Міська рада:

Адреса: вул. Шевченка, 2
Телефон: 40-084
Факс: 40-084
Email: novoyavmiskrada@ukr.net

Новояворівськ

Область: Львівська
Район: Яворівський
Місто: Новояворівськ
Населення: 26448 осіб
Щільність населення: 13029 осіб/кв.км.
Поштовий індекс: 81054
Телефонний код: +380 3256
Координати: 49°55'54″ пн. ш. 23°34'16″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 293 м.
Територія: 2.03 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Шкло
Рік заснування: 1965 р.
Колишня назва: Янтарне > 1969: Новояворівське > 3 червня 2008: Новояворівськ


Новояворівськ

Новояворівське – промислове місто Львівщини, одне з наймолодших на Україні. Виникло в 1965 р. як селище Янтарне. В період з 1969 по 3 червня 2008 р. називалося Новояворівське. Оскільки ще з 1986 р. поселенню було присвоєно статус міста, то стара назва не зовсім відповідала дійсності і правилам правоптсу, відтак його перейменували в м. Новояворівськ. Назва пов’язана з давнім містом Яворовом, неподалік якого було засновано.

В 60-х рр. ХХ ст. радянська влада почала втілювати проект видобутку і переробки сірки з Немирівського і Яворівського родовищ. Розглядалися проекти розміщення комбінату та робітничого селища поблизу східного або західного країв родовища. Врешті найдоцільнішим визнали східне розміщення. Під час розробки кар’єру зникло село Вільшаниця. Жителів села та прилеглих хуторів переселили переважно до Шкла, Яаворова та Новояворівська. Офіційно село зняли з обліку в 1989 р.

Фактично у населений пункт, тоді  вже Новояворівське сформувалось в 1970 р., коли було зведено житлові будинку та школу. До 1986 р. тривала подальша розбудова міста. За ці роки було побудовано нові підприємства, декілька шкіл та 9 дитсадків, лікарню з поліклінікою, палац культури, магазини та заклади громадського харчування.

Станом на початок 90-х рр. Яворівський сірчаний кар’єр вичерпав свої ресурси. Львівським інститутом «Гідрохімпром» був розроблений проект по впорядкуванню кар’єра і з перетворенням його на водойму. Щодо цього проекту було багато запитань і думок. Дехто вважав, що сірка, яка лишалась вб’є все живе, а сама водойма стане своєрідним «Мертвим морем». Були й оптимістичніші думки, що вода стане лікувальною. З 2003 р. почало відбуватися заповнення кар’єру водою з річки Шкло. Цей процес тривав декілька років, зараз продовжуються природні процеси формування берегової лінії. Передбачений масштабний проект розміщення на «Яворівському морі» 5-ти зон для відпочинку.

Зараз в Яворові працює ряд промислових підприємств. Місто має площу трохи більше 2-х км. кв., в ньому проживає близько 30 000 жителів. Таким чином густота населення 14 000 осіб на км. кв., що є навіть більшим від густоти Львова. Міська забудова виключно багатоповерхова.

В 1995-1998 р. проводилися роботи з перенесення давньої церкви Святого Великомученика Юрія с. Вільшаниця. Її побудова датується 1540 р., храм декілька разів реконструйовувався. Церква – гарний зразок храмобудівництва Галичини. Внутрішнє оздоблення храму зараз знаходиться в Шклі.

При від’їзді до Новояворівська зберігся пам’ятний знак «Могила невідомих солдатів». Її було поставлено в 1937 р. за загиблими в 1918-1919 р. поляками. За оповідями старожилів польський загін було знищено вояками Федора Верещинського, про що й раніше був відповідний запис на могилі.

В Новояворівську свою музичну кар’єру розпочинав Андрій Кузьменко (Кузьма Скрябін). Спочатку був учасником кількох новояворівських рок-гуртів, в 1989 р. разом з однодумцями заснував легендарний «Скрябін». В 2009  р. в Новояворівську виник ще один популярний гурт «Dzidzio». Значна заслуга в його появі належить Андрію Кузьменку.

Новояворівський палац спорту виховав багатьох спортсменів, учасників численних міжнародних та всеукраїнських змагань.  В Новояворівську народилась та займалася веслуванням Олена Олефіренко (Сеньків). В 2007 та 2008 р. Олена Іванівна разом з іншими спортсменками ставала Чемпіонкою Європи. Також неодноразова була в складі Олімпійської збірної України.