Городской совет:

Адрес: вул.Шевченка, 6
Телефон: 6-44-91
Email: mostyrada@i.ua

Великие Мосты

Область: Львовская
Район: Сокальский
Город: Великие Мосты
Население: 5924 чел.
Плотность населения: 749 чел./кв.км.
Почтовый индекс: 80075
Телефонный код: +380 3257
Координаты: 50°14'35″ с. ш. 24°08'19″ в. д.
Высота над уровнем моря: 202 м.
Територия: 7.91 кв. км.
Река, озеро (море): р. Рата
Год основания: 1472 г.
Бывшее название: Мостки > 1549: Августов > 1770: Великие Мосты


Великие Мосты

Великі Мости – одне з міст Сокальського району Львівської області (населення 6000 жителів), на відміну від сусідніх Белза і Угнева виникло не в часи Русі, а в епоху середньовіччя.

Первісна назва поселення Містки, під такою назвою хроніки фіксують в тутешніх місцях село від XVI ст. Пізніше селяни самі перейменували його в Августів на знак пошани до Сигізмунда Августа – польського короля, який надав місту Магдебургське право. В деяких документах назву міста писали подвійно «Августів або Мости». З 1770 р. виступає всюди винятково нова назва – Великі Мости. Свого часу місто мало три мости і за проїзд кожним стягувалося мито, звідси й пішла остаточна назва цього населеного пункту.

Історія Великих Мостів пов’язана в основному з розвитком міста як торгівельного і ремісничого центру. З метою розвитку перший староста міста Андрій Рокицький звільнив міщанство міста від усіх робіт біля, податків і плат, на них було лише було покладено зобов’язання ремонту міських шляхів і двох млинів. Окрім того у Великих Мостах було дозволено селитися євреям. Розвитку торгівлі сприяли знамениті ярмарки.

Такі сприятливі умови дали можливість місту швидко і динамічно розвиватися. Вже в 1569 р. у місті було 257 будинків, що для середньовічного поселення чимала кількість. Окрім того тут було декілька промислових підприємств і десятки ремісників найрізноманітніших професій.

Швидкий розвиток Великих Мостів і небезпеки нападів змушували будувати міські укріплення. На цю справу потрібні були нові кошти. За новим привілеєм посада старости стає не виборною, а «купівельною». Внісши певну суму в казну можна було посісти цю посаду. Коли претендентів на міського управителя було кілька, тоді проводили свого роду «торги». Отримані кошти спрямовувалися на побудову нових міських фортифікацій.

Попри спустошливий набіг татар в 1662 р. Великі Мости швидко піднялися з попелищ і руйнувань. Місто й надалі розвивалося. Ще в XVII ст. тут відкрито школу, в 30-х рр. ХІХ взамін старого вимуровано костел. В плані розвитку промисловості в ХІХ на перше місце виходить переробка живиці, яку видубували в тутешніх лісах.

В 1940 р. і в повоєнний час аж до 1962 р. Великі Мости були центром району.

Найвідоміший уродженець Великих Мостів Андрій Рачинський – нащадок великомостівської шляхти. Андрій Рачинський вніс неоціненний вклад у розвиток вітчизняної музичної культури. Він - автор церковних музичних творів, приділяв багато уваги народній музичній спадщині. Андрій Рачинський був капельмейстером при дворі гетьмана Кирила Розумовського, заклав підвалини знаменитої гетьманської нотної книгозбірні. В рідному місті землякові в 2011 р. було відкрито меморіальну дошку.