Селищна рада:

Телефон: 6-43-48

Новий Яричів

Область: Львівська
Район: Кам'янка-Бузький
Селище міського типу: Новий Яричів
Населення: 2939 осіб
Поштовий індекс: 80465
Телефонний код: +380 3254
Координати: 49°54'09″ пн. ш. 24°18'21″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 222 м.
Рік заснування: 1370 р.
Колишня назва: Яричів > 1563: Яричів-Новий > Новий Яричів


Новий Яричів

Майже за 20 кілометрів від Львова розташоване селище міського типу Новий Яричів. Сусідує з ним село Старий Яричів. Міські права поселення отримало в 1618 р., до розряду селищ віднесене в 1940 р. Назва обох населених пунктів очевидно походить від першого власника – якогось Ярича. Також є версія, що назва утворилася від латинського слова «ярич», що перекладається буквально як «збіжжя» або «зерно».

За документами Новий Яричів як село починає фігурувати з 1370 р. Завдяки турботам Себастіяна і Францішки Журавинських з Ходоровставу село було перетворено на містечко. Королівський привілей на міські права був отриманий від Зигмунта Августа в 1563 р. Окрім того Новому Яричеву було надано дозвіл на проведення ярмарок на Трійцю і Свято Усіх Святих, щотижневі торги були визначені на четвер і неділю.

Відомо, що Новий Яричів і всі довколишні села зазнали нищівного татарського набігу в 1695 р. Однак містечко після цього швидко відбудувалося. Десь в 1750-1760-х рр. в Новому Яричеві існував місійний осередок крехівського монастиря.

З початку ХІХ ст. в містечку працювала невелика ткацька мануфактура. Пізніше тут відкрилася броварня. Частина селянських господарств Нового Яричева переорієнтувалася на вирощування хмелю. З 1821 р. в містечку почала працювати чотирьохкласна школа. На рубежі ХІХ-ХХ ст. обличчя містечка змінюється, тут відкривають поштове відділення, постерунок жандармерії та позичкову касу. Тоді в Новому Яричеві проживало майже 2000 жителів, головним чином українців і поляків.

За радянських часів Новий Яричів був центром району (в 1940, 1944-1959 рр.). Пізніше селище було в складі Новомилятинського (до 1962 р.) та Кам’янко-Бузького районів (дотепер). В селищі виходила газета «Червона зоря».

Сучасний Новий Яричів – добротне і впорядковане селище. Тут проживає майже 3000 жителів. З промислових підприємств у містечку працює плетільна фабрика, завод «Хвиля». Для послуг жителів мережа магазинів, закладів громадського харчування, лікарня, поліклініка, школа, дитсадок, Народний дім.

З Нового Яричева походить родинне коріння американської астронавтки Марії Стефанишин-Пайпер. Тут народився її батько. Марія Стефанишин-Пайпер здійснювала виходи у відкритий космос (тривалість 12 годин і 8 хвилин), нагороджена державними нагородами США і України. В 2007 р. астронавтка приїздила до України, де відвідала численну родинну в Новому Яричеві і Якимові та зустрілася з тодішнім Президентом України Віктором Ющенком.

Також в містечку народився Ярослав Тягнибок – батько українського політика Олега Тягнибока. Ярослав Васильович відомий як здібний спортсмен, тренер, досвідчений медик, автор багатьох наукових публікацій. Загинув за дивних обставин у 1984 р. У Львові щорічно проводиться легкоатлетичний турнір його імені.

Селище відоме пам’яткою садово-паркового мистецтва – Новояричевським парком. Його було закладено в ХІХ ст. Зараз тут ростуть сотні видів дерев і рослин, зокрема ялмин, модрина європейська, гінкго. На території парку розташована селищна лікарня – це колишній маєток.

Римо-католицький костел у Новому Яричеві був закладений ще до 1431 р. Існуюча споруда була зведена в 1872 р. на місці згорілої перед тим святині. Має риси неокласицизму. В радянський час храм був замкнений та пристосований під колгоспний склад. В 1990-х рр. костел було відремонтовано, зараз використовується тутешніми вірянами-католиками.