Сайт села Пляшева

карта Пляшева
Область: Рівненська область
Район: Дубенський район
Село: Пляшева
Населення: 702 осіб
Щільність населення: 498 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 35510
Телефонний код: +380 3633
Координати: 50°21'21″ пн. ш. 25°12'41″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 206 м.
Площа: 1.41 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Пляшівка
Рік заснування: 1545 р.

Сільська рада

Адреса: вул. І. Богуна, 42
Телефон: 28-7-24

Пляшева – село відоме на всю Україну завдяки своєму розташуванню біля місця, де відбулася одна з найбільших козацьких битв – Берестецька. Село лежить біля  міста Берестечка сусідньої Волинської області. Щодо назви населеного пункту, то науковці, ще не проводили ґрунтовних досліджень в цьому напрямку. Тим не менше, неподалік є село із схожою назвою – Пляшівка. Швидше за все, що походження обох аналогічне.

Перша письмова згадка про Пляшеву датується 1545 р.,  село фігурує  в актах Луцького замку разом із селом Рогозино. На рубежі XVI-XVII ст. Пляшева належала до Берестецької волості та було власністю князя О. Тропського. Це було одне з найменших сіл в окрузі, тут проживало не більше сотні жителів.

Влітку 1651 р. між селами Пляшева та Острів відбулася одна з найбільших битв між козачими військами та польською коронною армією. Частина жителів села з підручними засобами (коси, серпи, вила)  долучилась до козаків та билась разом з ними проти спільного ворога – поляків. Внаслідок бойових дій село згоріло дощенту. Впродовж наступних декількох десятиліть Пляшева відроджувалась із попелищ.

Віками  життя селянства Пляшевої було важким. Пани, хоча часто і вихідці з українських родин, нещадно експлуатували кріпаків. Скасування в Російській Імперії кріпацтва мало полегшило життя селян та його покращило. Хоча землі й було розподілено поміж окремими господарями, але їм дістались наділи на піщаних або заболочених ґрунтах. Наприкінці ХІХ ст. в селі проживало трохи більше 500 осіб.

Під час Першої світової  війни в 1916 р. Пляшева вдруге була спалена дощенту. Тоді згоріла також церква Матері Божої Казанської, яку нещодавно перед тим тільки побудували. Село опинилось без храму.

Завдяки господарницькому підходу нової польської влади Пляшеву вдалося відбудувати швидкими темпами. В селі вперше було відкрито початкову школу. Хоча навчання й велося польською мовою, але селянські діти вже могли отримати базові підвалини освіти.

Під час Другої Світової війни Пляшева постраждала, великими були людські втрати. За радянських часів в селі споруджено ряд нових будинків. В 1991 р. над Козацькими Могилами в Пляшевій вперше замайоріли на мітингу жовто-блакитні стяги.

В селі знаходиться один з найдавніших меморіальних комплексів «Поле Берестецької битви». Його формування розпочалось 1912 р., коли із сусіднього села Острова було перенесено дерев'яну церкву св. Михайла, пам'ятку XVII ст. В наступні роки було споруджено мурований храм Георгія Переможця та монастирські будівлі. В 1966 р. тут організовано музейний комплекс. Впродовж майже 30 р. щорічно проводились масштабні археологічні розкопки. На базі заповідника проводяться наукові конференції та інші різноманітні заходи. 

Історія активності
Продам Будинок
Опубліковано 1 рік тому: Inna
Inna
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Пляшева
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Петро
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Виталинка
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Пляшева
Додано населений пункт
Опубліковано 8 років тому: Ігор