Сайт поселка Гоща

карта Гоща
Область: Ровненская область
Район: Ровненский район
Поселок городского типа: Гоща
Население: 5121 чел.
Плотность населения: 722 чел./кв. км.
Почтовый индекс: 35407
Телефонный код: +380 3650
Координаты: 50°35'54″ с. ш. 26°40'56″ в. д.
Высота над уровнем моря: 192 м.
Площадь: 7.09 кв. км.
Река, озеро (море): р. Горынь
Год основания: 1152 г.

Поселковый совет

Адрес: вул.Застав’я, 22
Телефон: 2-14-25
Факс: 218-63

Гоща – селище міського типу, районний центр Рівненської області Назва населеного пункту має давньоруське походження. В ті часи «погостами» або «гостами» називали поселення. Місцеві легенди пояснюють виникнення назви від слів «гість», «гостити» або «гостина». Статус с.м.т. Гощі надано в 1959 р.

Перші літописні згадки про Гощу датуються 1152 р. Довгий час поселенням  володіли представники відомого шляхетського роду Гойських. Швидше за все, саме ними було побудовано укріплений замок. За деякими даними рови і вали від цього укріплення ще можна було фрагментарно побачити на початку ХХ ст.

З вигасанням роду Гойських в  XVII ст. Гоща переходить в руки іншого руського шляхетського роду – Соломорецьких. В цей час містечко розвинулося в духовному напрямку. Регіна Соломорецька доклала багато зусиль до відкриття в Гощі монастиря. При монашій обителі існувала школа. Курс навчання в гощанській школі відбувався за програмами колегій. Рівень освіти в  спудеїв, які навчалися в цій школі був високим, цьому поміж іншого сприяв великий науковий потенціал вчителів. З відомих діяів викладачами в гощанській школі були, зокрема: Гнат Старушич та Інокентій Гізель.Зі зміною релігійних вподобань дідичів школа перетворилась на аріанський навчальний заклад. Ця школа була однією з найбільших такого типу на Україні.  

Певний час Гощею володів Адам Кисіль, за ним гетьман Павло Тетеря та родина Ленкевичів. Вже на той час в Гощі окрім українців та поляків почали селитися євреї. Декілька разів в епоху Середньовіччя на містечко нападали противники, часто його грабуючи і руйнуючи. Під час козацьких нападів дуже потерпало єврейське населення.

В ХІХ ст. Гощею володіла родина Валевських. В цей час містечко виходить на новий рівень розвитку. Нові власники мали значні фільварки, де розводили овець (близько 3000 голів). Також у стайнях Валевських було 300 породистих коней.

Хоча й в міжвоєнний період Гоща була звичайним ґмінним центром (ґміна – адміністративна одиниця, щось на зразок теперішньої територіальної громади), але перетворилась на значне військове містечко. Тут базувалася бригада Корпусу охорони прикордоння. Військові цієї бригади забезпечували прикордонну охорону на відтинку майже в 70 км., між Польщею та СРСР. В 1926 р. при бригаді було створено підофіцерську школу. З початком бойових дій і захопленням Західної України радянськими військами бригада увійшла до складу армії «Карпати». Власне, на цьому волинський період існування цієї структури припинився.

Роки Другої світової війни для Гощі виявились складними і трагічними. В містечку двічі проводилися розстрільні акції єврейського населення. Під час них було винищено понад 1000 осіб – жителів Гощі та навколишніх сіл. В селах поблизу Гощі активно діяли загони УПА. Польське населення переховувалося в самому містечку. В ході подій, відомих під назвою «Волинська різня» в Гощі та окрузі загинули як українці, так і поляки.

За радянських часів Гоща перетворилась на звичайний, невеликий райцентр. Зараз тут проживає трохи більше 5000 осіб.

