Сільська рада:

Телефон: 4-67-25

Тюдів

Область: Івано-Франківська
Район: Косівський
Село: Тюдів
Населення: 2031 осіб
Щільність населення: 766 осіб/кв.км.
Поштовий індекс: 78653
Телефонний код: +380 3478
Координати: 48°14'29″ пн. ш. 25°07'29″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 358 м.
Територія: 2.65 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Черемош
Рік заснування: 1560 р.


Тюдів – одне з курортних сіл Косівського району. Лежить поблизу Сокільського і Хоминського хребта. Складається село з 5 окремих частин (кутків), які є, по суті, хуторами.  Серйозних досліджень щодо назви населеного пункту поки що не проводилось.

Перші згадки про Тюдів датуються 1560 р. Жителі села в давні часи займалися  головним чином землеробством та тваринництвом. Як і всі інші населені пункти Покуття Тюдів зазнавав неодноразово нападів татар. Важко жителям села доводилось і від утисків з боку панів, тут на захист народу ставали опришки. Жителі Тюдова брали активну участь у цьому русі та боролися в загонах легендарного Олекси Довбуша.

На присілку Сокільському ще в 1860-х рр. було встановлено перший в світі пам’ятник Тарасу Шевченку. Він був знищений під час Другої світової війни та відновлений вже 1990 р.

Вже в ХІХ ст. в Тюдові активно діяла «Просвіта». При шолі та церкві працювали аматорські театральні гуртки. Постановка  п’єси «Сто тисяч» мала такий успіх, що тюдівські актори виступали в селах округи.

Під час Другої світової війни і після неї багато жителів села воювали в лавах УПА. За радянської влади тюдівчани жили в страху, адже багатьох односельців було засуджено та вислано в Сибір чи до інших спецпоселень. Репресій зазнало близько 80 жителів Тюдова.

Тюдів одне із перших сіл не лише на Івано-Франківщині, але й в Україні, де побудували сонячну електростанцію, яка задовільняє місцеві потреби. З неї зокрема живиться вуличне освітлення села.

Існуючий греко-католицький храм Введення Пресвятої Діви Марії побудований на місці двох церков-попередниць. Храм побудовано з дерева в типовому для цієї частини Галичини стилі.

Між Тюдовом та сусіднім селом Великим Рожином знаходиться Сокільська скеля. Вона собою являє урвище висотою в 100 м. та довжиною в 250 м.. З південного боку невеликий водоспад на однойменному потічку Сикавка. Ця природна пам’ятка приваблювала відомих письменників та художників. У своїх творах про неї писали Богдан Лепкий, Сидір Воробкевич, Іван Франко, Юрій Федькович та інші.

В селі знаходиться гірськолижний курорт Тюдів. Відзначається особливою красою гір та гарними пейзажами. Є траси розраховані, як на початківців, так і на досвідчених спортсменів, тому курорт Тюдів відмінно підходить для відпочинку з дітьми.