Сайт села Клекотів

карта Клекотів
Область: Львівська область
Район: Золочівський район
Село: Клекотів
Населення: 314 осіб
Щільність населення: 332 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 80620
Телефонний код: +380 3266
Координати: 50°09'16″ пн. ш. 25°11'45″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 216 м.
Площа: 0.947 кв. км.
Рік заснування: 1419 р.

Сільська рада

Адреса: с. Шнирів
Телефон: 37-7-71
Клекотів

Село Клекотів лежить на межі Рівненської і Львівської області. Перша згадка про нього датується 1419 р. Така милозвучна назва поселення, напевно, походить від клекотіння лелек, які сюди прилітали.

Клекотів лежить не лише на межі двох областей, раніше це було прикордонне село між Австро-Угорською і Російською Імперіями, окрім цього тут проходить етнографічна межа між Галичиною і Волинню.

Давня історія Клекотова потребує пошуку відповідей на деякі запитання. В першу чергу це стосується першої згадки про село. Більшість дослідників схиляються до думки, що Клекотів існував вже в 1419 р. Цю версію піддав сумніву Василь Стрільчук, він вважає, що село вперше згадується під 1587-1588 рр.

Можливо, що певні події, пов’язані з Берестецькою битвою відбувалися на Клекотівщині. Поміж Клекотовом і сусіднім Шнировом є велика насипана могила. Місцеві перекази стверджують, що тут знайшли свій останній спочинок українські козаки. Археологічні розкопки цього насипу-могили не проводилися.

Як і багато інших сіл Клекотів в ХVІІI-ХIХ ст. встиг побувати в руках кількох власників. Ним спочатку володіють Потоцькі, пізніше – Молодецькі і поміщик Лязарус. Прикордонне положення села зобумовило особливості занять його мешканців. Тутешні селяни заробляли на перевезенні зерна возами з Радзивилівської митниці на Бродівську. Побудова залізничної колії позбавила візників такого заробітку.

Пожвавився розвиток Клекотова на початку ХХ ст., коли село перейшло в руки нового власника – Вільгельма Фредерика Шмідта. Він побудував гуральню і цегельну, декілька добротних житлових будинків для робітників. В цей же час виникають перші культурні осередки в селі, діти починають ходити до школи.

Якщо в часи Польщі і перших «совєтів» Клекотів вже не був прикордонним селом, то в часі німецької окупації тут була межа між Генерал-губернаторством і Рейхскомісаріатом «Україна».

Понад чотири місяці Клекотів був ареною фронтових боїв. Радянізація і колективізація на Клекотівщині натикалася на шалених опір місцевого населення, в тутешніх лісах боївки українських повстанців діяли до 1952 р.

Наразі Клекотів – це невелике село (близько 300 жителів), працює Народний Дім, бібліотека та початкова школа.

В Клекотові народився психіатр із світовим ім’ям Хаск-Лейб (Лео) Каннер. Ще перед Першою світовою війною здібний юнак виїхав до Берліна. Отримавши в 1921 р. ступінь доктора, через кілька років емігрував в США. На американському континенті працював головним чином в дитячих клініках. Був одним із засновників дитячої психіатрії, зробив значний вклад у вивчення дитячого аутизму.

Під загрозою зникнення перебуває дерев’яна церква в с. Клекотів – один з найдавніших храмів такого типу на Галичині. Ненадрукований шематизм греко-католицьких церков (1939 р.) її датує 1686 р., в інших джерелах фігурує дата побудови 1770 р. Первісно храм був одноверхим тризрубним. В 1871 р. церкву було перебудовано на хрещату в плані будівлю. На початку 1900-х рр. її було перекрито бляхою. Остаточно церкву було замкнено в 1959 р., були ідеї перенесення цієї архітектурної пам’ятки в Шевченковий Гай у Львові, але такий проект не був реалізований. В церкві був старий вівтар XVIII ст., Клекотівська громада вже в 1990-х рр. його продала невідомій особі. Поруч з церквою стояла давня дзвіниця, її було розібрано в 1993 р. Мурований великий храм, який стоїть поруч з дерев’яною церквою був збудований в 1936-1939 рр.

Історія активності
Клекотів
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Клекотів
Опубліковано 3 роки тому
відвідував(-ла)
Назар
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
Євген
Реєстрація
Опубліковано 3 роки тому
Вид на церквуВид на церкву
Опубліковано 12 років тому: Василь