Сайт селища Делятин

карта Делятин
Область: Івано-Франківська область
Район: Надвірнянський район
Селище міського типу: Делятин
Населення: 8283 осіб
Щільність населення: 806 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 78442
Телефонний код: +380 3475
Координати: 48°31'06″ пн. ш. 24°37'26″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 419 м.
Площа: 10.28 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Прут, р. Любіжня, р. Перемийська, р. Поповець
Рік заснування: 1400 р.

Селищна рада

Адреса: вул. 16 Липня, 273
Телефон: 4-33-71

Селище міського типу Делятин одне з містечок Надвірнянського району Івано-Франківської області. Спочатку поселення мало назву Далятин. Більшість дослідників сходяться на думці, що назва утворилась від імені Дальматій. З часом відбулася зміна літери «а» на «е». В радянській час селищу було надано абсолютно невідповідну назву – Ділятин,  серед місцевого населення найбільше вживається назва Дильитин. Поруч з популярною версією про походження назви містечка від імені Дальматій існують  інші гіпотези. В народі є оповіді про тутешніх володарів Деля чи Даля та Тіна. Латинське слово «делятум» позначало місце, куди на торги звозилися продукти. Міський статус Делятину надано 1554 р., а 1579 р. підтверджено управління за Магдебурзьким правом.

Життя на території теперішнього Делятина існувало ще з прадавніх часів. В 70-х рр. ХХ ст. під час археологічних розкопок було знайдені сліди неандертальців. З більш новіших часів різноманітними знахідками підтверджено існування тут життя за площанської та комарівської культур.

Делятин, як населений пункт виник ще за часів Київської Русі, але як він тоді називався невідомо. В XV-XVIII ст. поселення разом з навколишніми селами належало до тих, в яких існували жупи для варіння солі. Перша згадка про Делятин під сучасною назвою датується 9-м березня 1400 р. Тоді король надав  братам Негоєвичам тутешні землі. Осівши на новому місці брати змінили своє прізвище та почали звідтоді називатися Делятинськими.

В часи Середньовіччя Делятин переходив з рук в руки до різних магнатських родин. Під час татарського набігу 1621 р. містечко і всі довколишні села фактично були повністю знищені. На території Делятинщини активно діяли опришківські загони, в тому числі й легендарного Олекси Довбуша.

Якщо до ХІХ ст. в Делятині переважало українське населення, то згодом містечко змінює своє обличчя. Наприкінці ХІХ ст. з близько 5000 всього населення містечка майже половину складали євреї. Тоді ж було відкрито перші тартаки, прокладено залізницю. На межі ХІХ-ХХ ст. в Делятині активізувалося національне життя українства. Тут діяли громадські і військово-патріотичні організації: «Просвіта», «Луг», «Пласт», «Січ» та «Сокіл».

Великих руйнувань Делятин зазнав під час Першої світової війни, по березі Пруту відбувалися бої, що увійшли в історію під назвою Брусливського прориву. Під час воєнного лихоліття в містечку було повністю зруйновано або ушкоджено до 80 % усіх будівель, перестала працювати солеварня «Саліна».

Піднесення в розвитку Делятина відбулося в міжвоєнні роки. Тоді в містечку було відкрито санаторно-відпочинкові заклади. За сезон тут бувало до 1000 відпочивальників.

За Другої світової війни все єврейське населення Делятина було винищене фашистами. Під Делятином майже повністю був розбитий партизанський загін Сидора Ковпака.

В радянський час в Делятині розвивалась в основному лісообробна промисловість. З 1950  рр. тут розміщується військова частина. Об’єкт за часів СРСР був повністю засекречений, адресу місто мало як м. Івано-Франківськ-16, а школа мала назву і номер московської.

Найцікавіша архітектурна пам’ятка Делятина – костел Святого Франциска. Споруда має характерні риси романо-германського стилю, вона досить довга, але вузька та висока. Фасад завершується високим шпилем-вежею. Поруч з костелом збереглася одна з чотирьох кедрових сосен, які були посаджені австрійським цісарем Францем Йосипом.

Греко-католицький храм Різдва  Пресвятої Богородиці знчно старіший за костел. Церкву побудовано ще в 1620 р. в с. Луг (тепер тут військове містечко) в характерному галицькому стилі.  Храм було добудовано і розширено в 1894 р. Після перенесення церкви до Делятина поруч збудували дерев’яну дзвіницю.

Певний час в Делятині адвокатську практику мав Марко Черемшина  - відомий український письменник. Під час проживання в містечку письменник працював в конторі Миколи Лагодинського та мешкав в його будинку. В селищі діє літературно-меморіальний музей Марка Черемшини. 

Історія активності
Вова
Реєстрація
Опубліковано 5 місяців тому
Mishaprannucyk
Опубліковано 6 місяців тому: Mishaprannucyk
Mishaprannucyk
Реєстрація
Опубліковано 6 місяців тому
Андрей
Опубліковано 8 місяців тому: Андрей
Vitalik Володимир
Опубліковано 10 місяців тому: Vitalik
Володя
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Mr
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Делятин
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Делятин
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
Діма
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Делятин
Опубліковано 1 рік тому
відвідував(-ла)
ВладимирВладимир
Опубліковано 1 рік тому
подобається
Таня
Опубліковано 1 рік тому: Таня
Тарас
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Ruslanavalcuk
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Делятин
Опубліковано 2 роки тому
відвідував(-ла)
Щенки бігліПродам Щенки біглі
Опубліковано 2 роки тому: Ира
Ира
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Доглядальниця для літньої жінки
Опубліковано 2 роки тому
«Шукаю доглядальницю для мами 87р. купити,зварити,подати по годинно.т.0634840...»
Petro
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Назар
Опубліковано 2 роки тому: Назар
Назар
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
Міша
Реєстрація
Опубліковано 2 роки тому
bnBndml2Z2wucHZnbD0xMjgzXyMkX1NFR0grJCQkNTc0OGZjNmUyZDAyZTlkM2JlOTEyZmY2YzFjZGUzZDY=
Шукаю дівчину для ...
відповісти (0)