Сільська рада:

Адреса: вул. Івасюка, 6
Телефон: 224-56-33

Малехів

Область: Львівська
Район: Жовківський
Село: Малехів
Населення: 2336 осіб
Щільність населення: 403 осіб/кв.км.
Поштовий індекс: 80383
Телефонний код: +380 3252
Координати: 49°52'57″ пн. ш. 24°04'23″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 269 м.
Територія: 5.79 кв. км.
Рік заснування: 1377 р.


Малехів

Село Малехів на півдні межує зі Львовом. Своє історичне минуле поселення очевидно починає з часів виникнення «столиці» Галичини. Щодо походження назви поки що єдине дослідження провів відомий український мовознавець Костянтин Тищенко. В назві він знаходить кельтські сліди.

На території сучасного Малехова знайдені археологічні знахідки, які підтверджують існування тут життя тисячі років тому. В давнину існував фільварок Малохе. Під 1377 р. згадано, що він був проданий Владиславом Опольським русину Івану Махевичу. Від цих часів в наступні століття село часто фігурує в актах продаж між землевласниками і в судових справах. Відомо, що 1419 р. Малехову було надано Магдебурзьке право, певний час він був містечком.

Казимир Ягеллончик в 1489 р. підписав здійснену львівськими райцями заміну сіл Лучан, Нагорян і Більшова на Малехів для шпиталю Святого Лазаря. Відомо, що 10 лютого 1695 р. під Малеховом стояли татарські орди під час походу на Львів.

На рубежі ХІХ-ХХ ст. Малехів був типовим галицьким селом, тут проживало близько 600 українців і 270 римо-католиків.

В радянський час в селі було організовано учгосп Дублянського сільсько-господарського інституту. Більшість жителів працювала в цьому господарстві або ж на підприємствах Львова.

Малехів привабливий для індивідуального будівництва і відпочинку. Тут розміщені готелі європейського класу «Древній град», «Статус», «Варшава».

В селі народився Зигмунт Тадеуш Іржабек – відомий педагог і суспільний діяч. Навчання він здобував бродівській гімназії і Львівському Університеті. З 1905 р. вчителював по різних містах Польщі: Львів, Ряшів, Новий Тарг, був директором гімназій в Познані, Острові Великопольському та Косцяні. Зигмунт Тадеуш Іржабек пропагував музичний рух в навчальний закладах, підтримував незаможних учнів, зокрема, часто матеріально. Був замордований гітлерівцями в 1939 р.

Про римо-католицьку парафію в Малехові є згадки ще з кінця XV ст. Перший храм був дерев’яний і згорів знищений татарами. Є згадки про мурований костел в 1722 р., існуючий був споруджений в 1770-х рр. за проектом видатного архітектора П. Полейовського. В 1925 р. святиню було відремонтовано. В часи СРСР храм був недіючим, його використовували почергово як зерносховище, інтернат та Будинок вчителя. Зараз в храмі відбуваються богослужіння.

Заслуговує на увагу малехівський цвинтар. Тут є досить давні гробівці. Поруч з могилами каплиця, де похована родина Коновальців. Споруда невелика, має риси неоготики.