Найбільша архітектурна перлина селища – колишній палац Валевський, розташований на межі міського парку (колишній вишуканий магнатський парк). Сама будівля палацу – унікальна для України архітектурна пам’ятка – побудована в стилі швейцарського будиночка (шале). Палац має завершення фахверковим дахом, також є мансардний поверх. Зовніщшній вигляд спотворено в радянський час, коли за віяннями тогочасної моди облицьовано плиткою. Зараз тут розміщена місцева бібліотека.

Поруч з палацом – Свято-Михайлівська церква, побудована ще в  XVII ст. Адамом Кисилем. В плані архітектурного вирішення – це один з перших прикладів використання трьохчастинного мурованого будівництва, раніше таке використовувалося лише щодо дерев’яних храмів. Окрім того храм має слабкі ознаки використання запізнілої ґотики.

Серед уродженців Гощі – новітній Герой України, Тарас Гарбарчук.  В зоні АТО воював в якості водія танка. Загинув внаслідок прямого попадання снярялу в танк 29 січня 2015 р. в м. Вуглегірську. Тарас Анатолійович нагороджений орденом «За мужність» посмертно. 

История активности
Aleksandr
Регистрация
Опубликовано 18 часов назад
Jekaaktive
Регистрация
Опубликовано 2 недели назад
Сергей
Регистрация
Опубликовано 1 месяц назад
Андрей
Регистрация
Опубликовано 1 месяц назад
ЯсенПродам Ясен
Опубликовано 1 месяц назад: Віктор
Віктор
Регистрация
Опубликовано 1 месяц назад
Vik
Опубликовано 2 месяца назад: Vik
Vik
Регистрация
Опубликовано 2 месяца назад
Юра
Опубликовано 2 месяца назад: Юра
Іра
Регистрация
Опубликовано 2 месяца назад
Тетяна
Регистрация
Опубликовано 2 месяца назад
Олег
Регистрация
Опубликовано 3 месяца назад
Irayunina
Регистрация
Опубликовано 3 месяца назад
Наталія
Регистрация
Опубликовано 4 месяца назад
A4087789
Регистрация
Опубликовано 4 месяца назад
Ольга
Регистрация
Опубликовано 5 месяцев назад
Мирослава
Регистрация
Опубликовано 7 месяцев назад
Марічка
Регистрация
Опубликовано 8 месяцев назад
Христина
Регистрация
Опубликовано 9 месяцев назад
Шукаю священника
Опубликовано 9 месяцев назад: Ирина
Ирина
Регистрация
Опубликовано 9 месяцев назад
Анастасія
Регистрация
Опубликовано 9 месяцев назад
Ihortrotsiuk
Регистрация
Опубликовано 9 месяцев назад
Олександр
Регистрация
Опубликовано 9 месяцев назад
Serhe
Регистрация
Опубликовано 10 месяцев назад
Kalinchuk
Регистрация
Опубликовано 10 месяцев назад
Vladpylcom
Регистрация
Опубликовано 11 месяцев назад
bnBndml2Z2wucHZnbD05MTRfIyRfU0VHSCskJCQxYjMzMTZjNmM4MjM1ZTY0ODRjNDQ4MmI5Y2NhNmUwOA==
УВАГА БАЙКЕРАМ!!!!!!! На травневі свята залишаємо вдома свої "супер байки", "спорти", та виїжаємо на мото рядянських часів (ЯВА, ИЖ, МТ, МИНСК, УРАЛ, ДНЕПР, ВОСХОД, ЧЕЗЕТ..) покажемо місту Рівне, що старе "в моді",і що нічим не гірше за нове, нехай житилі міста будуть в приємному захопленні від побаченого, та коли НАС побачать наші батьки, знайомі чи просто рокери, які колись також "жили мото",щоб вони нами пишались, що ми не забули ЇХНЮ культуру "РОКЕРІВ",запустимо "синій дим вихлопу" по місту Рівне, приєднуйсь до нас! деталі за номером
656 05 49 790
653 65 17 360
Веб-сайт:
http://vk.com/alcatras777
http://vk.com/rivnemotoua
ответить (0)