Сільська рада:

Телефон: 4-52-42

Старе Місто

Область: Тернопільська
Район: Підгаєцький
Село: Старе Місто
Населення: 1094 осіб
Щільність населення: 366 осіб/кв.км.
Поштовий індекс: 48005
Телефонний код: +380 3542
Координати: 49°16'51″ пн. ш. 25°07'01″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 348 м.
Територія: 2.99 кв. км.
Рік заснування: 1547 р.


Старе Місто

Старе Місто – невелике село Підгаєцького району Тернопільської області. Назва вказує на колишній міський статус поселення. До 1990 р. село перебувало в складі Бережанського району, потім відійшло до новоствореного Підгаєцького.

Під різними назвами в історичних документах і за різні століття згадується місто і село Підгайці та Старі Підгайці. На місці теперішнього  Старого Міста ще до 1397 р. існувало місто Підгайці. Після одного з татарських набігів його було зруйновано. Містяни переселилися в місце неподалік, де заклали нове місто – це теперішнє місто  Підгайці. На старому місці люди все ж лишились жити і тут існувало село.

Впродовж декількох століть доля в Старого Села була така ж, як і в багатьох інших сіл Поділля. Декілька разів воно зазнавало нападів і руйнувань від татар. Місцеві селяни жили ще досить непогано, сприяло цьому сусідство Підгайців, де вони могли реалізовувати городину і продукцію тваринництва.

Культурне відродження Старого Міста розпочалося з 1901 р., коли тут було засновано читальню «Просвіти». Також в селі існували осередки «Січі» та «Рідної школи».

В Старому Селі збереглися архітектурні пам’ятки, характерні для сільських населених пунктів. Дерев’яну церкву із дзвіницею більшість джерел датують ХІХ ст., але вони швидше за все були побудовані вже в  XVIII ст. Церква побудована з рисами, характерними галицькій храмобудівній архітектурі. Зведена на мурованому підмурівку, тризрубна, тридільна та одноверха. Дзвіниця  поруч з церквою двоярусна. 

В 1931 р. в селі споруджено муровану церкву святого Юрія. Окрім церков в Старому Місті є також капличка Святої  Покрови та дві фігури.

Найвідоміший уродженець Старого Міста – історик Тарас Гукнчак. Його дитинство проходило у важких умовах німецької окупації, перед другим приходом радянської влади родина виїхала з України. Як науковець Тарас Гунчак відбувся на американському континенті. Тут викладав в багатьох навчальних закладах та був членом редакційних колегій провідних наукових часописів української діаспори. В своїх дослідженнях Тарас Гунчак в основному торкається гострих моментів української історії ХХ ст.