Історія містечка

1440-2011 рр. | Козова, Тернопільська область

Історія містечка не така вже і мала, як це здається на перший погляд. Вперше в історичних джерелах згадується під 1440р як власність. Козова входила до складу Руського воєводства і належала магнатам Потоцьким. Назва Козова походить від .. правильно від слова коза. Мешканці села випасали багато кіз на пасовиськах. великі спустошень Козова зазнала під час нападів турків та татар у 1515, 1575, 1589 1621 1625 рр. У 1635р налічувалося всього 38 господарств. Магдебурзьке право Козова отримала у 1650р.. За містом було закріплено 22 лани землі, надано право на проведення двох щорічних ярмарків та щотижневих торгів.

1772 року, під час поділу Польщі, містечко підпало під владу Австрії. Тоді в Козові налічувалося 263 будинки, була зведена ратуша, з’явилася ринкова площа, біля якого жили багаті ремісники, урядовці, купці. Тоді з’являється поселення родин вірмен та німців. Козова була повітовим містечком з міською радою з 1857 до 1867. Потім ввійшла до Бережанського повіту. Залізниця в Козові з'явилася в 1897. В період з 1919 по 1939 була у складі Польщі. Під час другої світової війни в Козові було гетто (дуже багато поховань є в лісі біля Козови) В 39 році після поділу Польщі за договором Молотова-Ріббентропа , західна Україна опинилася під владою СРСР, тоді Козова стала районним центром, її статус був знижений до статусу села.

Тут був замок

Замок? А як же! Авжеж ...був. Зараз ви від нього і цеглинки не знайдете (хоча ні - таки я знайшла), хіба що підозрілий рельєф видасть, що тут щось таки було і було оборонне. А замок побудував Потоцький на початку XVI ст. Де саме він знаходився між Коропцем та його проливою, на пагорбі. Півтора століття обороняв замок Козову від постійних нападів турків та татар. Наступні власники Козови Мошинські відбудовували його, але в 1667 напали на містечко турки та татари, спалили його, а разом з ним і замок, якій вже не відбудовувався. На тому місці за часи Австро-Угорщини звели будинок суду, а за Польщі в 1930-х - школу. Але щось цікаве лишилося - Козова вся перерита підземними ходами, існував навіть тунель з Козови на захід. Зараз це все завалено, але дещо можна побачити, тільки тре знати де саме...

Костел-красень був побудований в 1669р.. Витриманий в готично-романському стилі він був фундований магнатом Анжеєм Потоцьким. Простояв він доки червона влада не прийшла в Козову. Поступово переробили його під клуб, потім склад. Оточений він був муром. А в 1979р. він так муляли очі, що був наказ підірвати будівлю. Підривали двічі, першого разу права частина лишилася не зворушеною, через пару днів підривали знову. Як розказував мені свідок тієї трагедії - ніхто до кінця не вірив, що будуть підривати костел, особливо другий раз, але приїхала вантажівка і почали робити свою справу, він рухнув наче людина припала до землі. В підвалах костелу були поховання, все рештки померлих вибухом вийшли на поверхню. Що сталося з ними не відомо... Взагалі вже на 70-ті роки костел був в настільки занедбаному і аварійному стані, що для дітлахів, які полюбляли сюди лазити існувала велика ймовірність загинути. А ремонт костелу владі був не потрібний. Зараз на місці костелу будують греко-католицьку церкву, яку буде освячено як Юрієвську.

В Козові була велика громада євреїв. Коли побудовано синагогу не знаю. Після війни її переробили на кінотеатр. Зараз й його тут не має. Здається якійсь склад.

Дуже недавно побудована церква. Так як православної громади стало більше було вирішено побудувати церкву, до цього всі служби і православні, і греко-католицькі проводилися в одній церкві. Римо-католицької церкви не існує. Якщо на 1883 рік населення Козови складалося з 1510 римо-католиків, 803 православних та 1328 євреїв, то зараз зовсім інші дані.

Саме цю церкву мирно поділяли греко-католики і православні.

19.08.2011 10:23
Історія найближчих населених пунктів
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
більше ▼