Сайт поселка Дубляны

карта Дубляны
Область: Львовская область
Район: Самборский район
Поселок городского типа: Дубляны
Население: 2101 чел.
Плотность населения: 81 чел./кв. км.
Почтовый индекс: 81471
Телефонный код: +380 3236
Координаты: 49°30'02″ с. ш. 23°24'04″ в. д.
Высота над уровнем моря: 292 м.
Площадь: 25.88 кв. км.
Река, озеро (море): р. Прут
Год основания: 1432 г.

Поселковый совет

Адрес: вул. Січових Стрільців, 27
Телефон: 48-4-32
Факс: 48-4-32

Містечко Дубляни  розташоване на річці Варитинь на Самбірщині. Назва селища походить від дубових лісів, яких тут раніше було багато. З такою ж назвою на Львівщині існує також місто Дубляни в Жовквівському районі. Статус селища міського типу Дублянам було надано в  1957 р.

Перша письмова згадка про Дубляни як село датується 1432 р. Тоді король Польщі Владислав-Ягайло передав село з навколишніми ланами шляхтичу Петру Добровонжу.

До  першого поділу Польщі Дубляни були центром Дублянського ключа. Тут існувала панська адміністрація, завданням якої було збирання податків із селянства у всіх довколишніх селах.

З 1772 р. село втрачає свій приватновласницький статус і стає камеральним селом, управлінський центр було перенесено до Луки. Саме тому уповільнюється розвиток населеного пункту.

З історичного минулого Дублян відомо про два страшні голоди 1895 і 1902 рр., від яких померли сотні жителів села. 31 травня 1911 р. в селі сталася велика пожежа, внаслідок якої вигоріла частина Дублян. Вогнем було знищено 283 будівель, в тому числі на церковному подвір’ї плебанію і дзвіницю. За народними переказами під час пожежі всі жителі села почали ревно молитися і вогонь почав поступово згасати, зупинившись біля самої церкви. Нині цю частину села називають Погорілиськом.

У 1940–1941 та 1944–1959 рр. селище було центром Дублянського району Дрогобицької області. Після його ліквідації Дубляни з довколишніми селами включили до Самбірського району.

Сучасні Дубляни – затишне і гарне містечко. Тут працюють дві школи, музична школа, лікарня, заклади культури, є декілька магазинів та кав’ярень. В центрі селища стадіон та парк.

Найдавніша архітектурна пам’ятка Дублян, яка збереглась до нашого часу – греко-католицький храм Богоявлення Господнього. Його було зведено в 1860-1863 рр. на місці іншої церкви 1660 р. В 1891 р.  храм було подовжено та перекрито бляхою. Церква тризрубна, увінчана великою банею з маківкою та ліхтарем. В 1946 р. до церкви було перенесено дзвін із закритого костелу.

Дублянський костел не зберігся, його було підірвано в 1985 р. та остаточно розібрано. Побудований він був 1737 р., мав 6 вівтарів та 16 окремих образів. Поруч з костелом була мурована дзвіниця. Зараз нечисленна римо-католицька громада Дублян та ближніх сіл ходить до цвинтарної каплиці родини Коморовський, яку висвятили в ім’я Воскресіння Господнього.

В Дублянах народилась відома українська поетеса Любов Проць. Вірші спочатку друкувала в місцевих газетах, літературних часописах та альманахах. Любов Іванівна авторка збірок «Дубляни», «Горобина ніч» та «Група крові». 

История активности
Іван
Опубликовано 1 месяц назад: Іван
ShkrabaaShkrabaa
Опубликовано 2 месяца назад: Shkrabaa
Катерина
Регистрация
Опубликовано 1 год назад
Любов
Регистрация
Опубликовано 1 год назад
Дубляны
Опубликовано 1 год назад
посещал(а)
Андрій
Регистрация
Опубликовано 2 года назад
Дубляны
Опубликовано 4 года назад
«Я там родилась в 1944 р,»
Дубляны
Опубликовано 4 года назад
посещал(а)
Людмила
Регистрация
Опубликовано 4 года назад
Andriy
Регистрация
Опубликовано 5 лет назад
Krutov AleksandrKrutov Aleksandr
Опубликовано 5 лет назад: Aleksandr
Дубляны
Опубликовано 6 лет назад
посещал(а)
Tanya
Регистрация
Опубликовано 8 лет назад
Дубляны
Опубликовано 10 лет назад
посещал(а)
Alinka Shymushovska
Регистрация
Опубликовано 10 лет назад
Дубляны
Опубликовано 10 лет назад
посещал(а)
Стамбул пятый раз борется за ОлимпиадуСтамбул пятый раз борется за Олимпиаду
Опубликовано 10 лет назад
«ииИ что ж оно дальше будет?»
Я там родилась в 1944 р,
ответить (0)