Міська рада:

Адреса: вул.Грушевського, 21
Телефон: 55-65-15
Факс: 55-60-20
Офіційний сайт: http://www.mvk.if.ua
Email: mvk@il.if.ua

Івано-Франківськ

Область: Івано-Франківська
Місто: Івано-Франківськ
Населення: 215288 осіб
Щільність населення: 2571 осіб/кв.км.
Поштовий індекс: 76000-76490
Телефонний код: +380 342
Координати: 48°54'38″ пн. ш. 24°43'04″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 260 м.
Територія: 83.73 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Бистриця Надвірнянська, р. Бистриця Солотвинська
Рік заснування: 1662 р.
День міста: 07 травня
Колишня назва: Станіславів > 1772: Станіслав > 1918: Станіславів > 1939: Станіслав > 9 листопада 1962: Івано-Франківськ


Івано-Франківськ

Івано-Франківськ - місто обласного значення однойменної області, економічний, культурний та адміністративний центр Прикарпатського краю, часто званий “східні ворота Карпат”. У 1662 році поселення, яке було сформовано на території двох сел - Заболоття та Княгинин, - отримало магдебурзьке право. Саме тоді, як вважається, було засноване місто. У період з 1662 по 1772 роки офіційною назвою став польський варіант Станіславів. Згідно однієї з версій, місто назвали на честь молодшого сина його засновника, магната Андрія Потоцького. Інша ж теорія стверджує, що ім`я місту дав святий Станіслав Костка, набожний хлопець, померлий від тяжкої хвороби у віці п'ятнадцяти років. В 1772 місто окупували австрійські війська, і воно перетворилось на Станіслав. Після розпаду Австро-Угорщини у 1918 році польська назва повернулася, але ненадовго. З 1939 року радянською владою місто знову перейменували на Станіслав. А в 1962 році з нагоди 300-річчя місто отримало сучасну назву на честь визначного письменника, громадського діяча, поета та вченого Івана Франка, якому подобалось творити у цьому приязному місті.

З моменту заснування місто, сплановане як фортеця для захисту від набігів кримських татар, неодноразово витримувало облогу російських та турецьких військ. Ринкова площа та ратуша були і залишаються центральними частинами міста. Оригінальність архітектури втілена через ідеї Ренесансу і помітна всюди – у храмах, кам'яницях і вулицях - посприяла тому, що місто інколи називають “малим Львовом”. XVIII -XIX століття ознаменувались стрімким розвитком торгівлі та ремісництва. В 1804 місто увійшло до складу Австрійської імперії, а 1867 року влада перейшла до Австро-Угорщини. Друга половина XIX ст. як наслідок швидкого розвитку промислових відносин відзначилась стрімким створенням підприємств. Засновані шкіряна фірма "Плай", лікеро-горілчане об'єднання, локомотиворемонтний завод, а у 1866 році прокладено залізницю. 1884 року започатковано організований жіночий рух установчих зборів "Товариства руських женщин" (згодом “Союз українок”) на чолі з письменницею Н. Кобринською.

В роки Першої Світової Війни в жорстких боях було частково зруйновано історичну забудову міста. У 1918 р. після розпаду Австро-Угорщини створюється Західно-Українська Народна Республіка, столицею якої визнається Станіславів. Період у складі Радянського Союзу 1939-1941 років відзначився суворими репресіями, кульмінацією яких став таємний розстріл місцевих в'язнів на початку Другої Світової Війни. Пізніше в 1989 році після проведення розкопок в урочищі Дем'янів Лаз у спільній могилі віднайшли рештки 586 осіб, які були перепоховані в присутності близько 300 тисяч українців. У збудованому меморіальному комплексі регулярно проводяться поминальні богослужіння і донині.

З 1941 по 1944 роки Станіславів був окупований фашистами. Підпільники Організації Українських Націоналістів (Української Повстанської Армії) очолили боротьбу із загарбниками. Незважаючи на активне протистояння понад 100 тис. мирних громадян загинули у місті та його околицях. Найжорстокішим ударом став прилюдний розстріл 27 патріотів у центрі міста в 1943 р.

У 1990-х роках івано-франківців захопили ідеї демократичних перетворень. І вже в квітні 1990 року над містом майорів жовто-блакитний прапор. Референдум 1991 року став вирішальним моментом, коли місцеві жителі одностайно проголосували за незалежність.

Івано-Франківськ пишається своїми мешканцями. Місто надихало на творчість відомого живописця, правозахисника-шістдесятника Опанаса Заливаху. Заслужений лікар України, нині депутат обласної ради Лідія Дмитрів, яка за все життя зробила більше 15 тисяч операцій, вже багато років працює завідувачкою хірургічного відділення Івано-Франківської міської лікарні. Варто згадати ще одного видатного жителя, Володимира Полєка, науковця-філолога та краєзнавця-енциклопедиста. За сорок років служіння місту та громаді він заклав основи наукового краєзнавства, залишив фундаментальні архіви, а книга-путівник "Майданами та вулицями Івано-Франківська" відкрила всім маловідомі сторінки минулого. Сучасні івано-франківці продовжують славну історію Прикарпаття. «Найсильніша людина світу» (2004), заслужений майстер спорту України Василь Вірастюк та співачка Лама з гордістю відзиваються про рідне місто.

Варто завітати до Івано-Франківська лише раз і стає легко зрозуміти патріотів цього затишного міста. Недарма тихі вулички міста миттєво закохують у себе навіть найвибагливіших туристів.