Сайт селища Кринички

карта Кринички
Область: Дніпропетровська область
Район: Кам'янський район
Селище міського типу: Кринички
Населення: 4657 осіб
Поштовий індекс: 52300
Телефонний код: +380 5654
Координати: 48°22'22″ пн. ш. 34°27'17″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 82 м.
Річка, озеро (море): р. Мокра Сура
Рік заснування: 1769 р.

Селищна рада

Адреса: вул. Нагірна, 2
Телефон: 9-15-61
Факс: 9-15-61
Кринички

Селище Кринички розташоване на річці Мокрій Сурі, правій притоці Дніпра. Ця місцевість здавна була заселена людьми. Археологами було знайдено і досліджено на території сучасного селища Кринички сарматське курганне поховання (близько ІІ століття до н.е.), а поблизу села Одарівки виявлено кургани епохи бронзи (ІІІ-ІІ тисячоліття до нашої ери).

Iсторiя села Кринички починається у ХVIII ст.,а саме з 1769 р.. з вiльних козацьких поселень. Ще й тепер у народi живуть легенди й перекази, нiби близько двох столiть назад у районi цих поселень у долинi рiчки Мокра Сура та прилеглих балках було безлiч незамерзаючих джерел iз смачною питною водою. Колись через цi територiї проходив Великий Чумацький шлях. Подорожнi, а також першi поселенцi копали щороку тимчасовi криницi. Звiдси й виникла назва села - Кринички. Тривалий час паралельно з цією, частіше в офіційних документах, вживалася назва – Криничуватка. Основну масу мешканців села на початку ХІХ ст. становили державні селяни. Низькі врожаї призводили до голодування й масового відпливу селян на південь, де нещасні сподівались знайти роботу і порятунок від голодної смерті, тому кількість населення в цей час значно коливалась. Наприкінці ХІХ ст. значна частина жителів села обробляла мізерні наділи, тоді як окремі землевласники мали сотні й тисячі десятин землі. Так, поміщикові Маламі належало більш як 3 тисячі десятин землі.

Столипінська реформа була сприятливою для середніх землевласників, бо з’явилась можливість скуповувати наділи у бідноти. В цей час навколо села збільшується кількість і питома вага земельних наділів середняків. Близько 14% сімей в цей час, сподіваючись на поліпшення матеріального становища, переселилось до Сибіру, Середньої Азії та Кавказу.

З розвитком капіталізму в сільському господарстві Кринички стали значним торговельним центром. Тут з’явилися крамниці, тричі на рік (в березні, травні і вересні) відбувались ярмарки. Чимала частина жителів займалась промислами та торгівлею. Соціально-економічні зміни призводили до зростання кількості населення.У 1908 році у селі налічувалось 10139 жителів.

У 1909 році Кринички були одним із найбільших сіл на Катеринославщині. В ньому діяли телефон і пошта.

Буремні роки першої світової війни не минули Кринички. Так, в середині червня 1918 року, під час бою жителів села з австро-німецькими військами, загинуло 2 тисячі чоловік, а село згоріло.Після закінчення громадянської війни поступово відбувалась відбудова села.

У 1925 році в селі було 2 парові млини, 33 вітряки, 6 олійниць, 8 крупорушок, 7 кузень, став до ладу цегельний завод. Пожвавилась місцева торгівля: щороку відбувалося 2 ярмарки. Зросла кількість населення. На 1 січня 1925 року тут налічувалось 1442 двори, в яких проживав 6831 чоловік.

Жителі Криничок перенесли голодомор, багато з них пішли на роботу до Кам’янського та інших міст, щоб не загинути голодною смертю. Так, у 1940 році в Криничках налічувалось лише 4963 чоловіки.

16 серпня 1941 року село було окуповане німецько-фашистськими військами. 27 жовтня 1943 року за активної підтримки місцевих партизанів 46-а радянська гвардійська дивізія визволила Кринички від фашистської окупації.

