Сайт міста Добромиль

карта Добромиль
Область: Львівська область
Район: Самбірський район
Місто: Добромиль
Населення: 4890 осіб
Щільність населення: 984 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 82043
Телефонний код: +380 3238
Координати: 49°34'20″ пн. ш. 22°47'05″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 297 м.
Площа: 4.97 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Вирва
Рік заснування: 1374 р.
День міста: 24 серпня (2024 р.)
Колишня назва: Вишина → Гучок → Добромиль

Міська рада

Телефон: 3-33-32
Добромиль

Неподалік українсько-польського кордону розташоване давнє місто Добромиль. В деяких джерелах назва поселення – Вашина, що вказує на засновника міста, перемишлянського князя Ваша. Сучасна назва пов’язана з давнім іменем Добромил. Магдебурзьке право містечко має з 28 червня 1566 р.

Поблизу теперішнього Добромиля виявлені кургани, які датуються першою половиною І тисячоліття до н. е.

Поселення вже існувало з 1374 р. Тоді Владислав Опольський надав магнатам Гербуртам ряд сіл на річках Стрвяжі і Вирві. Львівський ловчий Микола Гербурт досить швидко розбудував Добромиль, звівши тут дерев’яний замок.

Село, а також замок були дощенту зруйновані під час набігу татар в 1497 р. Велика біда обернулася для поселення успіхом, оскільки за велінням польського короля його було підвищено до рангу міста. Сюди одразу почали прибувати ремісники і купці. В Добромилі осіли моравці, які виготовляли дуже якісне сукно. Містечко стало важливим транзитним пунктом у торгівлі сукном та сіллю. Гербурти ж взамін втраченому дерев’яному замку звели мурований. Подбали власники містечка і про прибулих іноземців, звівши для задоволення їхніх духовних потреб латинський костел.

Гербуртами була закладена друкарня, в історії українського книгодрукування вона відома під назвою Добромильська. Її існування було короткочасним (1611-1617 рр.), за цей час запрошеним із Кракова друкарем Яном Шелігою було надрукована 13 книг. Головним чином це була історична літератури. Тут було надруковано знамениту і скандальну «Історію Польщі» Яна Длугоша накладом в 1500 примірників, що на той момент було досить пристойною кількістю. З інших праць тут побачили світ: «Хроніки» Станіслава Оріховського, ще одна «Історія Польщі», але вже Вінцентія Кадлубка

Близько 1700 р. у містечку було написано відомий Добромильський літопис – цінне історичне джерело. Його авторство відоме, він написаний монахом Симеоном Коростенським. Описані події охоплюють період життя автора (1648-1700 рр.), які він виклав у власних спогадах, хоча користувався бібліотекою монастиря. Тут найбільше згадок про події на українських теренах, зокрема на Правобережжі. Літопис писано народною мовою. Вперше пам’ятку в скороченому викладі подав А. Петрушевич, повністю її надрукував В. Антонович.

В австрійські часи солеварні було націоналізовано. В цей же час до містечка прибули німецькі колоністи і заклали на околиці Добромиля поселення Енґельсбрунн. Важливе значення для подальшого розвитку містечка мала прокладена 1872 р. залізниця із Львова до Будапешта. Тут побудовано залізничну станцію, виникли промислові підприємства: миловарня, лісопильня, заводи з виготовлення скла, пива та сірникова фабрика. Розвиток Добромиля припинився під час економічної кризи 30-х рр.

Певний час (з 1940 по 1962 рр.) містечко було центром району. Прихід радянської влади позначився великою трагедією. Між Добромилем та селом Ляцьке НКВД скинуло до соляних шахт близько 2500 тіл замордованих місцевих жителів. Це були переважно ув’язнені з Добромильської і Перемишльської тюрем, але серед вбитих траплялися трупи дітей.

За радянської влади містечко суттєво розвинулось. Лісопильню перетворили в потужний деревообробний комбінат. Було побудовано сирзавод та хлібзавод. З 1966 р. в містечку запрацювало професійно-технічне училище, нині ліцей.

Містечко Добромиль – місце народження відомої української співачки сучасності Наталки Карпи. На даний момент видала 5 дисків, працює також телеведучою і продюсером.

Добромиль багатий на архітектурні пам’ятки. Насамперед це замок, відомий за прізвищем власників – Гербуртів. Дата початку будівництва 1566 р. Замок знаходиться на Сліпій горі (560 м.) та має овальну форму. Звідси в хорошу погоду видно Перемишль і Самбір.

Комплекс будівель монастиря Св. Онуфрія був збудований 1705-1751 рр. Ще одна давня сакральна пам’ятка – костел, його побудова датується XVI ст.

Добромильська ратуша одна з найдавніших в Україні. Найвірогідніше, що вона була побудована в XVIII ст., хоча деякі історики її датують XVI ст. Споруда в стилі класицизму з елементами ренесансу.

Історія активності
Zpal
Реєстрація
Опубліковано 6 місяців тому
Максим
Реєстрація
Опубліковано 7 місяців тому
Лариса
Реєстрація
Опубліковано 9 місяців тому
Руслан
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Микола
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
ИгорьИгорь
Опубліковано 1 рік тому: Игорь
Svitdrogomil
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Кіт
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Добромиль
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Сергей
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Mariya
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Віка
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
ОлегОлег
Опубліковано 3 роки тому: Олег
Олег
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
Андрій
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
Орися
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
Рома
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
Коля
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому
Василь
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому
Добромиль
Опубліковано 4 роки тому
відвідував(-ла)
Olya
Реєстрація
Опубліковано 4 роки тому
bnBndml2Z2wucHZnbD0xNDE2XyMkX1NFR0grJCQkYmI4NzE0OWQ1YThkODk3OTk4ZGYwYjNhYzIxY2FkNzM=