Куп'янський краєзнавчий музей

02 серпня 2014 10:44 | Куп'янськ, Харківська область
Тисячі, мільйони років обертається Земля. Вона та старезні зорі пам’ятають усе в цьому бурхливому, незбагненному світі...
Життя – як мить. Не встигнеш оком повести – промайнув рік, пролетіло десятилліття. Не встиг озирнутися, як те, що відбувалося ще вчора, сьогодні вже стало історією. Куп’янський краєзнавчий музей було відкрито 24 грудня 1972 року. Але робота по його створенню почалася ще наприкінці 60-х років минулого століття. Матеріали, експонати для майбутнього музею збирали закохані в рідний край, небайдужі до історії ентузіасти: В. Ф. Кононенко (перший директор музею), А. С. Коваль (в подальшому голова ради музею), Б. Г. Шпиталенко, В. М. Чаленко, І. В. Яковина, В. В. Друшляк, О. КЧорногуз, Г. І. Голенищев. За роки свого існування музей набирав силу, зростала його популярність, збільшувалась кількість музейних експонатів (їх сьогодні близько 6,5 тисяч), серед яких є й унікальні. Та й сама будівля, в якій розташовано музей – архітектурний історичний пам’ятник другої половини ХІХ століття. Музей здійснює благородну й водночас відповідальну місію, спрямовану на дбайливе збереження та популяризацію унікальних духовних надбань нашого краю, його історико – культурних реліквій. На сьогодні матеріали музею експонуються на двох постійно діючих та трьох тематичних виставках. Зали № 2 та № 3 – змінні. Тут проходять виставки народних митців Куп’янська та району, тематичні виставки до державних, народних свят, зустрічі з цікавими людьми. Увідна зала музею знайомить нас з геральдикою та історією виникнення міста Куп’янська та Куп’янського району. Зала № 1 присвячена етнографії краю. Тут можна побачити предмети побуту, знаряддя праці, зразки виробів ремесел, предмети декоративно-ужиткового мистецтва, одяг типового куп’янчанина ХVІІІ – ХІХ століть.
Особливою гордістю музею є ткацький верстат кінця ХІХ століття, колекції українських сорочок та вишитих рушників того ж періоду.
Не залишає байдужими відвідувачів колекція прасок, яка налічує 11 екземплярів. Будь-який музей міг би пишатися колекцією самоварів. Кожен з 7 експонатів – унікальний в своєму роді. Серед них – самовари, виготовлені на славетних фабриках царської Росії: «Братья Алексей и Иван Баташовы», «Тульский патронный завод», «Фабрика наследников В. С. Баташова». Уже в середині ХІХ століття ці екземпляри завойовували медалі на промислових виставках за кордоном, зокрема у Франції. Не можна оминути тематичну експозицію, присвячену Року Т. Г. Шевченка в Україні. На ній представлені оригінальні офорти М. Кузовського, Б. Вакса, О. Любимського, М. Рибальченка, картини Д. Чорного. Експозиції зали № 4 присвячені періоду Великої Вітчизняної війни. Тут виставлено особисті речі куп’янчан – учасників бойового та трудового фронтів, зброя періоду Великої Вітчизняної, нагороди, фотографії воєнного часу.
Напередодні 69-ї річниці Перемоги Куп’янським краєзнавчим музеєм серед куп’янчан започатковано музейний проект «Родинна пам’ять про війну», матеріали якого стануть основою для гуманітарних програм проекту:
- циклу публікацій «Родинна пам’ять про війну»;
- циклу виставок «Війна в долі однієї родини»;
- циклу вечорів – спогадів «Сторінками родинних альбомів»
до 70-річчя Великої Перемоги. У ввідній залі можна познайомитися з тематичною експозицією, присвяченою Року учасників бойових дій на території інших держав. Новою і цікавою для відвідувачів є експозиція «Археологія краю», де представлені кістки та зуби мамонта, предмети побуту кам’яної доби, гончарні вироби трипільської культури, прикраси епохи бронзи, знайдені на території міста та району. Люди, як зорі, полишають свій слід у свідомості майбутніх поколінь. Працівники Куп’янського краєзнавчого музею намагаються робити все можливе, аби цей слід не було зітерто, аби великі й славетні земляки наші не були забуті. Ніколи…
Автор: Осадчая Ирина Анатольевна
02.08.2014 10:44
Музеї найближчих населених пунктів
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