Сайт селища Івано-Франкове

карта Івано-Франкове
Область: Львівська область
Район: Яворівський район
Селище міського типу: Івано-Франкове
Населення: 5803 осіб
Щільність населення: 2931 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 81071
Телефонний код: +380 3259
Координати: 49°55'10″ пн. ш. 23°43'52″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 297 м.
Площа: 1.98 кв. км.
Річка, озеро (море): оз. Янівський Став
Колишня назва: Янів > 1946: Івано-Франкове

Селищна рада

Адреса: пл. Ринок, 1
Телефон: 3-34-44
Івано-Франкове

Містечко Івано-Франкове розташоване в мальовничій місцевості поміж пагорбів Розточчя. Тут річка Верещиця розливається в широкий став. Містечко декілька разів змінювало свою назву. Колись на місці Івано-Франкового існувало село Деревач, потім – Залісся. Обидві назви мають відношення до тутешніх лісів. В 1611 році королівські ґрунти Залісся були надані писарю Львівської землі Яну Свотовському. Новостворене місто отримало назву Янів. Польський історик та краєзнавець Мечислав Орлович датує його заснування 1644 роком. В 1946 році Янів було перейменовано на Івано-Франкове і змінено його статус на селище міського типу.

Ще з 1630 року в Янові існувало українське братсво, яке проводило активну діяльність. Водночас за часів Речі Посполитої містечко було центром староства, куди входили також 11 сіл. За часів володіння містечка Стадницькими міщанство зазнавало утисків з боку власників. Їм забороняли ловити рибу в ставі, рубати ліс для своїх потреб, обкладали непомірними податками. У конфлікт мусила втрутитися навіть спеціальна королівська комісія. Саме тому янівські міщани активно підтримали військові дії козаків під проводом Богдана Хмельницького.

Як і більшість населених пунктів на Розточчі Янів потерпав від татарських набігів. В 1670 році саме таким, спаленим і пограбованим, його побачив мандрівник Ульріх фон Вердум. З усіх міських забудувань лишилось лише з десяток поганеньких хат та три ушкоджені дерев’яні костели.

Більш інтенсивний розвиток Янова починається після 1693 року, коли тут король дозволив заснувати шевський цех. На площі Ринок поруч з ратушею було аж 12 крамниць шевців. Існувала домовленість шевців із янівськими різниками, останні могли торгувати в цих ятках, але натомість віддавали всю шкіру.

Наприкінці ХІХ ст. Янів з’єднали залізницею зі Львовом. Тоді ж загатили Верещицю, тим самим утворивши нове рукотворне озеро. З тих пір містечко стало улюбленим місцем відпочинку львів’ян.

За сприяння родини Шептицьких в Яворові було засновано художню деревообробну школу. Вже за радянських часів її було в 1963 році перенесено до Івано-Франкового.

Селище Івано-Франкове було в 1940 та 1944-1962 роках центром Янівського району Львівської області.

Найдавніша пам’ятка селища – костел Пресвятої Трійці. Споруда має виразні риси барокового стилю. До основної споруди прибудовано притвор. До 1945 року в храмі перебувала  чудотворна ікона Янівської Матері Божої. В 1655 році її було знайдено в таборі Богдана Хмельницького та передано до парафіального римо-католицького храму. Дзвіниця поруч з костелом побудована в ХІХ ст.

Побудову греко-католицької церкви Вознесіння Господнього датують 1831 роком. В центрі містечка частково збереглася стара австрійська забудова.

Поруч з Івано-Франковим розташований природний заповідник «Розточчя», який займає площу в 2084,5 га. Заповідник було створено в 1984 році з метою збереження унікальних природніх комплексів. Зокрема тут проходить південно-західна межа європейського поширення бука, явора, скельного дуба та білої ялиці.

Окрім заповідника в самому містечку діє музей природи Розточчя. В експозиції представлені експонати флори та фауни української частини Розточчя. На особливу увагу заслуговує колекція ентомолога Р. Філика (метелики та жуки).

В Янові, як і в більшості містечок Галичини, проживала єврейська громада. В родині деревообробника 16 липня 1910 року народився Айдельгайт Майєр – майбутній математик, представник Львівської математичної школи. У своїй науковій діяльності торкався головним чином питань функціонального аналізу. Був вбитий гітлерівцями в 1943 році.

Ще один науковець з Івано-Франкового Зенон-Євген Когут. Після його народження батьки ємігрували до Німеччини, а далі до США. На чужині Зенон Когут став фаховим знавцем української та радянської історії. Довгий час співпрацював з Омеляном Пріцаком та брав участь у виданні, заснованих ним наукових часописів. Зараз працює директором Канадського інституту українських студій. 

Історія активності
Oxyyy1111
Реєстрація
Опубліковано 3 тижня тому
Zheruk
Опубліковано 1 місяць тому
«Доброго вечора . Так»
Zheruk
Опубліковано 1 місяць тому
«Доброго вечора ще в наявності?»
Omarunyak
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
Івано-Франкове
Опубліковано 2 місяці тому
відвідував(-ла)
Куплю Діл-ку
Опубліковано 5 місяців тому: Мирослав
Zheruk
Реєстрація
Опубліковано 8 місяців тому
Funy
Реєстрація
Опубліковано 11 місяців тому
ПетькаПетька
Опубліковано 11 місяців тому: Петька
Івано-Франкове
Опубліковано 11 місяців тому
відвідував(-ла)
Andriy
Опубліковано 1 рік тому: Andriy
Andriy
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Mykhajlo
Опубліковано 1 рік тому
«Чи актуальна ще вакансія?»
Sergeyi
Опубліковано 1 рік тому: Sergeyi
Sergeyi
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
AnnaNK
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Вікторія
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Sofi
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Dvasilivna
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Ostap
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Андрей РудольфовАндрей Рудольфов
Опубліковано 1 рік тому: Андрей
Назар
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Роман Ігорович
Опубліковано 1 рік тому: Роман
bnBndml2Z2wucHZnbD0xNjI2XyMkX1NFR0grJCQkY2VkMmIxMWRiM2VjMTBjOGQzYjVmYWM2ODY3YzkxMjM=