Сайт села Пересопниця

карта Пересопниця
Область: Рівненська область
Район: Рівненський район
Село: Пересопниця
Населення: 139 осіб
Щільність населення: 331 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 35337
Телефонний код: +380 362
Координати: 50°40'05″ пн. ш. 25°59'22″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 183 м.
Площа: 0.42 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Стубла
Рік заснування: 1149 р.

Сільська рада

Адреса: с. Верхівськ, вул. Шевченка, 59
Телефон: 27-53-01

Пересопниця – одне з найдавніших історичних поселень України. Існують дві основні версії походження назви населеного пункту. За першою з них своє найменування давнє поселення отримало від пересувної дороги від Володимира до Дорогобужа. За іншою – від слова «пересип», яке означає існування на річці Стублі греблі.

Вже в  XI-XIII ст. Пересопниця відігравала важливу роль з-поміж інших населених пунктів Київської Русі. Перша згадка про це поселення датується під 1149 р. Впродовж наступних ста років Пересопниця неодноразово фігурує на сторінках давніх літописів. Упродовж цього періоду Пересропниця була центром однойменного князівста, а князювали тут представники родини Рюриковичів. Повністю містечко  і князівство були спустошені навалою татаро-монголів. Пізніше Пересопниця з навколишніми землями входила до складу Галицько-Волинського князівства.

Впродовж декількох наступних століть Пересопниця лишається поза українською історією. В цей час це звичайне село. Ситуація змінилась в 1504 р., коли тодішні власники села Чарторийські домоглися заснування тут монастиря. Згодом  Юрій Чарторийський віддав Пересопницю монахам, щоб ті за отримані кошти утримували шпиталь. З часом Чарторийські почали переходити в уніатську віру, тоді Пересопниця належала отцям єзуїтам  з містечка Клеваня.

Саме в Пересопниці було закінчено розпочату в Заславі працю над створенням знаменитого Пересопницького Євангелія. Книга написана староукраїнською мовою і являє собою переклад Святого Письма із церковнослов’янської мови болгарського діалекту. Відомо, що переписував книгу Михайло Василієвич із Сянока. Рукопис книги щедро орнаментований, кожна літера реельно виведена. Можливо, що в прикрашанні книги брав участь самбірський митець Федуско. Пересопницьке Євангеліє – одна з національних святинь України, на ньому на вірність укранському народу присягають всі новообрані Президенти.

Довгий час, в епоху радянської безбожності Пересопницю намагались викреслити з людської пам’яті. Національне і духовне відродження цього унікального місця розпочалося в травні 1989 р., коли було поставлено пам’ятний хрест. Пройшло ще більше 10 років, коли в Пересопниці побудували культурно-археологічний  центр. Зараз до його складу входять  3 музеї: археологічний, Пересопницького Євангелія та експозиція під відкритим небом «Княже місто». Культурно-археологічний центр також займається розкопками на території села та науковою діяльністю, на його базі щорічно в жовтні проходить симпозіум «Літописні міста». В планах створення великого монастирського комплексу у Пересопниці.

Найвідоміші особи, пов’язані з Пересопницею – князівський рід Рюриковичів. В Пересопниці князювали представники так званої волинської гілки роду.

Багато для відродження Пересопниці зробив відомий рівненський письменник та громадський діяч Євген Шморгун. Саме він зініціював відкриття пам’ятного знаку Першокнизі. Впродовж багатьох років Євген Іванович збирав і вивчав матеріали про  Пересопницю. Підсумком багаторічної праці і пошуків стало прозове трикнижжя «Пересопниця». Твір охоплює майже тисячолітній період історії України: починаючи від зародження древнього поселення і закінчуючи сьогоденням. 

Історія активності
Пересопниця
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Свято-Миколаївська церкваСвято-Миколаївська церква
Опубліковано 9 років тому: Олег
Пересопниця
Опубліковано 9 років тому: Олег
Музей в с. ПересопницяМузей в с. Пересопниця
Опубліковано 9 років тому: Олег
Деревяна фортецяДеревяна фортеця
Опубліковано 9 років тому: Олег
Пересопниця Пересопниця
Опубліковано 9 років тому: Олег
Пересопниця
Опубліковано 11 років тому
Пересопниця«УВАГА БАЙКЕРАМ!!!!!!! На травневі свята залишаємо вдома свої "супер байки","кроси", "спорти", та виї...»
УВАГА БАЙКЕРАМ!!!!!!! На травневі свята залишаємо вдома свої "супер байки","кроси", "спорти", та виїжаємо на мото рядянських часів (ЯВА, ИЖ, МТ, МИНСК, УРАЛ, ДНЕПР, ВОСХОД, ЧЕЗЕТ..) покажемо місту Рівне, що старе "в моді",і що нічим не гірше за нове, нехай житилі міста будуть в приємному захопленні від побаченого, та коли НАС побачать наші батьки, знайомі чи просто рокери, які колись також "жили мото",щоб вони нами пишались, що ми не забули ЇХНЮ культуру "РОКЕРІВ",запустимо "синій дим вихлопу" по місту Рівне, приєднуйсь до нас! деталі за номером
656 05 49 790
653 65 17 360
Веб-сайт:
http://vk.com/alcatras777
http://vk.com/rivnemotoua
відповісти (0)