Селищна рада:

Телефон: 3-11-50, 3-11-59, 3-11-57

Добротвір

Область: Львівська
Район: Кам'янка-Бузький
Селище міського типу: Добротвір
Населення: 6683 осіб
Щільність населення: 2304 осіб/кв.км.
Поштовий індекс: 80411
Телефонний код: +380 3254
Координати: 50°12'21″ пн. ш. 24°23'03″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 202 м.
Територія: 2.9 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Західний Буг
Рік заснування: 1951 р.


Добротвір

Селище міського типу Добротвір розташоване на березі Західного Бугу. Воно безпосередньо межує із селом Старий Добротвір. Містечко Добротвір відоме ще з ХІІІ ст., статус смт. має з 1954 р. Назва селища походить від слів «добро» і «творити».

Містечко Добротвір виникло в часи Галицької Русі, тоді воно входило Холмської, а пізніше Белзької земель. За історичними джерелами відомо, що спочатку Добротвір був закладений на правому березі Західного Бугу, пізніше мешканці осіли на лівому березі ріки. Причиною такого переселення були часті напади татар, від яких місто зазнавало великих руйнувань.

Добротвір володів двома замками. Найбільше відомо про один з них, який був оборонним. До середини ХХ ст. ще прослідковувалися замкові вали, а серед місцевих жителів це урочище називалося Замчиськом. Територію колишнього замку затопило Добротвірське водосховище.

В часи середньовіччя в Добротворі вже сформувалася характерна міська забудова і вулична мережа. Містечко мало право на щотижневі торги і ярмарки раз в рік. Постійно в Добротворі стояли ятки, в яких купці торгували різноманітним крамом. В переписах жителів міста згадані ремісники таких професій: рибалки, гончарі, бондарі, ковалі та дігтярі. В різний час кількість жителів була досить неоднаковою, це пояснюється пошестями, пожежами та воєнними діями.

Великий руйнувань Добротвір зазнав під час Першої світової війни, російські війська дощенту випалили його центральну частину. За часів Польської держави попри несприяння, а подеколи й вороже ставлення, в містечку почалося українське національне відродження. На відмінну від інших містечок Галичини, головну етнічну спільноту Добротвору складали українці.

Новітня історія Добротвора почалася в 1950-х рр. Близькість до вуглевидобувних підприємств в Червонограді та водна артерія Західний Буг стали вирішальними при виборі для побудови електростанції, яка б забезпечувала потреби Західної України. В 1955-1969 рр. в три етапи тут було споруджено Львівсько-Волинську ДРЕС. Поруч з підприємством виникло робітниче селище. В 1960-х рр. давню частину Добротвора було виділено в окрему адміністративну одиницю (село) і перейменовано в Старий Добротвір.

Добротвірська ТЕС – одне з найбільших енергетичних підприємств Львівщини, тут задіяно понад 1600 працівників, її потужність становить 500 МВт. Підприємство працює майже виключно на місцевій сировині, забезпечуючи електроенергією споживачів західного регіону України та експортує її до сусідньої Польщі.

Сучасний Добротвір – затишне і впорядковане селище. Тут є два дитсадки, загальноосвітня школа, професійний ліцей. Здібні діти мають можливість працювати в музичній і спортивній школах. Добротвірські секції по байдарках і каное вважаються одними з найсильніших в Україні, випускник однієї з них Михайло Сливинський став срібним олімпійським чемпіоном. В селищі також діє бібліотека (понад 10 000 книг), Народний Дім та історико-краєзнавчий музей, в якому є експонати не лише з Добротвора та околиць, але й з Тернопілля, Рівненщини і Прикарпаття.