Селищна рада:

Адреса: вул. Шевченка, 12
Телефон: 69-330

Нові Стрілища

Область: Львівська
Район: Жидачівський
Селище міського типу: Нові Стрілища
Населення: 937 осіб
Щільність населення: 376 осіб/кв.км.
Поштовий індекс: 81715
Телефонний код: +380 3239
Координати: 49°31'02″ пн. ш. 24°24'14″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 328 м.
Територія: 2.49 кв. км.
Рік заснування: 1513 р.


Нові Стрілища

Нові Стрілища – невелике (населення менше 1000 осіб) селище міського типу в Жидачівському районі Львівської області. Первісно поселення носило назви Стрільчі та Стрільчичі. Пізніше село отримало назву Стрілища. Поруч із Стрілищами виникло ще одне поселення (Нові Стрілища). До радянських часів населені пункти називалися Старі Стрілиська (село) і Нові Стрілиська (містечко). Назва пов’язане з роллю, яке виконувало поселення – це був охоронний пункт для купців на Волоському шляху. Таку ж роль мало село Стрілка на Старосамбірщині, його назва також пов’язана із стрільцями. В статусі містечка Нові Стрілища відомі з 1513 р.

Проведені в останнє десятиліття археологічні розкопки підтвердили існування в околицях Нових і Старих Стрілищ, а також Лінії курганів епохи бронзи. Люди, які жили в тутешніх місцях належали до культури шнурової кераміки.

Згадка про село Стрілища (тепер це Старі Стрілища) датується 1375 р. як прикордонний пункт між Галицьким і Звенигородським удільними князівствами. Містечко в 1621 і 1626 р. зазнавало руйнувань з боку татарських набігів, це зумовило необхідність в будівництві добрих фортифікаційних укріплень. Система оброни складалася з земляних валів і дерев’яних міських стін. Ще в XVIII ст. вони існували, це підтверджує карта фон Міга.

Розвиток Нових Стрілищ пов’язаний з вдалим розташуванням при торгівельному шляху з Рогатина до Бібрка і далі до Львова. У XVII ст. містечко отримало Магдебурзьке право, а отже можливість проводити щотижневі торги і щорічні ярмарки.

Хоча Нові Стрілища дуже давнє містечко, його історія в період XVIII-XIX ст. ще вивчена недостатньо. Наприкінці ХІХ ст. поселення було центром гміни, тут діяла трьохкласна початкова школа.

За радянських часів в 1941, 1944-1959 рр. селище було центром Новострілищанського району Дрогобицької області. Тут діяли всі органи управління району, виходила газета «Сталінське слово». Перші роки радянської влади відмітні масовими репресіями проти українців. Із укрупненням районів Новострілищанський був ліквідований, а більшість населених пунктів увійшли до Ходорівського району.

Новострілищанщина був одним з районів активної боротьби УПА проти радянської влади. Саме тут була записана легендарна повстанська пісня «Лента за лентою». Під час нападу на радянський гарнізон, який базувався в Нових Стрілищах 18 грудня 1944 р. загинув один із провідних командирів УПА, уродженець Полтавщини Дмитро Карпенко («Яструб»). 6 травня 2012 р. в селищі Герою було встановлено пам’ятний «Хрест за Заслуги».

У сім’ї новострілищанського кравця 11 січня 1909 р. народився Микола Лебідь – один з лідерів ОУН-УПА, перший керівник Служби безпеки ОУН, український політик. Ще в часі навчання в гімназії він стає активним діячем оунівського підпілля. В 1934 р. Микола Лебідь брав участь у підготовці замаху на польського міністра Броніслава Пєрацького. За атентат був засуджений до смертної кари, пізніше вирок змінено на довічне ув’язнення. Під час перевезення з однієї тюрми до іншої Микола Лебідь втік. В часі Другої світової війни вів переговори з Армією Крайовою щодо координації дій у боротьби з гітлерівцями, був одним з організаторів УПА. На еміграції Микола Лебідь очолював і працював в науково-дослідницькому центрі «Пролог», брав участь у підготовці видання «Літопису УПА».

Заслуговує на шану героїчний подвиг зв’язкової УПА Ганни Липової. Вона не здалася ворогові в полон, не видала прізвищ побратимів, а підірвало себе гранатою. В центрі селища цій героїчній жінці встановлено пам’ятник.

З архітектурних принад Нових Стрілищ на увагу заслуговує костел Св. Антонія Падуанського, який зараз стоїть пусткою. Будівля збереглася в досить непоганому стані, в ній присутні риси романського стилю і конструктивізму. Давній костел тут існував ще в XVII ст., після знищення військами Богдана Хмельницького не відновлювався. Будівництво мурованої римо-католицької святині було розпочато 1938 р., але так і не завершено. В радянський час в костелі був склад.