Сайт села Старий Чорторийськ

карта Старий Чорторийськ
Область: Волинська область
Район: Камінь-Каширський район
Село: Старий Чорторийськ
Населення: 1829 осіб
Щільність населення: 717 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 44636
Телефонний код: +380 3376
Координати: 51°13'34″ пн. ш. 25°52'50″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 166 м.
Площа: 2.55 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Стир, р. Оконка
Рік заснування: 1100 р.
Колишня назва: Чарторийськ > початок 20 ст.: Старий Чорторийськ

Сільська рада

Адреса: вул. Сокола, 103
Телефон: 9-51-31

Старий Чарторийськ – село, а в минулому одне з найдавніших містечок історичної Волині. Є відомості, що ще за літописних часів називалося Горбовиця. Ця давня назва, можливо, вказує на географічне положення поселення. До першого приходу радянської влади офіційною назвою поселення було  - містечко Чарторийськ. За радянських часів до назви додано частину «Старий», що вказує на його давнє минуле. Ця назва пов’язана з прізвищем дідичів Чарторийських, котрі довгий час володіли містечком. За радянських часів статус населеного пункту змінено на село.

Чарторийськ (а тоді ще Горбовиця), як історичне поселення Волині відноситься до періоду ранньої Русі. Перші згадки про нього датуються 1100 р., коли городище перейшло у володіння Давида Ігоровича. Трохи більше, як за століття Горбовиця перейшла у володіня пінських князів. Про цей період існування поселення лишилися лише скупі згадки в поодиноких джерелах.

На сторінки історичних хронік і, власне, на мапу історичних містечок Волині  поселення повертається за часів Речі Посполитої. Тоді його власниками стає давній князівський рід Чарторийський. Оскільки перші власники значно долучились до його розвитку, тому й поселення було назване в їхню честь.

З 1601 р. до польського повстання 1830-1831 рр. містечко перебувало у власності шляхетської родини Паців.Після чого Чарторийськ сконфіскували і передали у державну власність. Тоді ж було закрито домінканський кляштор і перетворено   на православний монастир.

В міжвоєнний період Чарторийськ був одним з небагатьох поселень, де переважала українська людність. Поляків та євреїв було лише декілька родин. 27 липня 1942 р. всіх євреїв містечка, а також мешканців найближчих сіл загальною кількістю приблизно 300 осіб було розстрілено в урочищі Котелець. В наступному році під час «Волинської різні» постраждало польське населення Чарторийська.

В Старому Чарторийську знаходиться один з найбільших шедеврів сакральної архітектури не лише Волині, але й всієї України – домініканський костел. Він, як частина цілого монастирського комплексу був споруджений впродовж 1741-1753 рр.  Авторство святині належить відомому архітектору-єзуїту Павлу Ґіжицькому. Храм за часів СРСР використовувався не за призначенням. Вже за часів Незалежної України тут розмістився Хрестовоздвиженський собор.

Старий Чарторийськ на американському континенті прославила єврейська родина Діректорів  - Арон Діректор та Роза Фрідмана (Діректор). Невдовзі після народження Рози ця родина виїхила до США. Тут Роза Фрідман закінчила Університет в Чікаґо. До одруження працювала економістом в ряді державних установ. В 1986 р. Роза Фрідман отримала статус почесного професора одного з університетів Каліфорнії. Із своїм чоловіком Мільтоном Фрідманом написала низку економічних праць.

 Родом із Старого Чарторийська новітній Герой України – Дмитро Брик. На Сході України воював в складі 51-ї окремої механізованої бригади. Загинув Дмитро Юрійович під час бою за Ілловайськ поблизу с. Кутейникове. Похований Дмитро Брик в рідному селі. 

Історія активності
Владислава
Реєстрація
Опубліковано 7 місяців тому
Владислав
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Старий Чорторийськ
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Старий Чорторийськ
Опубліковано 2 роки тому
відвідував(-ла)
Старий Чорторийськ
Опубліковано 6 років тому
відвідував(-ла)
Ivan
Реєстрація
Опубліковано 7 років тому
Старий Чорторийськ
Опубліковано 8 років тому
«Ищу сокурсника, учились в Киеве. КТГЭТ. Запорожец Виктор, жил в Волынская область, Старый Чарторийск...»
Елена
Реєстрація
Опубліковано 8 років тому
Ищу сокурсника, учились в Киеве. КТГЭТ. Запорожец Виктор, жил в Волынская область, Старый Чарторийск. Живу в Туапсе, Краснодарского края. Почта ur.liam@88anelaax
відповісти (0)