І знову з руїн і попелу довелося трудящим піднімати своє село. В період після війни було збудовано приміщення лікарні, школу, райпобуткомбінат, раймаг, пошту, цегельний завод, реконструйовано стадіон. На більш пізній період припадає будівництво Будинку культури на 800 місць, Будинку піонерів, дитячого комбінату на 130 місць, нової школи, 2 універмагів, хлібозаводу, молокозаводу, цеху продтоварів.

http:


Криничанський район розташований на правобережнiй частинi Днiпропетровської областi й займає площу 167,5 тис. га. Адмiнiстративним центром району є селище Кринички, яке розташоване на вiдстанi 48 км вiд обласного центру та 25 км вiд м. Днiпродзержинська. Територiально район межує iз Днiпропетровським, Солонянським, Софiївським, П'ятихатським, Верхньоднiпровським i Петрикiвським районами. Через територiю району проходять залiзничнi шляхи: Днiпропетровськ-Верхiвцеве та Днiпродзержинськ-Довгинцеве, а також двi автомагiстралi - Київ-Донецьк та Днiпропетровськ-Кривий Рiг. Серед мiнеральних ресурсiв району - поклади гранiту та пiску.

За територiально-адмiнiстративним подiлом село з часiв його заснування було центром району, Криничанської селищної ради. Криничанський район було створено у 1923 роцi. У 1958 року селище міського типу, а в1962 роцi створено укрупнений район з центром Кринички, до складу якого увiйшли селища мiського типу Аули, Кринички, Щорськ, а також сiльради Криничанського та Щорського районiв.

У районi працює Аулiвська хлоро-переливна станцiя (рiдкий хлор для знезараження води) й Аулiвське водопровiдне господарство, яке забезпечує питною водою мiста Днiпропетровськ, Днiпродзержинськ, Днiпропетровський i Криничанський райони. На територiї району розташованi гранiтнi кар'єри: Грушiвський (площа 9 га), Калинiвський (площа 9 га), Кудашiвський (площа 39 га), де видобувається сiрий гранiт, придатний для виробництва облицювальних блокiв та iнших виробiв, Свiтлогiрський пiщаний кар'єр (площа 6 га). Основним в економiцi Криничанського району є виробництво продукцiї сiльського господарства.

http:

Історія активності
Хвилина мовчання...Хвилина мовчання...
Опубліковано 1 тиждень тому: Dn
Проведено робочу зустріч
Опубліковано 3 тижня тому: Dn
Мастерская
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
День Державного гімну УкраїниДень Державного гімну України
Опубліковано 1 місяць тому: Dn
Natali
Реєстрація
Опубліковано 1 місяць тому
День відкритих дверейДень відкритих дверей
Опубліковано 2 місяці тому: Dn
Пробація чекає волонтерівПробація чекає волонтерів
Опубліковано 2 місяці тому: Dn
Волонтер пробації в діїВолонтер пробації в дії
Опубліковано 2 місяці тому: Dn
Vitaliy
Реєстрація
Опубліковано 2 місяці тому
Захід до Дня Соборності УкраїниЗахід до Дня Соборності України
Опубліковано 2 місяці тому: Dn
Допомога суб'єкту пробаціїДопомога суб'єкту пробації
Опубліковано 3 місяці тому: Dn
Саня
Реєстрація
Опубліковано 4 місяці тому
Кринички
Опубліковано 4 місяці тому
відвідував(-ла)
Танюша
Реєстрація
Опубліковано 4 місяці тому
Ознайомлення суб'єктів пробаціїОзнайомлення суб'єктів пробації
Опубліковано 4 місяці тому: Dn
День Гідності та СвободиДень Гідності та Свободи
Опубліковано 5 місяців тому: Dn
Игорь
Реєстрація
Опубліковано 5 місяців тому
bnBndml2Z2wucHZnbD0zNjZfIyRfU0VHSCskJCRhNzY1MDQ5OGQxYjI0MWM1YTA4MGI5MjM4MjlmMGNiOQ==
Размещаю фотографии бывшей реки Мокрая Сура-ныне высохшее русло
відповісти (0)