Селищна рада:

Адреса: вул. Франка, 57
Телефон: 3-61-32

Яблунів

Область: Івано-Франківська
Район: Косівський
Селище міського типу: Яблунів
Населення: 1787 осіб
Щільність населення: 1702 осіб/кв.км.
Поштовий індекс: 78621
Телефонний код: +380 3478
Координати: 48°24'09″ пн. ш. 24°56'33″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 335 м.
Територія: 1.05 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Лючка


Яблунів одне з невеликих містечок Косівщини. Воно двічі міняло свою назву і в обох випадках назва була пов’язана з прізвищами власників. Спочатку воно називалося Влодків в честь Станіслава Влодека, один з наступних власників Ян Яблоновський перейменував його в Яблунів. Статус селища міського типу Яблунів має з 1940 р.

Виникнення Яблунева пов’язане з давнім покутським селом Стовпчатів, на землях якого й виникло. Заснування Влодкова датується 1593 р., а вже менше ніж за десять років в 1602 р. йому було надано Магдебурзьке право. Розвитку Яблунева як торгівельного центру сприяло його вигідне торгівельне положення, оскільки містечко лежало на торгівельному шляху із Коломиї до Кут.

Порівняно досить рано  з іншими містами Покуття в Яблуневі осідають євреї. Податкові реєстри фіксують єврейські прізвища та імена ще з 1717 р. В 1785 р. або роком пізніше вони побудували в містечку школу. До початку Другої світової війни в Яблуневі проживало близько 1700 іудеїв. В руках євреїв майже повністю була вся торгівля, різництво, хлібопекарство, а також шинки і кав’ярні. Ремісники-євреї найбільше займалися плетінням килимів. Традиції виготовлення килимів продовжуються і в наш час, їх виготовляють приватні майстри, які володіють відповідною технікою і знають давні візерунки. Існуюча фабрика килимів немає нічого спільного з килимарськими традиціями Покуття.

Селище відоме перебуванням Івана Франка в Яблуневі. 4 березня 1880 р. він прямував до с. Нижній Березів разом з Кирилом Геником. Під час обіду в тутешній ресторації письменника заарештували яблунівські поліціянти. Куди далі  відправили Івана Франка чи до відділку жандармерії в Яблуневі, чи в Коломиї невідомо.  Після цього арешту обшуки і ув’язнення української інтелігенції прокотились Нижнім Березовим та іншими селами.

Усе Покуття було ареною активних дій загонів УПА. З приходом радянської влади органами НКВД почалося винищення українських націоналістів та членів їхніх родин. Радянські поплічники проводили допити людей із використанням тортур, потім їх вбивали і вкидали тіла до криниць. На території селища було виявлено 5 криниць, з яких дістали та перепоховали останки 74 замордованих осіб.

Окрім килимарства з-поміж народних промислів в Яблуневі широкий розвиток мало різьб’ярство. Майстром коренепластики Ігорем Фартушним в 2008 р. був створений приватний музей «Лісова скульптура». Зараз в експозиції представленні численні цікаві та оригінальні роботи пана Ігоря.

За ініціативою місцевого лісництва в Яблуневі було створено в 1970 р. унікальний дендрарій. Для посадки було підібрано цікаві листяні, хвойні дерева та декоративні кущі, цим самим було створено красивий і мальовничий рослинний комплекс. Зараз на площі в 1.6 га росте близько 90 видів рослин.

Між Яблуневом і сусіднім селом Люча на річці Рушнір існує Рушнірський водоспад, висота якого 4 м.

В Яблуневі народився Максиміліан Новицький. Походив  із зубожілої шляхетської родини, батько працював в маєтку Яблунева лісником. Максиміліан Новицький навчався у Львові на юридичному відділі університету, підпав під переслідування австрійської влади. У зв’язку з утисками з боку тодішньої влади мусив часто міняти місце проживання. Під час праці в Бродах Максиміліан Новицький захопився вивчення природи і пов’язав із ботанікою і зоологію все своє подальше життя. Найважливіші наукові праці Максиміліана Новицького: каталог метеликів і риб Галичини, підручник в 3-х томах із зоології.

Яблунівське коріння має відомий французький актор та художник Марсель Марсо. Сам він має єврейське походження, а мати народилися в Яблуневі. Коли Гансі (матері Марселя Марсо) було 8 років її батьки виїхали Ельзасу. Тут вона через багато років познайомилась з майбутнім батьком Марселя Марсо. Актор неодноразово підкреслював цей факт із свого життя.