Сайт селища Гусятин

карта Гусятин
Область: Тернопільська область
Район: Чортківський район
Селище міського типу: Гусятин
Населення: 6506 осіб
Щільність населення: 8912 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 48205
Телефонний код: +380 3557
Координати: 49°04'14″ пн. ш. 26°11'40″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 272 м.
Площа: 0.73 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Збруч
Рік заснування: 1431 р.
Колишня назва: Усятин > Всятин > Гусятин

Селищна рада

Адреса: вул. Пушкіна, 1
Телефон: 2-11-92

Гусятин – селище міського типу та районний  центр Тернопільської області. Дехто вважає, що назва населеного пункту має відношення до гусей. Такі думки помилкові. Також малоймовірне виникнення назви від рослини – гусятника. Раніше містечко згадувалося в письмових джерелах під назвами  Всятин та Усятин. Ці назви вказують на походження від імені Ус. Магдебурзьке право Гусятину надано в 1559 р., а від 1961 р. – статус с.м.т. З вересня 2015 р.  Гусятин – центр селищної громади.

Гусятин та його околиці багаті на численні археологічні знахідки. Тут було знайдено скелет динотерія – вимерлого ссавця, який багато в чому схожий на слона. Знахідки скелетів цієї тварини досить рідкісні, тому його забрав до своєї експозиції Інститут зоології АН СРСР у Москві.

Поблизу Гусятина в річці  Збруч було знайдено кам’яну статую бога Світовида. Його було виявлено в 1848 р. під час засухи, коли вода зійшла, а ідол з’явився на поверхні. Одразу ж знахідка стала науковою сенсацією, її було відправлено до Краківського археологічного музею. Попри те, що від часу знахідки минуло вже більше 150 років, однак її вивчено ще досі не до кінця. Насамперед думки вчених розходяться щодо датування пам’ятки. Науковцям вдалося здійснити гіпотетичну реконструкцію колишнього капища, де стояв ідол. Зараз в музеях декількох міст України та Польщі стоять скульптурні копії пам’ятки.

На околиці Гусятина також виявлено чимале поселення періоду Трипільської культури.

Вперше Гусятин згадується в історичних хроніках під 1431 р., як місце, де відбулася битва між польськими та литовськими військами. З 1539 р. місто недовгий час перебувало у власності королівщини, при чому тоді розташовувалося на обох берегах Збруча. Через 20 років Гусятин отримав  Магдебурзьке право. В місті тричі на рік проводилися ярмарки та щотижня по понеділках торги.

За часів Середньовіччя дідичами Гусятина були впливові на Поділлі роди Язловецьких та Калиновських. Під час Національно-визвольної боротьби місто було ареною активних дій. В Гусятинському замку певний час перебували татари, саме в ньому хан об’єднався з Богданом Хмельницьким. В 1655 р. місто було визволене козаками.

Гусятин, як і все Поділля в 1672-1683 р. перебував в складі Османської імперії. Турки настілки сильно вкорінилися в містечку, що Онуфріївську церкву було перетворено на мечеть.

Після  поділів Польщі Гусятин опинився в складі двох країн, оскільки лежав на обох берегах Збруча. Східна частина міста на австро-угорському боці стала центром повіту. Також в містечку стояла державна митниця. В 1883 р. зі Станиславова сюди було побудовано залізничну колію. Вже під час окупації російськими військами під час Першої світової війни містечко залізницею сполучено з Кам’янець-Подільським.

Гусятин був частково зруйнований під час обидвох світових воєн. Значними були  людські втрати.  В радянський час до селища приєднано хутір Кринички.

Найдавніша архітектурна пам’ятка Гусятина – Онуфріївська церква, побудова якої датується другою половиною  XVI-XVII ст. Храм увінчаний трьома напівкуполами. Церква раніше мала оборонну функцію, тому довкола неї збереглися мури.

Дещо молодший від церкви комплекс споруд кляштора  отців бернардинів: келії та костел. Побудова датується XVII  ст. Комплекс неодноразово зазнав руйнувань, а відтак наступних відбудов і перебудов.

Архітектурним вирішенням вражає гусятинська синагога, побудована в мавритансько-ґотичному стилі. Таких синагог в Україні і взагалі в Європі збереглися одиниці.

З Гусятином пров’язаний руський шляхетський рід Наливайків. Швидше за все, що саме тут народився  Северин  Наливайко – один із лідерів козачого повстання та відомий український військовий діяч.

Старшим братом Северина Наливайка був Дем’ян. Закінчивши знамениту Острозьку Академію він став придворним священником князів Острозьких. В українську культуру увійшов як релігійний діяч, полеміст та письменник. Головним чином писав давньою українською мовою релігійні твори або робив їх переклади. Як і його брат також брав участь в козацькому повстанні. 

Історія активності
Avramenkoruslan
Реєстрація
Опубліковано 3 дні тому
Bouko
Реєстрація
Опубліковано 6 днів тому
Шерстяний другШерстяний друг
Опубліковано 1 тиждень тому
«Доброго вечора! Чи актуальне ще оголошення?»
Тарас
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
Володя
Опубліковано 1 місяць тому: Володя
Володя
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
Mikolay
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
ТарасТарас
Опубліковано 1 місяць тому: Тарас
Коля
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
bnBndml2Z2wucHZnbD04NDhfIyRfU0VHSCskJCQzOWI2MjNjMjQ4MmVhZDNkYTk5MjE5MDc0YmE4MzcxYg==
більше ▼
Працівники Гусятинського РЕСу заставляють своїх контролерів ходити по дворах пенсіонеріві "вимагають" в них щоб ті більше спалювали електроенергії, бо інакше будуть відключати в них світло. А насправді люди малозабезпечені які економлять ел-ю і через це в них такі малі показники.
відповісти (0)
Працівники Гусятинського РЕСу заставляють своїх контролерів ходити по дворах пенсіонеріві "вимагають" в них щоб ті більше спалювали електроенергії, бо інакше будуть відключати в них світло. А насправді люди малозабезпечені які економлять ел-ю і через це в них такі малі показники.
відповісти (0)