Сайт села Підгайчики

карта Підгайчики
Область: Івано-Франківська область
Район: Коломийський район
Село: Підгайчики
Населення: 2657 осіб
Щільність населення: 1236 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 78256
Телефонний код: +380 3433
Координати: 48°33'52″ пн. ш. 25°10'34″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 299 м.
Площа: 2.15 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Турка
Рік заснування: 1457 р.

Сільська рада

Адреса: вул. Соборна, 12а
Телефон: 65-2-84

Підгайчики – одне з найбільших сіл Коломийщини (населення більше 2500 осіб). Спочатку село називалося Підгайці. Назва населеного пункту пояснює його місце розташування – під (біля) гаєм. З такою ж і схожими назвами є ряд сіл і міст на Україні.

На основі знайдених археологічних знахідок з 14-ти поселень можна впевнено стверджувати, що люди поселилися ще в добу палеоліту і з тих пір постійно тут проживали.

Село вперше згадується в заповіті Іоанна Кола з Мартинова своїй дружині Ядвізі під 1457 р. Звичайно, село існувало ще задовго цієї дати. В руках родини Колів село перебувало і після смерті першого дідича.

Жителі Підгайчиків постійно відзначалися революційним духом і прагненням в боротьбі здобувати особисті свободи і право на краще життя. Вони брали активну участь в національно-визвольній боротьбі українського народу під проводом Богдана Хмельницького, жваво підтримували опришківські рухи. В 30-х рр. ХХ ст. селянство Підгайчиків підняло страйк проти тутешнього землевласника, протестуючи проти низької оплати щоденної праці (50 грошей). Попри те, що власник фільварка Богусевич намагався найняти робітників із інших сіл, все ж йому довелося пристати на вимоги незадоволених і підвищити зарплатню в два рази. Під час світових воєн чоловіки і деякі жінки входили до сотень УГА та УПА.

Селянству Підгайчиків дуже пощастило в радянський період, адже з 1968 по 1987 р. тутешній колгосп «Прапор комунізму» очолював  Василь Ткачук. Коли в СРСР тільки починалася перебудова, він одним з перших відійшов від колгоспної системи господарювання та перетворив КСП «Прапор комунізму» в агрофірму «Прут». Про здібності Василя Михайловича як керівника і аграрника свідчить той факт, що він в 1992 р. був Міністром сільського господарства України.

Найдавніша архітектурна пам’ятка Підгайчиків - храм Благовіщення Пресвятої Богородиці. Побудовано церкву було ще 1854 р. В радянський час була недіючою.

В простій селянській родині народилася Ольга Сенюк. Навчалася в університетах Чернівців та Києва. З 60-х рр. Ольга Дмитрівна почала професійно займатися перекладацькою працею. Завдяки зробленим нею перекладами українські читачі можуть ознайомлюватися з літературними перлинами англійської, данської, ісландської, норвезької та шведської літератур. 

Історія активності
Raміх
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Vasil ВалентиновичVasil Валентинович
Опубліковано 1 рік тому: Vasil
Vasil
Реєстрація
Опубліковано 1 рік тому
Підгайчики
Опубліковано 6 років тому
відвідував(-ла)
Zoreslav
Реєстрація
Опубліковано 6 років тому
Підгайчики
Опубліковано 10 років тому
відвідував(-ла)