зброї рогатини (ратища). Виготовляли її з рогів або ратиць тварин. Ратище являло собою особливий вид списа або ножа, який використовувався при полюванні або для оборони.

За допомогою археологічних розкопок вдалося віднайти в межах теперішнього села давньоруське городище. Воно розташовувалося  у заплаві річки Серет, яка його тоді оточувала з трьох боків болотами. Городище входило до оборонної лінії  літописного міста Плісненська.

Під теперішньою назвою село відоме з 1785 р. Ще задовго до цієї дати тутешнє поселення набуло слави завдяки чудотворній іконі Матері Божої Ратищенської. Її появу народна легенда пов’язує з часами нападів татарських ординців на Поділля. Під час одного з таких набігів частина жителів Залізців втекла і переховувалась у болотах неподалік Ратищ. Селяни бачили, як з храму вийшла із свічкою в руках Матір Божа. Вона вийшла на гору, а на цьому місці селяни на наступний ранок побачили на липі появу ікони. Хоча ікону й перенесли до сільської церкви, але вона проявлялася в наступні дні знову. Селяни це сприйняли як божий знак і на горі звели церкву. Ікону Матері Божої оберігали віками. Під час Першої світової війни святиню було вивезено австрійськими солдатами у невідомому напрямку. Після війни виготовили копію ікони.

Довгорічними власниками Ратищів були Дзєдушицькі. В селі вони мали млин з численними фільварковими забудуваннями.

В міжвоєнний період Ратищі мали непоганий розвиток. Сприяло цьому те, що село було місцем паломництва вірян з усієї Західної України. В селі діяв осередок «Просвіти».

Ще до початку Другої світової війни деяких жителів села було призвано до польської армії. З приходом радянської влади  юнаків відповідного віку призвали до лав Червоної Армії. 22  жителі села загинули на фронтах. В повоєнні роки в околицях села діяли численні загони УПА.

За радянських часів в Ратищах працювала бригада колгоспу з тваринницькою фермою. Місцеві аграрії вистояли в непростих умовах перехідної економіки і зуміли вже за часів Незалежності побудувати цех з виготовлення м’ясопродуктів.

У Ратищах збереглися деякі пам’ятки, які мають значення для життя села і округи. Насамперед це - церква Успіння Пресвятої Богородиці, зведена 1889 р. Храм дуже постраждав під час Першої світової війни і був відбудований за польських часів. Церква відома тим, що в ній міститься 4 образи чудотворної ікони. В 2007 р. на території села було збудовано капличку.

З інших пам’яток зберігся хрест в честь скасування панщини (1848) та мальтійський хрест, невідомо коли і ким побудований.

Окрім архітектурних пам’яток в Ратищах збереглася цікава пам’ятка природи – Ратищівські липи.

Ратищі відомі своїми видатними земляками. Тут народився Микола Лукасевич (Лукашевич) – відомий науковець і публіцист. Ще за часів радянської влади займав опозиційні позиції. Микола Миколайович першим виступив в офіційній пресі з проблематикою визнання УГКЦ і її легалізації. 

Історія активності
Ратищі
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Ратищі
Опубліковано 2 роки тому
відвідував(-ла)
Ратищі
Опубліковано 5 років тому
відвідував(-ла)
Вадік
Реєстрація
Опубліковано 5 років тому
Косар Григорій ОлексійовичКосар Григорій Олексійович
Опубліковано 8 років тому: Bogdan
Ратищі, 1916 рікРатищі, 1916 рік
Опубліковано 9 років тому: Bogdan
"Празник у Ратищах"  1912 рік"Празник у Ратищах" 1912 рік
Опубліковано 9 років тому: Bogdan
Ратищі
Опубліковано 9 років тому
відвідував(-ла)
Ратищі
Додано населений пункт
Опубліковано 9 років тому: Ігор
Bogdan
Реєстрація
Опубліковано 9 років тому